reklama

Útoky v Kábulu: Nejméně 183 mrtvých včetně Američanů. Státy uspíší evakuaci

Při čtvrtečních explozích u letiště v Kábulu zemřelo přinejmenším 170 Afghánců a 13 amerických vojáků. Aktuální bilanci zveřejnil web Wall Street Journal. Některé státy tak zřejmě ukončí evakuaci z Kábulu dříve, než plánovaly.

reklama

Kábulským letištěm ve čtvrtek vpodvečer místního času otřásly dvě silné exploze a následovala střelba. To vše poté, co USA nebo Británie před útoky kolem letiště, kde se shromáždily tisíce lidí, varovaly. Na videu, které natočili afghánští novináři, byla vidět těla desítek obětí ležících v příkopu na okraji letiště.

Americký prezident Joe Biden slíbil, že evakuační lety budou pokračovat a viníky jeho země dopadne. „USA viníkům útok neodpustí. Dopadneme je a donutíme je zaplatit,“ prohlásil. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Z Kábulu, který v polovině srpna padl do rukou radikálního hnutí Tálibán, se podařilo zatím evakuovat více než 100 tisíc lidí. Mnoho dalších Afghánců ale na odlet ze země stále čeká. Evakuace mají probíhat pouze do 31. srpna, kdy americké jednotky opustí Afghánistán.

Mezi mrtvými i Tálibánci? Mluvčí to popřel

Zdravotní úředník a představitel Talibánu uvedli, že mezi mrtvými Afghánci je i 28 členů Talibánu. Později to ale mluvčí hnutí popřel. „Tálibán neutrpěl žádné oběti. K incidentu došlo v oblasti, kterou mají pod kontrolou americké síly,“ řekl stanici BBC mluvčí hnutí Zabiulláh Mudžáhid.

Generál Frank McKenzie, vedoucí amerického ústředního velení, varuje, že útoky mohou pokračovat. Jeho jednotka je prý ve střehu kvůli dalším akcím Islámského státu. „Děláme vše, co je v našich silách, abychom byli připraveni,“ uvedl.

V zemi je stále kolem 1 500 amerických občanů, na 400 Britů a kolem 200 Němců, píše BBC News na svém webu a podotýká, že v tuto chvíli není jasné, zda tam jsou nějací Francouzi. Paříž chce nicméně své evakuace ukončit už v pátek večer, tedy několik dní před konečným termínem.

Západní země se kromě svých občanů snaží evakuovat také své afghánské spolupracovníky. Biden slíbil, že i po ukončení evakuační operace se Washington bude snažit dostat ze země Afghánce, kteří pomáhali USA v uplynulých letech.

Probíhající záchrannou misi označují někteří experti za chaotickou. Evakuovat se měli podle nich nejdříve civilisté, až pak vojáci. „Celá evakuace začala velmi špatně a chybně. Nepochopím, jak to mohli Američané takto udělat,“ okomentoval situaci Andor Šándor, bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR.

Cílem byl i Tálibán, říká analytik

Islámský stát bojuje proti hnutí Tálibán, protože mírovou dohodu s USA, považuje za zradu. V dohodě, kterou uzavřeli loni v katarském Dauhá Američané s Tálibánem, se USA zavázaly ke stažení vojsk, zatímco Tálibán k poskytnutí bezpečnostních záruk a k vyjednávání s vládou v Kábulu.

Podle analytika Asociace pro bezpečnostní otázky Petra Boháčka byly právě jednotky Tálibánu druhým cílem, který chtěli sebevražední atentátníci Islámského státu zasáhnout. „Snaha je nějakým způsobem zdiskreditovat a vykreslit Tálibán jako nějakou entitu, která spolupracuje se Spojenými státy, a posílil roli Islámského státu v Afghánistánu jako aktéra, který jediný bojuje s cílem vytvoření nějakého globálního islámského chalífátu,“ popsal Boháček ve vyslání CNN Prima NEWS.

To může vysvětlovat rozporuplná vyjádření představitelů Tálibánu. Prvotním cílem ale podle Boháčka byli američtí vojáci. Kvůli tomu, že na letišti již nefungují checkpointy zahraničních vojáků, ale obranu mají na starost bojovníci Tálibánu, měli podle něj teroristé k Američanům mnohem snazší přístup.

Tagy:
armáda útok Afghánistán vojáci terorismus Tálibán Islámský stát USA Petr Boháček

Hlavní zprávy

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi
Partie

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi

Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Burka, nikáb, burkiny, čádor či hidžáb. Jak poznat rozdíly v oděvech muslimek?

Odívání muslimských žen prošlo nejen v evropském prostředí sérií bouřlivých diskuzí. Nyní se téma vrátilo na stůl především v souvislosti s děním v Afghánistánu. Společně s tím se nicméně vrátil také zmatek v pojmech. V muslimském světě totiž existuje hned několik forem zahalování, které se v evropském prostředí navzájem zaměňují. Jak poznat rozdíly mezi burkou, nikábem, čádorem a hidžábem?

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama