reklama

Havlíček: Babiše brzy uvidíte v obvyklé formě. Na prezidenta má všechny předpoklady

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) má všechny předpoklady k tomu být dobrým prezidentem. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl poslanec a někdejší vicepremiér Karel Havlíček (ANO). V pořadu K věci navíc slíbil, že se šéf hnutí ANO již brzy začne více objevovat ve veřejném prostoru.

reklama

V posledních týdnech je ze členů hnutí ANO v médiích pravděpodobně nejvíce slyšet bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Ta se jako předsedkyně poslaneckého klubu ANO rychle vžila do role ostré opoziční političky a novou vládu cupuje za předvolební sliby, především v oblasti nového návrhu rozpočtu.

Často je vidět také Karel Havlíček, který by se již brzy mohl po Janě Mračkové Vildumetzové stát druhým místopředsedou Sněmovny z řad hnutí ANO. Pro leckoho překvapivě méně (než v minulosti) je však vidět Andrej Babiš.

Havlíček to ve vysílání CNN Prima NEWS vysvětloval tím, že práce ve Sněmovně začala teprve před několika týdny a předseda ANO se znovu začne v médiích objevovat častěji. „Teď se to teprve rozjíždí. Velmi brzy uvidíte pana Babiše v obvyklé formě,“ řekl Havlíček.

Podle některých spekulací stojí za Babišovým částečným stáhnutím se do ústranní jeho chystaná kandidatura na Hrad. Havlíček sice nijak v pořadu nekomentoval, jestli se tyto domněnky zakládají na faktech, ale na to, zda by byl Babiš vhodným kandidátem na prezidenta, odpověděl kladně.

Obytný vůz i petiční stánek

„Podle mě je to člověk, který má všechny předpoklady na to být dobrým prezidentem. Má širokou podporu veřejnosti a je politicky známý. Neměli bychom vytahovat uměleckého králíka z klobouku, i když by byl respektovaný. Prezident by měl mít jasný politický názor a dobře reprezentovat ČR v zahraničí,“ řekl bývalý ministr průmyslu a dopravy.

Sám Babiš zatím svou případnou kandidaturu ani nepotvrdil, ani nevyloučil. Prý se definitivně rozhodne až v září. „Plno lidí by si přálo, abych kandidoval, ale rozhodující pro mě bude názor mé rodiny,“ dodal. Mnoho lidí je ale přesvědčeno, že šéf hnutí ANO už prezidentskou kampaň de facto začal, a to koupí obytného vozu, se kterým by chtěl od února objíždět republiku.

Na začátku prosince také začal sběr podpisů za jeho kandidaturu na Hrad. První petiční stánek se objevil 1. prosince na pražském Andělu. Podle autora petice Miloslava Ondry by jich v budoucnu mohlo být po celém Česku až 50. Sám Babiš prý ale za iniciativou nestojí.

Šanci postoupit do druhého kola má Babiš také podle průzkumů. Zda by v něm pak uspěl, závisí podle expertů na tom, kdo by s ním postoupil do druhého kola.

Tagy:

Hlavní zprávy

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Aktualizováno

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Výuka ve školách se kvůli covidu přerušovat nemusí. Šéf ředitelů představil možné postupy

Politici, rodiče, a dokonce ani děti nechtějí, aby se zavíraly školy. Jejich fungování ale ještě více zkomplikovala nová a nakažlivější varianta koronaviru omikron. Hrozí tak například, že nebude mít kdo učit žáky, protože pedagogové budou pozitivní. Jak ale uvedl ve Zprávách PLUS prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc, školy mohou využít několika scénářů, aby žáci o výuku nepřišli.

Nečekaný úder sluneční bouře děsí vědce. Lidstvo není na vážné důsledky připraveno

Mimořádně silná sluneční bouře, která před tisíci lety zasáhla Zemi a jejíž stopy byly objeveny v ledu, znepokojila vědce. Došlo k ní totiž v době slunečního minima, kdy by aktivita Slunce měla být malá. Další podobná událost by podle odborníků mohla mít vážné důsledky, protože lidstvo na takovou možnost není připravené, napsal server Live Science.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Hrad mohl skartovat zprávu o Vrběticích. Drželi jsme se předpisů, hájí se kancelář

Aktualizováno

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Prezidentská kancelář v sobotu reagovala s tím, že se při skartaci dokumentů držela předpisů a zničila jen spisy určené k vyřazení..

Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahovaly desítky hasičů, konstrukce se zbortily

Aktualizováno

V Hostýnských vrších zasáhl dnes časně ráno požár restauraci a chatu Na Tesáku na Kroměřížsku. S ohněm bojovalo na osm desítek hasičů, dřevěná chata vyhořela do základů, řekl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, na místě zasahovalo 16 jednotek. V objektu z roku 1938 byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit. Škoda nebyla dosud vyčíslena, bude však vyšší než pět milionů korun. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé policie i hasičů.

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

reklama