reklama

Schillerová: Kdo nás kritizuje za výdaje státu, chce trojnásobnou nezaměstnanost

Inflace je importovaná ze zahraničí a vláda za ni nemůže, prohlásila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. „Je to celosvětový problém,“ doplnila. Podle ní je současné zdražování pouze dočasné a vláda nechtěla nechat lidi na holičkách.

reklama

„Naše inflace je jedna z nejnižších, je importovaná, je to celosvětový problém. My jsme vytvořili podmínky pro to, aby lidé peníze nespotřebovali, aby lidé zdražování zvládli,“ uvedla Alena Schillerová. Kdo prý za to vládu kritizuje, chtěl by trojnásobnou nezaměstnanost. „Inflace je pouze přechodná,“ dodala ministryně financí.

„Paní ministryně určitě ví, co je inflace a jak vzniká. Jeden problém je na straně nabídky, nikdo nezpochybňuje, že to je celosvětový problém. Ale inflace současně vzniká, když je v ekonomice mnoho peněz. A tomu vláda napomáhá, když má tak vysoké schodky,“ opáčil místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. Podle něho se na podílu vlády na zdražování shodnou i ekonomové. Česká národní banka nyní prý musí tahat za záchrannou brzdu.

„My budeme ctít nezávislost České národní banky, nebudeme jí do toho mluvit. Současně budeme šetřit na straně výdajů státu. Myslíme si, že příští rok by mohl být schodek rozpočtu jen 250 miliard, vláda však přichází se schodkem asi o 130 miliard vyšším,“ doplnil Stanjura. Přiznal ovšem, že žádná vláda to sama zvládnout nemůže.

Nejrychlejší zdražování za 13 let

Tempo růstu spotřebitelských cen v Česku v srpnu zrychlilo na 4,1 procenta v meziročním srovnání. To je nejvíce od listopadu 2008. „Na tomto vývoji se podílely jak ceny zboží, tak ceny služeb z téměř všech oddílů spotřebního koše. Ceny zboží se oproti loňskému srpnu zvýšily o 3,6 a ceny služeb o téměř pět procent,“ uvedla v tiskové zprávě Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Největší meziroční zdražení nastalo u pohonných hmot a olejů, a to o rovných 19 procent. Výrazně vzrostly také ceny másla (o 12,4 procenta), obuvi (8,6), zeleniny (7), ale také vajec (5,8) nebo vodného a stočného (5,5).

Zrychlení inflace v srpnu bylo překvapení také pro analytiky. „Meziroční míra inflace se zvýšila na 4,1 z předchozího tempa 3,4 procenta, zatímco se čekal v průměru výsledek kolem 3,6 procenta. Inflace je dokonce celý jeden procentní bod nad prognózou České národní banky,“ uvedl pro CNN Prima NEWS analytik Komerční banky Michal Brožka. Podle něho srpnový výsledek indikuje meziroční inflaci na konci roku ve výši 4,7 procenta.

Přijde reakce ČNB

Podle hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka lze nyní očekávat reakci České národní banky, která pravděpodobně bude v rychlém sledu zvyšovat úrokové sazby. „To může mít negativní vliv na růst české ekonomiky. Navíc dojde ke zvýšení rozdílu mezi nastavením úrokových sazeb u nás a v eurozóně,“ sdělil Křeček CNN Prima NEWS.

Na zdražování podle ekonomů nejvíce doplatí lidé, kterým se nezvyšují, či dokonce klesají nominální příjmy. „Kvůli očekávanému růstu úrokových sazeb se zřejmě budou zhoršovat podmínky pro poskytování hypoték a dalších úvěrů. Nelze ale očekávat, že by se růst úrokových sazeb výrazně propsal do úročení na běžných a spořicích účtech. Lidé se proto budou muset smířit se snižováním kupní síly svých úspor,“ dodal Křeček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu
360°

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

Vyznamenávání by se mělo odložit, řekl Babiš. Odmítl, že by se předávání zhostil Mynář
Domácí

Vyznamenávání by se mělo odložit, řekl Babiš. Odmítl, že by se předávání zhostil Mynář

Předávání státních vyznamenání 28. října by se mělo odložit, pokud toho nebude schopen prezident Miloš Zeman. Redakci CNN Prima NEWS to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který ve středu také podepsal seznam oceněných. Možnost, že by se vyznamenávání ujal hradní kancléř Vratislav Mynář, předseda vlády odmítl. Pražský hrad se má k podobě ceremoniálu vyjádřit do konce týdne.

K Jupiterovým asteroidům míří Lucy. Vědci do ní vkládají naděje, požehnal jí Ringo Starr

Z floridského Mysu Canaveral v sobotu odstartovala raketa Atlas V, která vynesla americkou sondu Lucy do vesmíru. Lucy míří k asteroidům doprovázejícím planetu Jupiter na oběžné dráze kolem Slunce. Její mise má trvat 12 let a má přispět k pochopení formování naší Sluneční soustavy. Jak kosmická loď vypadá, jaké skrývá zajímavosti a co všechno bude zkoumat? Podívejte se na reportáž CNN v úvodním videu.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

Bez covid pasu už Italové nesmí do práce. Nehorázné, bouří se občané na demonstracích

Covid pasy nyní potřebují Italové nejen do obchodů či restaurací, ale rovněž do zaměstnání – bez něj si na práci nesáhnou. Nové vládní opatření odstartovalo velkou vlnu nevole a protestů po celé zemi, proti demonstrantům v přístavu Terst musela policie použít i vodní děla a slzný plyn. O dalším postupu včetně možného zmírnění pravidel by měla tamější vláda jednat ještě tento týden.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Téma: Rádce

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama