reklama

Havlíček: Koalice jsou, jako když pejsek s kočičkou dělali dort. Premiérem má být Babiš

V ODS se děsí toho, že by vládli s Piráty. Tu stranu to torpéduje a rozštěpí, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vicepremiér za hnutí ANO Karel Havlíček. Zkritizoval opoziční koalice, že spolu chtějí vládnout, ale přitom mají úplně rozdílné programy. Mluvil i o vládě s SPD či o tom, proč je Česko rozkopané jako nikdy dřív.

reklama

Jakou byste si dal známku za svoje působení ve vládě?
Podařily se nám věci, co jsme chtěli. Ale je potřeba být objektivní. Tak dvojku za oba resorty.

Silnice jsou rozkopané, v červenci bylo v Česku 5 900 uzavírek, nejvíce za poslední roky. Rychlotratě pořád nejsou, vlaky mají často zpoždění nebo nehody, mobilní data jsou stále drahá, vysokorychlostní internet pořád není všude a energie zdražují. To je na dvojku?
Teď jste dala dohromady hrušky s jablky. Na ceny energií nemá stát žádný vliv. Energie zdražují kvůli růstu cen emisních povolenek. Neovlivníme fakt, že se odstavuje jádro v Německu. Co se dopravy týče – je rozkopáno hodně silnic a dálnic, protože se staví. Dali jsme na investice do infrastruktury o 50 procent více než před dvěma třemi lety. Byl tu obrovský deficit ve výstavbě. My jsme stavět začali.

Ale hnutí ANO má resort dopravy už sedm let.
Dopravní stavby nejsou otázkou dvou let, ale právě sedmi až osmi let. Musíte stavbu připravit, zahájit. Slíbili jsme, že bude D1. Je hotová. D11 bude ještě letos. Každý, kdo dnes jezdí po silnicích, vidí, že se staví, jako se dlouho nestavělo. Ale chápu, že jsou řidiči naštvaní kvůli uzavírkám.

To, co mi teď říkáte, tvrdil i exministr dopravy za hnutí ANO Dan Ťok. Opakoval, že jeho nástupci už budou jenom stříhat pásky.
Měl pravdu. Nejsem nadšený, že stříhám pásky, které nejsou moje zásluha, ale stříhám je pořád. Dan Ťok připravil velké množství staveb. A já se o to snažím také. Dělám to pro řidiče. A že mají vlaky zpoždění, to je otázka dopravců, nikoliv státu.

Vás to jako ministra dopravy netrápí?
Trápí. Ale neovlivníme, jestli všechny vlaky pojedou na čas, když se navíc pořád staví a vypravuje se tolik vlaků. Co se týká nehod, kvůli srážkám vlaků dochází v České republice ke dvěma až třem úmrtím ročně, což je podobné jako v jiných zemích v Evropě. Vysokorychlostní tratě jsou obrovská agenda. Hospodářská komora nás pochválila, že jsme první vláda, která je připravila. Není to lusknutím prstu, je to otázka dvou generací. V roce 2025 se začnou stavět. V roce 2027 začínáme budovat trať Praha–Drážďany.

Paní Jermanová měla nešťastné mediální výroky. Ale kraj řídila dobře.

Vedete kandidátku ve Středočeském kraji. ANO tam v posledních volbách není tolik úspěšné. Myslíte si, že to zachráníte?
Není to jen o mně, ale o všech dalších čelných kandidátech. V krajských volbách ANO opravdu v rámci Středočeského kraje nedopadlo dobře. Stáhnout náskok je takřka nadlidský úkol. Za prázdniny jsem poctivě a tvrdě pracoval, dělám obrovskou kontaktní kampaň, zejména o víkendech. Podle posledních průzkumů jsme to hodně stáhli. Věřím, že máme šanci první místo uhrát.

Bývalá hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová je na kandidátce ANO na třetím místě. Souhlasíte s tím?
O tom rozhodnou voliči. Na kandidátce jsou lidé, kteří pro kraj něco udělali. Paní Jermanová měla nešťastné mediální výroky. Pod spoustu věcí bych se nepodepsal. Ale jedna věc je mediální výstup a druhá, jak opravdu fungovala a kraj řídila. Kraj pod ní nefungoval vůbec špatně.

