reklama

Volný nenapadl jen mě. Byl to útok na celou Sněmovnu, prohlásil místopředseda Hanzel

Místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel (ČSSD) je přesvědčen o tom, že ho nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní) při čtvrtečním jednání pléna o prodloužení nouzového stavu napadl. Před dnešním slyšením v mandátovém a imunitním výboru Hanzel hájil svůj postup, kdy vypnul Volnému mikrofon.

reklama

Konflikt nastal poté, co předsedající Hanzel po varováních vypnul Volnému při vystoupení mikrofon se zdůvodněním, že nemluví k tématu. Volný pak přišel mluvit na místo předsedajícího, jak předtím avizoval. Hanzel se mu v tom snažil zabránit. Na pomoc mu přišlo několik poslanců. Po kratší strkanici Volný místo v doprovodu policejní ochranné služby opustil.

Hanzel míní, že když vypnul mikrofon, postupoval správně. Volný vidí záležitost opačně. Ve výboru byl jen několik minut. Schůze byla přerušena, protože si Volný odmítl vzít roušku. Pokračovat bude slyšením dalších aktérů incidentu.

K tématu

„Já jsem postupoval přesně v souladu s jednacím řádem,“ řekl novinářům Hanzel, který schůzi dolní komory v té době řídil. Předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) novinářům řekl, že výbor se bude zabývat zejména výroky Volného, protože následnou fyzickou potyčku s Hanzelem a několika dalšími poslanci prověřuje policie.

Byla napadena celá Sněmovna

„Já jsem byl napaden jako předsedající schůze, a tím pádem vlastně byla napadena celá Poslanecká sněmovna,“ řekl dnes Hanzel. Omluvu by měla podle něho očekávat celá Sněmovna. Poděkoval také poslanců Janu Chvojkovi, Ondřeji Veselému (oba ČSSD) a Michalu Ratiborskému (ANO) za to, že ho „přišli ochraňovat v době, kdy hájil předsednické křeslo“.

Volný naopak tvrdí, že byl sám napaden, omlouvat se nehodlá. V pátek avizoval, že chce podat žalobu na ty, kteří jej podle jeho mínění napadli.

K tématu

Volný dnes při příchodu na jednání výboru roušku neměl a s novináři hovořil bez ní. Zdůvodnil to tím, že svá veškerá vystoupení ve Sněmovně vnímá jako politická, na která se vztahuje poslanecká imunita. Jinak kvůli ohledům na zaměstnance Sněmovny roušku při pohybu ve sněmovních prostorách nosí, uvedl.

Na svém chování v minulém týdnu na schůzi by podle svých slov změnil pouze to, že by si předsedajícímu sedl na klín doopravdy. Výrok o „flákanci“ byl podle Volného varováním, aby ho nikdo nenapadal. „Já jsem nikdy nikomu nevyhrožoval. Člověk, který je napaden, má právo se bránit,“ prohlásil. Vyjádřil se i k tomu, že ho předtím v rozpravě poslanec TOP 09 Dominik Feri za nenošení roušky nazval sobeckým idiotem. „Pokud mě pan Feri nazve idiotem a dostane za to třeba 500 korun pokuty, no tak já mu taky vysvětlím, že je idiot příště,“ konstatoval.

Ústavní žaloba na prodloužení nouzového stavu?

Informoval také, že pracuje na podání ústavní žaloby kvůli hlasování o prodloužení nouzového stavu. „Že hlasování o vyhlášení nouzového stavu nebylo platné, protože my jsme byli neoprávněně vyloučeni z jednání, nebyli jsme jediní poslanci, kteří v té době neměli nasazenou roušku v průběhu hlasování,“ řekl. Prodloužení nouzového stavu bylo podle něj schváleno nelegálně.

K tématu

Tagy: Poslanecká sněmovna Lubomír Volný Tomáš Hanzel

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Sněmovna předává své pravomoci vládě a vzdává se kontroly, hodnotí pandemický zákon bývalá ministryně spravedlnosti a současná prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová. Varuje také, že norma obsahuje řadu problematických ustanovení, například likvidační sankce. Jsou lidé, kteří poruší vládní nařízení, trestáni protiústavně? Může být jednou očkování povinné pro všechny občany? Také o tom promluvila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Praha

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Obyvatelé Prahy, kteří v hlavním městě nemají trvalé bydliště, si musí již několik dní lámat hlavu nad tím, jakým způsobem by případné policejní hlídce prokázali, že v něm skutečně žijí. Často proto improvizují a po Praze s sebou vozí různá čestná prohlášení. Ministerstvo vnitra však radí, aby se lidé prokazovali pomocí smluv či vyúčtování. Problém se týká přibližně 240 tisíc osob, které žijí v Praze bez trvalého bydliště.

Hygienička Svrčinová se omluvila Romům. Příspěvek neměl znevážit menšinu, napsala
Vondra: Schvalování vakcín v EU strašně trvá. Ve válce s virem musíme jít do rizika
reklama
reklama
Zvířata v ZOO Plasy mrzla, některá uhynula. Odstřihli ji od plynu, majitelé nezaplatili

Plzeňský kraj

Domácí zpravodajství

Studenti do boje proti covidu. Vláda schválila pracovní povinnost zdravotnických škol
Letadlo rozprašuje koronavirus nad Brnem, sdílel poslanec Volný dezinformaci
Lék na covid ivermektin je bezpečný. S ním přežilo dvakrát více pacientů, tvrdí primář
Další články
reklama
reklama