reklama

Grilování Blinkena kvůli Afghánistánu: Vzdali jste se Tálibánu, jsme vydáni na milost teroru

Americký ministr zahraničí Antony Blinken musel v pondělí v Kongresu za celou administrativu prezidenta Joea Bidena vysvětlovat, proč na konci srpna američtí vojáci opustili Afghánistán. Republikáni Blinkena zkritizovali za to, že nechal v Kábulu americké spojence napospas Tálibánu. V úterý jej pak čekal stejný úkol v Senátu.

reklama

Ústup amerických vojáků z Afghánistánu inicioval už exprezident Donald Trump, konečné datum odchodu stanovil jeho nástupce Biden. Ani jeden z nich ale nemusel zpackaný ústup vojáků obhajovat před zákonodárci v Kapitolu.

Role obětního beránka se totiž musel zhostit ministr zahraničí Antony Blinken. Šéf resortu musel stažení amerických vojáků z Afghánistánu, které bylo spojené s obrovským chaosem i teroristickými útoky v Kábulu, vysvětlovat hned nadvakrát.

V pondělí na virtuální konferenci hájil své postoje jen před několika lidmi ze Sněmovny reprezentantů, přenos se ale vysílal na obrazovkách po celém Kapitolu. V úterý se postavil členům zahraničního výboru Senátu.

Blinkenovy hlavní argumenty se v pondělí točily kolem myšlenky, že situace v Afghánistánu byla bezvýchodná. „Jestliže 20 let a stovky miliard dolarů investovaných do vybavení a tréninků nestačily, proč by další rok, pět nebo deset let něco změnily?“ hájil se Blinken.

Nechali jste tam naše lidi, vyčítají Blinkenovi

Republikán Michael McCaul, který se také stará o zahraniční záležitosti, se do něj ale opřel s tím, že byl ústup nezodpovědný. „Vzdali jste se Tálibánu a teď jsme vydáni na milost jejich vládě teroru,“ vyčítal ministrovi ve Sněmovně reprezentantů republikán.

Kritika se na Blinkena snášela také kvůli zbrklé evakuaci a faktu, že v Afghánistánu jsou ještě minimálně desítky amerických občanů. Blinken na jejich bezpečném transferu údajně pracuje.

Následně se v Kongresu rozhořely debaty o nastavení mezinárodních vztahů s novou afghánskou vládou. Tálibán Blinken nijak neodsoudil, radikální hnutí se podle něj naopak snaží zabránit tomu, aby se v Afghánistánu usadily teroristické frakce. „Pokud chce Tálibán hledat uznání legitimity a podporu, musí to začít svobodou cestování,“ míní ministr zahraničí.

V závěru také obhajoval termín stažení amerických a potažmo též aliančních vojsk. Podle Blinkena měl Biden svázané ruce ve chvíli, kdy Trump s Tálibánem podepsal mírovou smlouvu. Ministr zahraničí kongresmanům tvrdil, že hrozilo napadení amerických vojáků v případě, že by se datum odchodu vojsk posunulo. „Biden mohl válku ukončit, nebo ji eskalovat,“ uzavřel Blinken ve Sněmovně reprezentantů.

Blinken čelil ostré kritice také během úterního vystoupení v Senátu, a to od republikánů i demokratů. „Stažení amerických vojáků z Afghánistánu bylo fatálním selháním,“ řekl například demokratický senátor Bob Menendez.

Tagy:

Hlavní zprávy

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?
Koronavirus

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?

V neděli v Česku převládne varianta omikron, varoval již koncem uplynulého týdne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zda je tomu tak, ukážou data z následujících dnů. Jedno je však jisté, omikronová vlna už v České republice nabírá na síle, což dokazují počty nově nakažených z posledních dní. Co tedy od nadcházející vlny očekávají čeští odborníci?

Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii
Partie

Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii

Hlasování o důvěře vlády mezi polévkou a rizotem či ministři, kteří si nemohli ani odskočit na toaletu. Jaké nejlepší hlášky zazněly v nedělní Partii Terezie Tománkové? V první části debaty se střetl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Ve druhé části zase diskutovali místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. A kritikou či ostrými slovy nešetřili.

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?
Tenis

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?

Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Tenista prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později má přistát v rodném Bělehradě. Na CNN Prima NEWS můžete sledovat, jak byl 20násobný grandslamový šampion na domácí půdě přivítán.

Ministr Baxa položil funkci primátora Plzně. Nástupcem je dosavadní náměstek Šindelář

Novým primátorem Plzně se v pondělí stal jednačtyřicetiletý dosavadní technický náměstek Pavel Šindelář (ODS). Primátora volili zastupitelé poté, co předtím na funkci rezignoval dosavadní primátor, ministr kultury Martin Baxa (ODS). Podle koaliční dohody post v čele čtvrtého největšího města v Česku připadá ODS. Šindelář byl jediným navrženým kandidátem. V tajné volbě dostal 33 z 37 hlasů.

Z vyhnanství do kraje, kde je milován. Srbové natěšeně očekávají přílet Djokoviče

Na začátek roku 2022 rozhodně nebude Novak Djokovič vzpomínat v dobrém. Mise Australian Open se u neočkovaného tenisty zvrtla dávno před startem turnaje. Bylo mu sebráno vízum a u Australanů se stal od příletu veřejným nepřítelem. To u Srbů se status miláčka národa vzhledem ke strastem, které v posledních dnech prožil, ještě posílil. A deportované světové jedničce chtějí přichystat co nejlepší návrat do vlasti.

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

reklama

Domácí zpravodajství

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama