Hadamczik tepal do Pešána: Jalonen na rozdíl od něj nemá deset funkcí, už si kluky získal

Když byl novým trenérem české hokejové reprezentace jmenován Fin Kari Jalonen, vzbudilo to v mnohých lidech rozpaky. Cizinec u národního týmu? Ale nálada se s mnoha povedenými zápasy před šampionátem mění, zdá se, že zkušený kouč vtiskuje kádru to, co potřebuje. Jeho dosavadní práci v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS ocenili i trenér Alois Hadamczik a bývalý gólman Milan Hnilička.

Vůbec poprvé v historii České republiky usedl na lavičku reprezentačního týmu zahraniční trenér. „Jsem toho názoru, že pan Jalonen je vynikající trenér. Přivedl pracovitost, věnuje se hokeji od rána do večera. Dělal vše pro to, aby měl absolutní přehled. Viděl jsem tým při zápasech v Ostravě a moc se mi to líbilo. Vidíte u hráčů spokojenost a nadšení, to je ta správná cesta,“ zmínil Hadamczik, poslední trenér českého národního týmu, který přivezl z mistrovství světa medaili.

Kdo bude podle vás nejproduktivnějším hráčem české hokejové reprezentace na MS ve Finsku?

To ovšem bylo dávno, v roce 2012. I kvůli tomuto nelichotivému faktu se český hokejový svaz rozhodl vsadit na revoluci, která má mizernou bilanci zlomit. Opravdu ale v tuzemsku není trenér, který by zvládl mančaft nastavit správně? „Zpočátku trošku netradiční a i trochu nemyslitelné. Ukazuje se ale, že je (Jalonen) vynikající trenér. Odvedená práce je vidět velmi rychle, hráči jeho systém pochopili. Každý zná svou pozici, hrají účelně trochu jako Třinec,“ přirovnal Milan Hnilička, trojnásobný mistr světa, projev národního souboru k mistrovským Ocelářům.

Chválená je reprezentace především za to, jak dobře pracuje směrem dozadu. V šesti zápasech na Českých a Švédských hokejových hrách dostala pouze devět gólů. „My samozřejmě víme, že se hokej hraje v pěti lidech nahoru i dolů. Milan (Hnilička) ví, že na to jsem kladl důraz i já. Kolektivní hra musí mít zásady v obraně. Jak je nemáte, nepomůžete gólmanovi, pak se vymlouváte právě jen na brankáře,“ řekll Hadamczik.

A pokračoval: „Ale finský trenér, který přišel po Pešánovi, má jen jednu funkci. A ta jedna funkce se jmenuje hlavní trenér A-týmu. Nemá dalších deset funkcí. Své jediné funkci se věnuje naplno, je to zkušený trenér s úspěchy. Ví, čím k těm úspěchům došel. I teď dovedl týmu vtisknout, že se musí bránit a útočit v pěti. Musíte vědět, kdy napadat v útočném pásmu, kdy ve středním. Nesmíte se bát. Udělal to velmi dobře, získal na svoji stranu kluky. Hráči tomu věří. A když tomu věří, může se dostavit velký úspěch.“

Měli bychom zahodit ješitnost

Jedním z lidé, kteří kritizovali angažování 62letého Jalonena, byl jiný někdejší kouč reprezentace Vladimír Růžička. Ten vyloženě řekl: „Nechápu, proč český nároďák musí trénovat Fin, když je tady spoustu skvělých domácích trenérů.“

Hadamczik tomuto pohledu do určité míry rozumí. Ale zároveň říká: „Nemůže předvést to, co Pešán. Nejprve vzal na Euro Hockey Tour samé mladé hokejisty, pak na olympiádu jel s úplně někým jiným. Nesladil hráče dohromady, aby to byl jeden tým. Posléze se přijede z olympijských her a slyšíte od něj: ‚Ta medaile už visí velmi vysoko, na ní momentálně nemůžeme dosáhnout.‘ De facto řekl, že máme špatné hráče. Když toto někdo vysloví, nemůže u týmu zůstat,“ uvedl Hadamczik, který naposledy vedl v sezoně 2015/2016 Kometu Brno.

Podle něj už není třeba řešit národnost trenéra. „Zatím se mi to jeví velmi dobře. Ješitnost, jestli to je Čech, nebo ne, bychom měli zahodit. Stejně naši extraligu hraje 25 procent cizích hráčů. Už si nevychováváme dostatek hokejistů pro domácí soutěž. Když už jsme si zvolili zahraničního trenéra, dejme mu důvěru a řešme to až po mistrovství.“

Hnilička, momentálně poradce generálního sekretáře hokejového svazu, také bere jako logické, že se volba nemusela líbit všem. „Zodpovědnost má generální manažer (Petr Nedvěd, poznámka redakce). Byl jsem s ním v kontaktu a znal jsem jeho postup. A vím, že u českých trenérů z extraligy v rozjeté sezoně nebyla vůle, situace je nepustila, proto se Petr takto rozhodl. Je to riziko, proto to nebylo na první dobrou přijato vřele. Ale zatím se to jeví jako dobrý tah. Jalonen je zkušený a seniorní trenér a může předávat zkušenosti na seminářích dál. Když už ho tu máme, není to jen o případném jednom úspěchu na šampionátu. Musíme to využít na maximum, předat znalosti našim koučům,“ poznamenal bývalý šéf Národní sportovní agentury.

Jalonenova mise už odstartovala před několika týdny, ale teprve na mistrovství světa v jeho rodném Finsku přijde „zkouškové období“. Český tým začne sobotním zápasem s Velkou Británií od 15:20.

Tagy:

Hlavní zprávy

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu
USA

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Podle zahraničních zpravodajských agentur dodal, že Čína si zahrává s ohněm. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření na podporu Tchaj-wanu za poslední desetiletí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:28

V pondělí se očekává vynesení rozsudku v prvním ukrajinském procesu s válečnými zločinci

09:11

Šéfka Mezinárodního měnového fondu kvůli Ukrajině varuje před roztříštěností globální ekonomiky

08:56

Zelenskyj: Až 100 Ukrajinců každý den umírá uprostřed války

08:38

Dvouměsíční dítě bylo vyfotografováno na pohřbu svého otce

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Největší žoldák všech dob? Mbappé otočil a pobouřil, zklamaná La Liga chystá stížnosti

V sobotu odpoledne osobně zavolal šéfovi Realu Madrid Florentinu Pérezovi, aby mu sdělil, že zůstává tam, kde byl posledních několik let. Francouzská fotbalová hvězda Kylian Mbappé navzdory dlouhodobým dohadům o odchodu do Španělska setrvává v ráji jménem Paris Saint-Germain. A bude ještě více hýčkaná než doposud. Její rozhodnutí a velkorysost Pařížanů naráží na těžké nepochopení nejen u veřejnosti, mluví se o ryzím žoldáctví.

Domácí zpravodajství

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.