Nečekaný kontraband objevili bojovníci Tálibánu při razii v uzavřené budově českého velvyslanectví. V jedné z místností totiž našli poměrně obsáhlé zásoby alkoholu. A v záplavě destilátů nechyběly kupodivu ani známé české značky.
Zatímco dříve mohly v Afghánistánu obchody s povolením prodávat alkoholické nápoje turistům, vojákům nebo diplomatickým pracovníkům a v Kábulu se dařilo i nočnímu životu, nyní je vše jinak. Právo šaría, které Tálibán prosazuje, alkohol striktně zakazuje.
Tálibánci tak podnikají razie a zabavují „kontraband“. Jednu takovou udělali v budově dočasně uzavřeného českého velvyslanectví v Kábulu. Na záběrech, které zveřejnila na Twitteru agentura Pamir News, jsou vidět police a krabice plné alkoholu.
Na záběrech je totiž dobře vidět, že mezi věhlasnými skotskými whiskami stojí také plechovky Pilsner Urquell nebo láhve Becherovky, slivovice Jelínek či Božkov Republica. Sami Tálibánci evidentně příliš netuší, co to vlastně na kameru ukazují.
Původně se mělo za to, že razii provedli Tálibánci v domě bývalého ministra zahraničí Salahudína Rabbaního. To ovšem později vyvrátilo české ministerstvo zahraničí, které pro ČTK uvedlo, že budova sloužila jako české velvyslanectví v Afghánistánu.
Ambasáda byla podle resortu zahraničních věcí zajištěna tak, aby nemohla být zneužita, včetně majetku nebo dat. Českým velvyslancem v Afghánistánu zůstal Jiří Baloun, který pracuje z pražského ústředí.
Baloun dříve řekl, že při opuštění ambasády musel s vojáky odvézt důležité vybavení včetně pokladny, záznamových zařízení, paměťových disků nebo částí přístrojů. Další vybavení muselo být zničeno. Z Kábulu přivezl také vlajky ČR, EU, NATO a Afghánistánu, český státní znak a plaketu označující budovu velvyslanectví.
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek na konci srpna informoval českou vládu, že velvyslanectví v Kábulu bude dočasně uzavřeno a část jeho agendy převezme zastupitelský úřad v Islámábádu, tedy v sousedním Pákistánu. Diplomaté byli z Afghánistánu evakuováni kvůli kritické bezpečnostní situaci v zemi.