reklama

Juchelka vyčítá nové vládě konec nouzového stavu. Žijeme ve svobodné zemi, říká Výborný

Nová vláda hlásá, že bude poslouchat odborníky, ale nevyslyší jejich volání po pokračování nouzového stavu. Kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) to v Partii Terezie Tománkové vyčetl poslanec Aleš Juchelka (za ANO). Ve vysílání CNN Prima NEWS na jeho slova zareagoval šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný. Ten označil nouzový stav za symbol a dodal, že žijeme ve svobodné zemi.

reklama

„Překvapuje mě, že se nouzový stav neprodlouží,“ řekl Juchelka v Partii s tím, že nový kabinet sliboval, že se bude řídit doporučeními odborníků. „Odborníci nyní doporučují prodloužení nouzového stavu, ale vy to stejně nebudete dělat,“ poznamenal ve vysílání zákonodárce.

S koncem nouzového stavu se již začíná hovořit o silvestrovských oslavách. „Díky zrušení nouzového stavu už pár mým kamarádům přišla pozvánka na silvestra,“ pokračoval Juchelka.

Na jeho slova zareagoval předseda poslaneckého klubu lidovců Marek Výborný. „Jasně jsme řekli, že nouzový stav je symbol, a když se lidé nedokáží chovat zodpovědně, skončí to špatně. Ale žijeme ve svobodné zemi,“ prohlásil. Lidé, kteří jsou skutečně zodpovědní, podle něj na různé silvestrovské či povánoční akce nepůjdou.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) při svém uvedení na resort zdravotnictví uvedl, že nouzový stav sice končí a vláda jej nebude prodlužovat, ale zároveň apeloval na lidi, aby nechodili na večírky kvůli možnému šíření nákazy. „To je, jako kdybych postavil most přes řeku, nedostavěl ho a řekl lidem, že ho můžou přejít, ale doporučuji to nedělat,“ zmínil Juchelka ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj totiž osobní zodpovědnosti a pozitivní motivaci z uplynulé doby již dochází dech.

Povinné očkování? SPD chce ústavní stížnost

Zákonodárci v Partii řešili i otázku povinného očkování. Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vydal vyhlášku, ve které od března přikazuje povinné očkování u vybraných profesí, například u zdravotníků či policistů, a lidí nad 60 let. Válek uvedl, že věkovou hranici ve vyhlášce zruší.

Místopředseda SPD Radim Fiala v Partii řekl, že jeho hnutí shání hlasy pro ústavní stížnost proti této vyhlášce. „Očkování má být dobrovolné a lidé se mají rozhodnout na základě konzultace s praktickým lékařem,“ zmínil. Juchelka mu odvětil, že s podporou hnutí ANO počítat nejspíš nemůže už jen proto, že předkladatelem vyhlášky byl ministr Babišova hnutí.

Podle Marka Výborného nelze o očkování hovořit takovým stylem, že jde o slepou uličku. „Je to jediná cesta, která nás může zachránit před stavem, kdy budou znovu zaplněné nemocnice,“ reagoval na Fialu šéf lidoveckých poslanců.

Tagy:

Hlavní zprávy

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče
Počasí

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

 • Aktualizováno
 • Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

  Výuka ve školách se kvůli covidu přerušovat nemusí. Šéf ředitelů představil možné postupy

  Politici, rodiče, a dokonce ani děti nechtějí, aby se zavíraly školy. Jejich fungování ale ještě více zkomplikovala nová a nakažlivější varianta koronaviru omikron. Hrozí tak například, že nebude mít kdo učit žáky, protože pedagogové budou pozitivní. Jak ale uvedl ve Zprávách PLUS prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc, školy mohou využít několika scénářů, aby žáci o výuku nepřišli.

  Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

  Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  Nečekaný úder sluneční bouře děsí vědce. Lidstvo není na vážné důsledky připraveno

  Mimořádně silná sluneční bouře, která před tisíci lety zasáhla Zemi a jejíž stopy byly objeveny v ledu, znepokojila vědce. Došlo k ní totiž v době slunečního minima, kdy by aktivita Slunce měla být malá. Další podobná událost by podle odborníků mohla mít vážné důsledky, protože lidstvo na takovou možnost není připravené, napsal server Live Science.

  Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

  Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

  Hrad mohl skartovat zprávu o Vrběticích. Drželi jsme se předpisů, hájí se kancelář

  Aktualizováno

  Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Prezidentská kancelář v sobotu reagovala s tím, že se při skartaci dokumentů držela předpisů a zničila jen spisy určené k vyřazení..

  Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

  Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

  Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

  Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

  Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

  Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahovaly desítky hasičů, konstrukce se zbortily

  Aktualizováno

  V Hostýnských vrších zasáhl dnes časně ráno požár restauraci a chatu Na Tesáku na Kroměřížsku. S ohněm bojovalo na osm desítek hasičů, dřevěná chata vyhořela do základů, řekl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, na místě zasahovalo 16 jednotek. V objektu z roku 1938 byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit. Škoda nebyla dosud vyčíslena, bude však vyšší než pět milionů korun. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé policie i hasičů.

  Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

  Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

  reklama