reklama

Kolem Prahy bude vznikat třetí, „aglomerační“ okruh. Podívejte se, kudy povede

Kromě vnitřního Městského okruhu a vnějšího Pražského okruhu by se řidiči měli v budoucnu dočkat také třetího, takzvaného aglomeračního okruhu, který má vést na území Středočeského kraje. Okruh by řešil propojení jednotlivých dálnic, například D7 a D8, tak, aby řidiči nemuseli nutně zajíždět až do Prahy.

reklama

Aglomerační okruh je v podstatě třetí okruh okolo Prahy. Ten vnitřní Městský připravuje Praha. Vnější Pražský zase stát a aglomerační má na starosti sousední Středočeský kraj. Kudy by měl okruh vést, můžete vidět na mapě:

Nepůjde však o čtyřproudou komunikaci jako u obou zbylých okruhů. „Nejde o dálniční stavbu, ale o chytrý systém propojených silnic druhé třídy, které povedou okolo obcí, aby místním nekomplikovaly život,“ uvedl na Facebooku pražský náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

„Praze pomůže v tom, že náklaďáky a auta jedoucí z větší dálky nebudou muset zajíždět na Pražský okruh a na dálnici, kam směřují, se pohodlně připojí kilometry před hlavním městem,“ dodal náměstek.

Zároveň uvedl, že Praha již začala na některých úsecích aktivně pracovat. „Jednu takovou součást aglomeračního okruhu, která leží na území Prahy, jsme už začali projektovat. Před naším nástupem nebyl ani správně zanesený v územním plánu,“ vysvětlil Scheinherr.

Dodal také, kudy by trasa měla vést: „Povede mezi Nedvězím a Pacovem, odlehčí centru Říčan a doplní stavbu 511 Pražského okruhu. Win-win pro všechny. Aglomerační okruh u Pacova se napojí na ulici Přátelství a naváže na 511 právě v chystané křižovatce Kolovraty. Pro Prahu bude důležitá i přeložka silnice II/240, která propojí dálnice D7 a D8, čímž odvede většinu kamionové dopravy z budoucí severovýchodní části Pražského okruhu a nám usnadní její projednání během územního a stavebního řízení.“

TŘETÍ OKRUH OKOLO PRAHY 🚗 🚚 Víte, že Praha nemá dva okruhy, ale tři? Aglomerační okruh je bratranec z vedlejšího kraje....

Posted by Adam Scheinherr on Friday, January 8, 2021

Na tvorbě aglomeračního okruhu spolupracuje magistrát se Středočeským krajem. Všechny trasy a úseky totiž nejsou na území hlavního města. „V minulém roce jsme podali žádost o změnu územního plánu v rámci části, co leží na území Prahy nedaleko obce Pacov, kde to bylo nedořešené,“ řekl Scheinherr na podzim.

Čekání na Pražský okruh

Řidiče však především trápí dostavba Pražského okruhu, ze kterého zbývá dostavět čtyři z celkem 11 úseků – jde o kus jihovýchodní a také celou severní část. Úsek mezi Satalicemi a Březiněvsí má vést severně od Vinoře, Miškovic a Třeboradic. Zatím má z úseků nejméně pokročilou přípravu na úrovni technické studie a žádosti o EIA, kterou má na starost ministerstvo životního prostředí. Předpokládaným termínem uvedení do provozu je podle předložené dokumentace rok 2030.

Vnější Pražský okruh by měl po dokončení měřit podle dosavadních plánů asi 83 kilometrů, v provozu je nyní zhruba polovina. Chybí úsek od brněnské dálnice D1 do Běchovic, u kterého má ŘSD zatím nepravomocné územní rozhodnutí, a také celá severní část z Ruzyně přes Suchdol, Březiněves až k Černému Mostu. Dokončeny nejsou ani radiály, což jsou silnice, které jej mají propojit s vnitřním městským okruhem budovaným Prahou. Proti výstavbě Pražského okruhu dlouhodobě bojují radnice na severu hlavního města.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama