reklama

Havlíček otevře rekordní počet kilometrů dálnic. Poděkovat může vysmívanému Ťokovi

Ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) čeká úspěšný rok. Zatímco jeho předchůdci byli pravidelně pod palbou kritiky za směšné počty nově otevřených úseků dálnic, současný šéf resortu přestřihne ve volebním roce pásky hned u 46 kilometrů. To je více, než dokázal jeden z jeho předchůdců Dan Ťok za déle než čtyři roky ve funkci. Havlíček za to však může poděkovat především právě Ťokovi, který otevírané úseky začal stavět.

reklama

Více než 20 nových kilometrů na D11, dokončená modernizace D1, dálniční obchvaty na D6, D7, nové kilometry D35 nebo další úseky na D3. Ministra dopravy Havlíčka čeká v roce 2021 příjemná práce v podobě otevírání řady důležitých úseků dálnic.

Letos nás čeká opět mnoho práce při stavbě dálnic a silnic. 🏗🛣 Díky rekordnímu rozpočtu Ředitelství silnic a dálnic -...

Posted by Karel Havlíček on Thursday, February 25, 2021

Havlíček do funkce ministra nastoupil před více než rokem jako již čtvrtý ministr dopravy za hnutí ANO od roku 2014. Nejdelší čas strávil v ministerském křesle Dan Ťok, který byl pravidelně terčem posměchu kvůli každoročně velmi nízkému počtu otevřených kilometrů dálnic. Zahájil však většinu staveb, které se letos otevírají.

Sám ministr Havlíček na dotaz ohledně zahájení výstavby dálnic reagoval zasláním grafu, ze kterého vyplývá, že se nejvíce staveb zahájilo v roce 2018, tedy ještě za ministra Ťoka. Havlíček plánuje nejvíce staveb započít v letošním roce, loni to bylo pouhých 14,6 kilometrů.

„Dan Ťok udělal kus dobré práce. Mým úkolem bylo dotáhnout stavby do konce, včetně D1, zajistit rekordní zdroje a připravit tak v roce 2020 vše pro zahájení 100 km nových dálnic v roce 2021. Úkol zněl jasně, jedeme nadoraz, ale vše směřuje k tomu, že covidu navzdory to zvládneme,“ uvedl Havlíček.

V roce 2014, kdy Ťok nastoupil, nebyl dokončen ani metr dálnice, pět kilometrů bylo zprovozněno o rok později, 16 a 17 kilometrů v letech 2016 a 2017 a necelé čtyři kilometry v roce 2018. Kvůli těmto číslům se stupňoval tlak, aby se s dálniční sítí pohnulo.

Nebylo co otevírat, říká Ťok

„To je tak, že moji předchůdci bohužel moc staveb nenachystali, proto jsem jich moc otvírat nemohl. Zato jsem rád, že se za mě hodně staveb zahájilo a už konečně budou hotové. A hlavně ne pro politiky, ale pro občany a řidiče,“ sdělil nejdéle sloužící ministr dopravy Dan Ťok CNN Prima NEWS.

Na jaře 2019 jej nahradil Vladimír Kremlík. „Podle mých informací ministr Ťok zahájil výstavbu a modernizaci cca 51 km dálnic, za mého devítiměsíčního působení bylo zahájeno 28 km. Každý ministr dokončuje projekty svých předchůdců. Za mého působení bylo otevřeno 34 km dálnic na zelené louce,“ uvedl Kremlík pro CNN Prima NEWS.

Každý ministr dokončuje projekty svých předchůdců.

Kremlík byl v lednu 2020 odvolán a nahrazen právě Havlíčkem. Toho však sám chválí za finanční prostředky, které na výstavbu dálnic získal. Jenom ŘSD má letos k dispozici 61 miliard korun.

„Loňský rok byl náročný pro všechny, nejen pro dopravu, a v této oblasti odvedl ministr Havlíček kus dobré práce, zejména pokud jde o peněžní prostředky pro výstavbu dopravní infrastruktury. Rozpočet na dopravní stavby za mě činil i s dalšími úpravami celkem 93 miliard korun. Je důležité, aby trend navyšování rozpočtu na dopravní stavby dále pokračoval, a to zejména v letech 2022 a 2023, které budou klíčové pro ekonomické oživení po koronaviru,“ sdělil Kremlík.

Jaké konkrétní úseky dálnic se otevřou?

Přestože bude příští rok především ve znamení ukončené modernizace D1, otevře se řada dalších staveb, které ulehčí řidičům život. Zásadním krokem bude nové přiblížení Polsku, kdy se konečně výrazněji pohne dálnice D11, která jednou řidiče dovede až do Vratislavi. V roce 2021 to bude více než 15 kilometrů dlouhý úsek z Hradce Králově do Smiřic a dále přes sedm kilometrů do Jaroměře.

Výrazně se konečně pohne také dálnice D35, která by jednou měla vytvořit zásadní alternativu dálnici D1 při propojení Čech s Moravou. Po více než 12kilometrovém úseku se řidiči dostanou z Hradce Králové k obci Časy. V dalším roce by dálnice měla vést již nedaleko Vysokého Mýta, konkrétně k obci Ostrov.

Příští rok bude také pokračovat výstavba dálnice D6, která propojí Prahu s Karlovými Vary. Vzniknout má téměř pět kilometrů dlouhý obchvat obce Lubenec. Na dálnici D7 dojde ke zkapacitnění obchvatu Panenského Týnce a na dálnici D55 k výstavbě obchvatu Otrokovic.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice
Domácí

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Chřipka bude letos řádit jako před covidem, varuje lékař. Češi podceňují důsledky

Zatímco v loňském roce chřipka prakticky vymizela, někteří odborníci předvídají, že letos se může objevit stejně jako v předchozích letech. Podobně jako u covidu je nejlepší ochranou před nákazou očkování. Které skupiny obyvatel by se měly nechat proti chřipce naočkovat, kdy je na to nejvhodnější doba a má to vůbec smysl? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídá praktický lékař Michal Holásek.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku za sobotu přibylo 301 případů covidu. Počet hospitalizovaných klesl

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 více než před týdnem. Více pozitivních testů za víkendový den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 22. května. V nemocnicích bylo v sobotu 146 lidí s onemocněním COVID-19, oproti pátku jejich počet klesl o 23. Ve vážném stavu je v posledních dnech kolem 30 lidí. Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stagnuje třetím dnem na 28 případech. Reprodukční číslo kleslo na 1,11.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

reklama