Havlíček: ANO má kandidáta na prezidenta naprosto jasného. Neřešíme nikoho jiného než Babiše

ANO má kandidáta na prezidenta naprosto jasného, prohlásil v nedělní Partii PLUS televize CNN Prima NEWS první místopředseda hnutí Karel Havlíček. Podle něj partaj ve spojení s bojem o Hrad neřeší jiné jméno než svého šéfa Andreje Babiše. Ten volbu ale stále zvažuje, definitivní rozhodnutí chce oznámit až 4. listopadu.

„ANO má kandidáta naprosto jasného. Preferujeme, aby to byl pan předseda Babiš,“ odpověděl na otázku ohledně prezidentských voleb ve vysílání CNN Prima NEWS Havlíček.

Hnutí se do současnosti tvářilo, že má možných kandidátů více. Spekulovalo se například o šéfce poslaneckého klubu Aleně Schillerové. „Nic takového neřešíme, řešíme v tuto chvíli pana Babiše,“ zdůraznil ale Havlíček s tím, že expremiér vážně o kandidatuře uvažuje.

„Chceme, aby do toho šel,“ zopakoval místopředseda. Vyjádřil tak podporu zřejmě za celé hnutí. „Přejeme si, aby prezidentem byl někdo politicky zkušený, kdo má výsledky. Babiš je jako předseda strany má, několikrát vyhrál volby, má zahraniční kontakty. Takže je ideální volba,“ vysvětloval své přesvědčení.

Koho by hnutí případně podpořilo?

Babiš už dříve uvedl, že případnou kandidaturu chce oznámit až 4. listopadu. Havlíček připouští, že jeho šéf nakonec o Hrad bojovat nemusí. I když je to zřejmě málo pravděpodobné. „Dovedu si představit, že by řekl, že nejde, ale byla by to hrozná škoda. Je bojovník,“ konstatoval po pořadu na dotaz redakce ještě Havlíček.

„Kdyby se rozhodl, že do volby nepůjde, tak to budeme řešit možná krátce před tím. Ale počítám s tím, že by nám to řekl s nějakým předstihem,“ spoléhá Havlíček.

Hnutí by v tom případě zřejmě muselo někoho podpořit. „Bude o tom velká diskuze, ještě nevíme, kdo všechno se tam chce hlásit a kdo ne. Takže je to velmi předčasné,“ podotkl Havlíček.

Podle některých komentátorů by Babiš mohl bojovat o podobné voliče jako odborář Josef Středula. O tom, zda by mu hnutí ANO ale podporu vyjádřilo, Havlíček nechtěl spekulovat. „Řekl jsem, že v dané chvíli je pro nás jasný kandidát, to je pan Babiš. Na tom se nic nemění. Tím pádem je to pro nás hotová záležitost,“ uvedl rázně. „Když máme kandidáta pana Babiše, tak nemůžete chtít, abych říkal, kdo jiný by byl ideální,“ odmítl uvažovat nad dalšími jmény.

Babiš podporu nekomentuje

Na dotaz CNN Prima NEWS, co pro Babiše tak výrazná podpora od hnutí znamená a zda mu pomůže v rozhodování, šéf ANO odpověděl vyhýbavě. „Díky za dotaz, sledujte můj Instagram. Už mám 40 tisíc followers,“ napsal pobaveně v SMS z dovolené na Krétě.

Na otázku, zda prostřednictvím zmíněné sociální sítě odpoví na dotaz redakce, znovu zopakoval, že ke své možné kandidatuře se vyjádří až v listopadu.

Podle posledního průzkumu Ipsosu by Babiš mohl vyhrát první kolo volby se ziskem 31,7 % hlasů. Druhý by byl generál Petr Pavel, který by dostal 23,8 % voličských hlasů. Ani on ale kandidaturu ještě oficiálně neoznámil. Přesto avizoval, že se do boje o Hrad chce zapojit.

Dalšími kandidáty v pozadí jsou ekonomka Danuše Nerudová nebo senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer.

Vystrčil: Času je dost

O prezidentských volbách mluvil v nedělní Partii Plus i šéf senátu Miloš Vystrčil. I o něm se mluvilo jako o možném kandidátovi. Uvedl ale, že se v současné době soustředí na senátní volby, které v Česku proběhnou 23. a 24. září.

Vládní koalice (ODS, STAN, TOP 09, KDU-ČSL a Piráti) podle něj někoho vytvoří nebo podpoří. „Co se týká mého osobního názoru, tak je férové, abych se ke kandidátům nevyjadřoval. Bylo by správné počkat, kdo kandidaturu oznámí, pak si to dobře rozmyslet a pak až o adeptech mluvit. Ještě všechny kandidáty ani jejich programy neznáme,“ zdůraznil v pořadu.

Zároveň ale upozornil, že podle něj je času na takové kroky ještě dost. „Nedomnívám se, že je málo času. Navíc to není tak, že by zvítězili ti, kteří začali dělat kampaň jako první,“ podotkl Vystrčil. První kolo prezidentské volby v Česku proběhne 13. a 14. ledna 2023.

Tagy:

Hlavní zprávy

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval
Domácí

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
19:44

Představitel Pentagonu: Ukrajina se zdá být na dobré cestě k dosažení svých bojových cílů.

19:32

Společnost pro výzkum veřejného mínění Rating Group sídlící v Kyjevě uvedla, že v bleskovém průzkumu mezi dvěma tisíci respondenty se 83 procent z nich vyslovilo pro vstup Ukrajiny do NATO

18:50

Finská premiérka Sanna Marinová podpořila návrh postavit na hranicích s Ruskem plot

18:45

Rusové provedli raketový útok na zdravotnické zařízení v Kupjansku v Charkovské oblasti

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Domácí zpravodajství

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.