reklama
CNN Prima News nezávislost

nezávislost

Výpis příspěvků ke štítku „nezávislost“

Hájíte zájmy vlády proti občanům. Poslouchejte rady ekonomů, vyzval Stanjura Schillerovou

26. září 2021 11:35

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) čelí kritice, že se začátkem srpna zúčastnila jednání bankovní rady České národní banky. Na něm varovala před zvyšováním úrokových sazeb, jímž chce ČNB krotit současné rychlé zdražování. „Vy jste hájila zájmy vlády proti zájmům občanů. Občané nemají zájem na inflaci,“ vyčetl Schillerové v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS Zbyněk Stanjura (ODS).

Dojde Skotsko k nezávislosti? Cesta k referendu bude trnitá, roli sehraje i covid

26. května 2021 07:41

Volby do skotského parlamentu skončily poměrně dobře pro vládnoucí premiérku Skotska Nicolu Sturgeonovou a její stranu, která usiluje o nezávislost severu britských ostrovů. Na druhou stranu ale ne zase tak, aby měla při vyjednávání s britským ministerským předsedou Borisem Johnsonem silnou pozici. Jak to bude dál s otázkou případné skotské nezávislosti na Londýnu?

Odtrhne se Skotsko od Británie? Stoupenci nezávislosti získali v parlamentu většinu

8. května 2021 21:39

Strany usilující o nezávislost Skotska získaly ve volbách většinu křesel v místním parlamentu, což jim dává prostor k prosazení referenda o vystoupení ze Spojeného království. Volby už počtvrté za sebou vyhrála Skotská národní strana (SNP), jejíž šéfka a skotská premiérka Nicola Sturgeonová označila toto vítězství za historické, byť strana sama většinu nezískala. Sturgeonová také potvrdila, že je odhodlána referendum prosadit, a to i přes odpor britského premiéra Borise Johnsona.

Skotské volby nejspíš ovládne premiérka. V klání jde hlavně o nezávislost na Londýnu

7. května 2021 23:59

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Fotbal s příchutí politiky. Kosovo není stát, ukázala španělská stanice malými písmeny

2. dubna 2021 12:38

Občas se stává, že fotbal přesahuje sportovní hranice a zabrousí do politické sféry. Přesně tak tomu bylo ve středečním zápase kvalifikace mistrovství světa mezi Španělskem a Kosovem. Jelikož se utkání hrálo na Pyrenejském poloostrově v Seville, přenos měla na starost veřejnoprávní stanice Televisión Española (TVE). V televizní grafice balkánský stát uvedla pomocí zkratky v netypické variantě s malými písmeny – „kos“. Chtěla tím veřejně říct, že Kosovo jako nezávislý stát Španělsko neuznává.

Brzy se vrátíme do Evropy, hlásí skotská premiérka. Volá po nezávislosti na Londýně

1. ledna 2021 18:18

S příchodem nového roku se po letech příprav Velká Británie odtrhla od Evropské unie. Ostrovní království dalo EU sbohem na základě výsledků několik let starého referenda. Britové by však mohli zažít brzy i další změnu. Po brexitu se totiž znovu ozývá Skotsko, jehož premiérka Nicola Sturgeonová volá po referendu o nezávislosti. Tvrdí, že její země se brzy vrátí do EU.

Čína v Hongkongu znovu potírá opozici. Zatýká poslance, z lidí udělala informátory

21. listopadu 2020 16:20

Peking opět rozjel vlnu zatýkání v Hongkongu, která je namířená na prodemokratické zákonodárce a demonstranty. Místní policie podle čínských usnesení zatýká lidi na základě kontroverzního zákona přijatého Čínou. V rámci něj vytvořila i telefonní linku, na níž mohou lidé volat a udávat své sousedy a známé kvůli porušování pravidel zmiňovaného zákona.

Podněstří slaví 30 let nezávislosti bez uznání ze světa. Brání ho však ruští vojáci

4. října 2020 14:47

Rozpad Sovětského svazu znamenal obnovení starých států či vytvoření zcela nových. Ty sice od pádu SSSR vesměs zažily lepší i horší období, ale zažily je již coby samostatné země. Mezi jednu z nich by se chtělo řadit i Podněstří. Region, který oficiálně spadá pod Moldavsko, sice letos oslavil již 30 let nezávislosti, samozvanou republiku ale uznává jen hrstka zemí, které taktéž nemají na mezinárodním poli uznání.

Bude Skotsko opět usilovat o nezávislost? Brexit a koronavirus otevřely novou cestu

9. září 2020 06:51

Skotsko by se znovu mohlo pokusit získat na Spojeném království nezávislost. Takový je plán tamní premiérky Nicoly Sturgeonové, která se svojí Skotskou národní stranou ovládá tamní parlament. První ministryně Skotska, jak se oficiálně označuje její funkce, totiž přišla se změnou legislativy, která by vedla až k uspořádání dalšího referenda. V posledních průzkumech se navíc Skotové čím dál tím více přiklánějí k odchodu z Velké Británie.

reklama