reklama
CNN Prima News nezávislost

nezávislost

Výpis příspěvků ke štítku „nezávislost“

Dojde Skotsko k nezávislosti? Cesta k referendu bude trnitá, roli sehraje i covid

Volby do skotského parlamentu skončily poměrně dobře pro vládnoucí premiérku Skotska Nicolu Sturgeonovou a její stranu, která usiluje o nezávislost severu britských ostrovů. Na druhou stranu ale ne zase tak, aby měla při vyjednávání s britským ministerským předsedou Borisem Johnsonem silnou pozici. Jak to bude dál s otázkou případné skotské nezávislosti na Londýnu?

Odtrhne se Skotsko od Británie? Stoupenci nezávislosti získali v parlamentu většinu

Strany usilující o nezávislost Skotska získaly ve volbách většinu křesel v místním parlamentu, což jim dává prostor k prosazení referenda o vystoupení ze Spojeného království. Volby už počtvrté za sebou vyhrála Skotská národní strana (SNP), jejíž šéfka a skotská premiérka Nicola Sturgeonová označila toto vítězství za historické, byť strana sama většinu nezískala. Sturgeonová také potvrdila, že je odhodlána referendum prosadit, a to i přes odpor britského premiéra Borise Johnsona.

Skotské volby nejspíš ovládne premiérka. V klání jde hlavně o nezávislost na Londýnu

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Fotbal s příchutí politiky. Kosovo není stát, ukázala španělská stanice malými písmeny

Občas se stává, že fotbal přesahuje sportovní hranice a zabrousí do politické sféry. Přesně tak tomu bylo ve středečním zápase kvalifikace mistrovství světa mezi Španělskem a Kosovem. Jelikož se utkání hrálo na Pyrenejském poloostrově v Seville, přenos měla na starost veřejnoprávní stanice Televisión Española (TVE). V televizní grafice balkánský stát uvedla pomocí zkratky v netypické variantě s malými písmeny – „kos“. Chtěla tím veřejně říct, že Kosovo jako nezávislý stát Španělsko neuznává.

Brzy se vrátíme do Evropy, hlásí skotská premiérka. Volá po nezávislosti na Londýně

S příchodem nového roku se po letech příprav Velká Británie odtrhla od Evropské unie. Ostrovní království dalo EU sbohem na základě výsledků několik let starého referenda. Britové by však mohli zažít brzy i další změnu. Po brexitu se totiž znovu ozývá Skotsko, jehož premiérka Nicola Sturgeonová volá po referendu o nezávislosti. Tvrdí, že její země se brzy vrátí do EU.

Čína v Hongkongu znovu potírá opozici. Zatýká poslance, z lidí udělala informátory

Peking opět rozjel vlnu zatýkání v Hongkongu, která je namířená na prodemokratické zákonodárce a demonstranty. Místní policie podle čínských usnesení zatýká lidi na základě kontroverzního zákona přijatého Čínou. V rámci něj vytvořila i telefonní linku, na níž mohou lidé volat a udávat své sousedy a známé kvůli porušování pravidel zmiňovaného zákona.

Podněstří slaví 30 let nezávislosti bez uznání ze světa. Brání ho však ruští vojáci

Rozpad Sovětského svazu znamenal obnovení starých států či vytvoření zcela nových. Ty sice od pádu SSSR vesměs zažily lepší i horší období, ale zažily je již coby samostatné země. Mezi jednu z nich by se chtělo řadit i Podněstří. Region, který oficiálně spadá pod Moldavsko, sice letos oslavil již 30 let nezávislosti, samozvanou republiku ale uznává jen hrstka zemí, které taktéž nemají na mezinárodním poli uznání.

Bude Skotsko opět usilovat o nezávislost? Brexit a koronavirus otevřely novou cestu

Skotsko by se znovu mohlo pokusit získat na Spojeném království nezávislost. Takový je plán tamní premiérky Nicoly Sturgeonové, která se svojí Skotskou národní stranou ovládá tamní parlament. První ministryně Skotska, jak se oficiálně označuje její funkce, totiž přišla se změnou legislativy, která by vedla až k uspořádání dalšího referenda. V posledních průzkumech se navíc Skotové čím dál tím více přiklánějí k odchodu z Velké Británie.

Vesmírná loď Crew Dragon úspěšně přistála, astronauti jsou v pořádku

Aktualizováno

Na hladinu Mexického zálivu v neděli podle plánu ve 20:48 SELČ úspěšně dosedla americká loď Crew Dragon se dvěma astronauty, kteří se vrátili z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Loď se snesla na hladinu s pomocí soustavy padáků. Přistání pilotované mise na moři je pro americkou kosmonautiku první po 45 letech a zároveň to je poprvé, co tuto cestu zajistila soukromá společnost SpaceX.

reklama