CNN Prima News nezávislost

nezávislost

Výpis příspěvků ke štítku „nezávislost“

России грозит распад. Поражение на Украине может стать толчком, считают эксперты

29. srpna 2022 12:24

Война на Украине может стать одной из причин распада России, вместо федерации могли бы возникнуть десятки отдельных государств. Бывший посол Чехии в РФ Петр Коларж и бывший генеральный консул в Санкт-Петербурге Владимир Вотапек считают, что это реалистичный сценарий. Оба сходятся во мнении, что тенденции к отторжению в разных уголках самого территориально большого государства мира существуют уже долгие годы. Конфликт на Украине и ослабление позиций президента Владимира Путина могли бы привести к противостоянию с Москвой.

Rusku hrozí rozpad na samostatné státy. Prohra na Ukrajině může být impuls, míní odborníci

20. srpna 2022 14:28

Rusko může i kvůli válce na Ukrajině čekat rozpad, přičemž by namísto federace vznikly desítky nových států. Za reálnou možnost to označují bývalý velvyslanec České republiky v Rusku Petr Kolář i bývalý generální konzul v Petrohradu Vladimír Votápek. Oba se shodují, že odstředivé tendence v různých koutech rozlohou největšího státu na světě panují již dlouhá léta. Konflikt na Ukrajině a slábnoucí pozice prezidenta Vladimira Putina by tyto oblasti mohly vést k odporu proti Moskvě.

Rozdrobené Rusko? Po válce na Ukrajině mohou vzniknout desítky nových států

8. srpna 2022 20:16

Ruský prezident Vladimir Putin se na Ukrajině pokouší rozšířit území své federace, ale brzy by místo toho mohl řešit opačné problémy. Do hry totiž vstupuje otázka, zda se mu vůbec podaří udržet současné území Ruské federace. Ta je totiž tvořená řadou různých nesourodých národů, které by čím dál více mohly začít projevovat separatistické tendence. Ruská opozice v Praze navíc před časem představila návrh konkrétní „dekolonizace“ Ruska. Podle nich by současnou Ruskou federaci zvládly nahradit desítky nových států.

Jako ve škole u tabule. Putin ponížil šéfa civilní rozvědky, video se šíří po sítích

22. února 2022 14:17

Veřejného ponížení se dostalo ruskému šéfovi civilní rozvědky SVR Sergeji Naryškinovi. Ruský prezident Vladimir Putin mu během pondělního zasedání bezpečností rady skákal do řeči a usměrňoval ho v jeho názoru na uznání nezávislosti Doněcké a Luhanské lidové republiky. Podle komentářů na sociálních sítích se šéf rozvědky bojí.

Rusové jsou rozdělení. Bojí se sankcí, prokremelská média jsou ale nadšená, říká expert

22. února 2022 11:19

Ruská společnost je po vystoupení prezidenta Vladimira Putina rozdělená, řekl politolog a spolupracovník CNN Prima NEWS v Rusku Jiří Just. Zatímco jedni kvitují uznání nezávislosti separatistických republik Doněck a Luhansk na východě Ukrajiny a vyslání vojenské „mírové mise“, jiným vadí tvrdé sankce a obávají se eskalace konfliktu.

Nedopustíme krveprolití. Ukrajina musí přestat střílet, hřímá ruský velvyslanec při OSN

22. února 2022 08:51

Nechceme dopustit krveprolití, řekl na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja. Jedním dechem však dodal, že Ukrajina připravuje v Donbasu nové „vojenské dobrodružství“. Většina členů Rady bezpečnosti v čele s USA však kroky Ruska, včetně vyslání „mírové mise“, jednoznačně odsoudila.

Uplatníme sankce vůči Rusku. Jde o porušení mezinárodního práva, zlobí se Západ na Putina

21. února 2022 21:03

Uznání separatistických regionů na východě Ukrajiny ruským prezidentem Vladimirem Putinem je porušením mezinárodního práva, prohlásil v pondělí na tiskové konferenci britský premiér Boris Johnson. Stejně se na Twitteru vyjádřil předseda Evropské rady Charles Michel. Na Putinovo rozhodnutí reagoval i Bílý dům. Informoval, že Biden zakáže Američanům ekonomické aktivity spojené se separatistickými republikami na Donbasu. Brzy mají být oznámeny další kroky.

Smutná zpráva pro královnu. Přichází o důležité území, vystřídá ji nová hlava státu

30. listopadu 2021 05:36

Karibský ostrov Barbados se stal republikou. Britskou královnu Alžbětu II. coby hlavu státu v úterý nahradila Sandra Masonová coby vůbec první prezidentka země, kterou si Barbadosané zvolili minulý měsíc. Funkce se slavnostně ujala složením přísahy v den 55. výročí od chvíle, kdy někdejší britská kolonie získala na Spojeném království nezávislost.

Hájíte zájmy vlády proti občanům. Poslouchejte rady ekonomů, vyzval Stanjura Schillerovou

26. září 2021 11:35

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) čelí kritice, že se začátkem srpna zúčastnila jednání bankovní rady České národní banky. Na něm varovala před zvyšováním úrokových sazeb, jímž chce ČNB krotit současné rychlé zdražování. „Vy jste hájila zájmy vlády proti zájmům občanů. Občané nemají zájem na inflaci,“ vyčetl Schillerové v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS Zbyněk Stanjura (ODS).