Voliči jsou zvyklí politiky trestat. Kauza STAN vrací podporu Pirátům, shodují se experti

Pirátská strana získala v posledním průzkumu agentury Median 11,8 procenta hlasů. Oproti květnu si polepšila o necelá tři procenta. „Jednoduchým vysvětlením je krize hnutí STAN. Že jim teď narůstají preference neznamená, že jde o stabilizaci voličského jádra,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS politilog Ladislav Cabada.

Pokud by se konaly volby do Sněmovny v červnu, s náskokem by v nich zvítězilo Babišovo hnutí ANO, následovalo by ODS a SPD. Na čtvrtém místě s 11,8 procenty by skončili Piráti. STAN by se ocitl mimo Sněmovnu s 4,8 procenty hlasů.

„Jednoduchým vysvětlením, proč se nyní Pirátům tak daří, je krize hnutí STAN. Určitá část voličů, kteří podporovali Starosty a nezávislé, v tuto chvíli váhá po řadě problematických afér. Současně možná nechtěli volit Babišovo ANO a z nějakého důvodu jim vadí i liberálně konzervativní a neprogresivistická orientace volební aliance Spolu,“ uvažoval Cabada, proč některá část voličů starostů nejspíše přešla k Pirátům.

„Druhým vysvětlením může být i to, že podporovatelé jiných politických stran, například ČSSD, se teď přiklání k Pirátské straně. Ale samozřejmě museli bychom vidět více do toho průzkumu. Nepřikládal bych mu takovou váhu i proto, že Piráti ve volbách v roce 2017 dostali daleko více než 11 procent. To, že jim teď narůstají preference, ještě neznamená stabilizaci voličského jádra, které by jim dávalo jistotu nad 10 procent i pro budoucí období,“ doplnil politolog.

Starosty zjevně poznamenala kauza Dozimetr, která vedla mimo jiné k demisi ministra školství Petra Gazdíka (STAN). Mezi obviněnými figuruje i bývalý radní Petr Hlubuček (dříve STAN), ten byl podle policie spolu s podnikatelem Michalem Redlem hlavou celé zločinecké skupiny.

Vláda musí být opatrná

Situaci kolem hnutí STAN zhodnotil také politický komentátor Martin Schmarcz. „Piráti si berou zpátky své voliče, kteří jim utekli před volbami ke STAN. Nejspíše si říkali, že STAN je stejně čistý jako Piráti, ale ještě umí lépe řídit stát. Koneckonců se i Rakušan lépe prezentoval. Nyní, když vznikla ta kauza, se zase vracejí zpátky. Odér čistoty je pro voliče možná důležitější než správní činnost ve vládě,“ podotkl. Vzápětí však doplnil, že i on by průzkum nepřeceňoval.

„Jde o mezidobí. Voliči jsou zvyklí trestat politiky za každou i větší maličkost než je kauza Dozimetr. Důležité bude, jak dopadnou volby. Tady se ukazuje, že voliči jsou na STAN naštvaní a vzhledem k tomu, že nechtějí jít k Babišovi nebo ODS, přešli zpátky k Pirátům,“ doplnil Schmarcz.

Odborníci ve vysílání CNN Prima NEWS také okomentovali, jak si vede koalice. „Jak vidíme, popularita vlády už klesá. Řekl bych ale, že je ještě velmi vysoká na to, jak je současná situace špatná,“ uvedl Schmarcz.

„Je to těžká situace. Vláda musí být proto velice opatrná. Musí konsolidovat veřejné rozpočty a zároveň proplout mezi strašlivými dluhy, které by nás za dva nebo tři roky skutečně zničily, a ztrátou popularity. To je objektivní věc. Není to tak, že by vláda dělala něco vyloženě špatně. Prostě je zle a ona je viníkem,“ uzavřel komentátor.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šedivý: Zapojení USA do války na Ukrajině? Byl by to blízký přísun k třetí světové válce
360°

Šedivý: Zapojení USA do války na Ukrajině? Byl by to blízký přísun k třetí světové válce

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Otázkou by bylo, jak by v takovém případě reagoval Západ. Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého by přímé zapojení USA do konfliktu znamenalo blízký přísun k třetí světové válce. Český generál to uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev by měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:06

Za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků a další techniku, píše Ukrinform

06:03

Bohatý arabský Katar je největším světovým exportérem zkapalněného plynu

05:50

Ministři financí EU zkusí domluvit rozdělení peněz na odchod od ruských energií

05:00

Tisíce lidí demonstrovaly na východě Německa proti vládě a válce na Ukrajině

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Další „vychytávka“ při obcházení modrých zón: Na zakrytí auta jsou strážníci krátcí

Parkování v centrech velkých měst je nesmírně vysilující záležitostí. Pokud v dané lokalitě nemáte trvalé bydliště, je to prakticky neřešitelný problém. Někteří řidiči ho řeší překrýváním registračních značek, teď se hlavním městem šíří další „vychytávka“. A dozorující orgány jsou na vynalézavce, kteří zakryjí celé auto plachtou, podle všeho krátké.

Novotný dál povede Řeporyje, záda mu bude krýt jeho sestra. Ušetříme, říká k rozhodnutí

Na vytvoření koalice na radnici v pražských Řeporyjích se domluvily ODS a TOP 09, v zastupitelstvu budou mít těsnou většinu šesti hlasů z jedenácti. Starostou městské části bude opět Pavel Novotný (ODS). Občanským demokratům, kteří komunální volby v Řeporyjích vyhráli, připadne také místo druhého místostarosty. Obsadí ho dosavadní zastupitelka Lenka Fialová, Novotného sestra.

Domácí zpravodajství

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.