Několik indických médií přišlo se znepokojivou zprávou, že pákistánské letectvo zaútočilo na afghánské údolí Pandžšír, poslední baštu protitálibánských sil. Tamější média se odvolávala na důkaz v podobě videa, z něhož se ale posléze vyklubaly záběry z české počítačové střílečky Arma 3. Podle Pavla Křížky ze studia Bohemia Interactive, které za hrou stojí, nejde zdaleka o první případ.
Napětí v Afghánistánu, odliv západních novinářů i konflikt mezi Tálibánem a odbojnou provincií Pandžšír se staly úrodnou půdou pro falešné zprávy. Radikální hnutí před několika dny oznámilo, že údolí protitálibánských rebelů už dobylo, protistrana ale toto tvrzení opakovaně vyvrátila. Ještě větší rozruch způsobila na asijském kontinentu zpráva, že se do dobývání Pandžšíru zapojila také pákistánská armáda.
Je 9:37, třetí letadlo narazilo do Pentagonu. Teroristé 11. září napadli srdce USA
Při zmínce o 11. září 2001 si řada lidí vybaví hlavně teroristické útoky na mrakodrapy Světového obchodního centra. Před 20 lety ale teroristé unesli ještě dva další letouny, třetí stroj nakonec narazil do Pentagonu, sídla amerického ministerstva obrany.
Podle několika indických zpravodajských relací a webových stránek měl Pákistán zaútočit na afghánskou horskou provincii s několika stíhačkami a bombardéry. Jako důkaz mělo posloužit video, na němž je vidět vojenský letoun a palba z pozemního protiletadlového děla. Na letadlo ve videu byly vystřeleny i naváděné rakety.
Háček je ale v tom, že vůbec nejde o záběry z bojiště v Pandžšíru, ale o snímky z české vojenské hry Arma 3. Konkrétně jde o video z hraní na YouTube kanále Compared Comparison, které vyšlo v lednu. Jelikož se střet odehrává v noci, neznalí lidé by mohli záběry považovat za opravdové.
Krátký klip z virtuálního nočního boje mezi letadlem a pozemními jednotkami někdo nahrál v ořezané a méně kvalitní verzi na facebookovou stránku „Hasti TV“, odkud ho pak převzala i velká indická média jako Navbharat Times, TV9 Bharatvarsh, Republic TV či Zee Hindustan. Toho si všimla mezinárodní herní komunita, která video nahlásila a upozornila Facebook. Ten virální příspěvek poté odstranil, uvedl web PC Gamer.
„Tohle video z modované (upravené) upravené Army 3 se objevuje pravidelně už několik let a údajně ‚zachycovalo reálné konflikty‘ už snad v pěti různých částech světa. Pravidelně spolupracujeme s vícero renomovanými fact-check organizacemi a médii, kterým jsme pravost videa pomáhali vyvrátit,“ řekl redakci Pavel Křížka, který se v Bohemia Interactive stará o PR a komunikaci s veřejností.
Hello @republic, The 'exclusive video' that your team has accessed of Airstrikes at #PanjshirValley is actually from a video game "Arma-3". 🤦🏾♂️🤷🏾♂️🙆🏾♂️ pic.twitter.com/TG7dJmvsQ9
— Mohammed Zubair (@zoo_bear) September 6, 2021
Na největší českou herní firmu se v minulosti obrátily i zpravodajské agentury jako AFP či Reuters. „Samozřejmě nás netěší, že je obsah z naší hry využíván k šíření falešných zpráv, ale reálně máme jen velmi omezené prostředky, jak tomu předcházet,“ doplnil pro CNN Prima NEWS.
Ať už k šíření informace došlo omylem či záměrně, není to zdaleka poprvé, co se počítačové hry staly nástrojem fake news. V květnu 2021 například agentura Reuters upozornila na video, na němž izraelský obranný systém střílel na vrtulníky a letadla. Záběry se začaly šířit v době, kdy se vyostřil konflikt mezi Izraelem a Hamásem. I zde šlo o videa ze hry Arma 3.
Jindy dochází spíše ke komickým nedorozuměním. Bývalý americký prezident Donald Trump například v lednu 2018 slíbil Norsku stíhačky F-52, což ale zmátlo vojenské experty i výrobce letadel. Zmíněné stíhačky totiž existují jen v počítačové hře Call of Duty: Advanced Warfare.