reklama

Překvapivá shoda? Komunisté a STAN chtějí zdaňovat technologické firmy

Chceme zdaňovat technologické firmy, shodli se šéfka rozpočtového výboru Sněmovny Miloslava Vostrá (KSČM) a místopředseda hnutí STAN a také starosta Dolních Břežan Věslav Michalik v pořadu Jak volí vaše peněženka televize CNN Prima NEWS. Ekonoma Mojmíra Hampla pak překvapila další shoda zástupců komunistů a Starostů, a to téma podpory reinvestice zisků.

reklama

„Chceme zdaňovat technologické firmy,“ shodli se Vostrá i Michalik v pořadu Jak volí vaše peněženka. Podle Hampla se v předvolební kampani bude o podobných daních mluvit často. „Zdanění technologických gigantů, ekologické daně. Jde zkrátka o něco, co lze prodat tak, že se to mé peněženky nedotkne,“ upřesnil.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy budeme mít po volbách jedinou jistotu, a sice že se daně budou zvyšovat. O tom ale strany v kampani nemluví. „Dříve nebo později nás ratingové agentury vytrestají tím, že nám zhorší známku. Pak poroste úrok a nebude na starobní důchody, sociální dávky, dálnice, nemocnice, železnice,“ varoval.

Hampl mu dal za pravdu. „Krutá pravda je, že po volbách půjde o zvyšování příjmů do státní kasy. A to způsobem, že zaplatíme my všichni. Takže tuto predikci bych podepsal,“ řekl.

Zároveň přiznal, že ho překvapila další shoda zástupců KSČM a STAN. „Téma podpory reinvestice zisků jen tak nezaznívá,“ podotkl ekonom.

Jak řešit schodek?

Vláda plánuje v příštím roce horší hospodaření než v covidovém roce, schodek by měl činit až 377 miliard korun. Podle Michalíka by hnutí STAN v zásadě ponechalo všechny dosavadní změny. „Nesahali bychom tedy na zrušení superhrubé mzdy, ponechali stávající daňové zatížení a orientovali se na zvýšení příjmu státu v důsledku hospodářského růstu,“ uvedl.

„Pokud budeme mít rozumný hospodářský růst a budeme schopni zafixovat výdaje, které nejsou valorizovány, začnou se nůžky zavírat, a během pěti let se můžeme dostat k vyrovnanému rozpočtu,“ sdělil.

Podle Vostré je třeba se podívat na jednotlivá ministerstva a jejich nespotřebované výdaje. „Ale také na efektivitu vynaložených peněz, tedy jaké projekty mají ministerstva připraveny a do jakých chtějí investovat. Co se týká příjmové stránky, myslím, že se v roce 2022 nevyhneme tomu, abychom se vrátili k otázce daní. Ať tu bude jakákoliv vláda, bude probírat jednotlivé daně, popřípadě sazby, ale například i cenu práce,“ uvedla šéfka rozpočtového výboru Sněmovny.

Podle ekonoma Hampla je na obou politicích vidět, že o financování státu něco vědí. „Přece jen paní Vostrá léta vedla rozpočtový výbor, pan Michalik je někdejší finančník, takže trochu víc rozumějí rozměrům problému. Vynikne to zejména v kontrastu s tím, jaké komentáře za poslední dny vypouští do veřejného prostoru strážkyně státní kasy Alena Schillerová (ANO),“ zhodnotil je.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak fungují vakcíny v době sílící pandemie? Čísla z nemocnic i ze světa mluví jasně
Koronavirus

Jak fungují vakcíny v době sílící pandemie? Čísla z nemocnic i ze světa mluví jasně

Pandemie nemoci COVID-19 je v České republice znovu na vzestupu. Data z nemocnic i ze světa však jasně ukazují, že se jedná především o epidemii neočkovaných, kteří tvoří drtivou většinu nových případů i hospitalizovaných. Na což ostatně upozornil i ministr zdravotnictví Vojtěch (za ANO). Britská studie navíc dokazuje, že pokud se očkovaný člověk nakazí, nešíří covid tolik jako neočkovaný jedinec.

Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem
Zahraničí

Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem

Autokrat Alexandr Lukašenko utahuje šrouby. V zemi denně přibývají političtí vězni, kteří musí snášet fyzický i psychický nátlak vyšetřovatelů. Režim třeba uvězněné nechává záměrně nakazit covidem. „Zatímco loni na podzim mělo Bělorusko asi 50 politických vězňů, aktuálně k 26. říjnu už jich je 821. A o stovkách dalších pravděpodobně nevíme,“ říká Sjarhej Smatryčenka z Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně.

Ovčáček začal v komunistických novinách, nyní cituje žalmy. Pokaždé se směju, glosuje Kocáb

Postavu Jiřího Ovčáčka, tiskového mluvčího prezidenta Miloše Zemana, považují hudebníci František Ringo Čech a Michael Kocáb za vtipnou. Druhý jmenovaný ve vysílání pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS dodal, že se směje téměř pokaždé, když hradní mluvčí promluví. Kocáb mimo jiné poukázal na to, že Ovčáček dříve působil jako prokomunistický novinář, ale dnes se zaštiťuje biblí.

Posouváme se do plánované ekonomiky, řekl komentátor o Green Dealu a citoval Lenina

Boj s klimatickou změnou se dotýká i byznysu a firem, které začaly tuto otázku dokonce prosazovat. Zástupce šéfredaktora týdeníku HROT a komentátor Pavel Páral v tom však vidí kalkul. Firmy podle něj hledají příležitost, jak snížit rizika svých byznysů. „Posouváme se z tržní ekonomiky do plánované, ve které má rozhodující roli stát,“ zdůraznil jistoty v podobě jednotlivých vlád v pořadu 360°. V této souvislosti připomněl i známý citát Lenina.

reklama

Domácí zpravodajství

Hádka mezi koaličními partnery: Prosazuje podrazáctví, obvinil Pirát Peksa kolegu ze STAN

Vládní vyjednávání mezi koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a uskupením Pirátů se Starosty pokračují. Stále není jisté, zda Piráti ve vládě chtějí být a kolik budou mít případně ministerstev. Podle senátora z hnutí STAN Zdeňka Hraby by vyjednavači měli reflektovat výsledky voleb bez ohledu na předem uzavřenou smlouvu. Ve vysílání CNN Prima NEWS se vůči jeho názoru ohradil Pirát Mikuláš Peksa.

reklama