Možná že kdyby kraj fungoval dobře, ANO by ve středních Čechách tolik neztrácelo. To je pro paní Jermanovou dost jasná vizitka, nemyslíte?
Volby nejsou jen o vlastním výkonu, ale i o tom, jak se člověk prezentuje. Paní Jermanová se neprezentovala dobře a kvůli tomu jsme ztratili. Porovnejme to se současným vedením Středočeského kraje v čele s Petrou Peckovou ze STAN. Dnes není slabšího vedení než právě ve Středočeském kraji. Například v Plzeňském kraji, který vede podobná koalice, nemám problém se domluvit, co se dopravy týče. To, co se odehrává ve Středočeském kraji, je amatérismus. To by za paní Jermanové nikdy nenastalo.

Za paní Jermanové se každopádně stala řada skandálů. Nechala manžela jezdit ve služebním krajském autě za víc než milion, je spojovaná se statisícovými platy a odměnami krajských úředníků. Vám opravdu nevadí, že vám na kandidátce kryje záda?
Mně nikdo nekryje záda. Kdybych s její kandidaturou nesouhlasil, nenastoupil bych do čela kandidátky. Jestliže někdo využíval krajské auto, není to dobře. Je to špatně. Ale to neznamená, že se kraj řídil špatně. Dívejme se na finální výsledky, co se týče školství, zdravotnictví, dopravy. Projeďte si region a zeptejte se starostů. Ti, kteří vloni volili STAN, se dnes drží za hlavu a říkají, proč jsme to udělali? Takový stav dnes vnímám. Paní Jermanová nebyla za nic odsouzená. Je na třetím místě, já jsem kandidátku neskládal a respektuji to.

Faltýnka se nesnažíme schovat. A já to nesleduji.

Zatímco paní Jermanová je docela vidět, šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek zase tolik ne. Snaží se hnutí ANO schovat pana Faltýnka kvůli jeho kauzám?
Nesnaží a já to nesleduji. Kandiduje v olomouckém regionu, já se soustředím na Středočeský kraj. Všem ostatním kandidátům jsem řekl, že kraj objedu, a kdo se chce připojit, ať se připojí.

Jste krajským lídrem za hnutí ANO, dvojitým ministrem a vicepremiérem za ANO. Je to taktika hnutí, schovávat pana Faltýnka?
Není to žádná taktika. Olomoucký kraj tolik nesleduji, abych mohl posoudit, jestli pan Faltýnek vystupuje více, nebo méně. Máme lídra pana Oklešťka, s ním komunikuji.

Často se mluví o tom, že by se Andrej Babiš mohl vzdát premiérského postu. Dokázal by podle vás opravdu ustoupit do pozadí za cenu vzniku vlády s důvěrou?
O tom se baví hlavně novináři. Pokud zvítězí nějaká strana, měl by být premiérem její předseda.

Šel byste po volbách do koalice s SPD?
V tuhle chvíli nehodnotím žádnou koalici s nikým. Bylo by to netaktické. Počkejme si, jak dopadnou volby.

Umíte si koalici s SPD představit?
Rozumím vám jako novinářům, že se snažíte dávat dohromady různé koalice.

Byla by pro vás vláda s SPD problém?
Nechci to komentovat.

Část ODS si nedokáže představit, že by šla s Piráty. To by je tak torpédovalo, že by se strana rozštěpila.

Možná je to důležité pro voliče. Aby věděli, co mají od hnutí ANO čekat.
Od hnutí ANO mohou čekat to, co jsme dělali doposud. Budeme hájit české zájmy, český průmysl, budeme plnit náš program. Je předčasné komentovat povolební vyjednávání. Navíc si myslím, že „vzdor koalice“ po volbách zaniknou. Je to jen předvolební tah. Budeme jednat se všemi. Máme tady pět stran, které deklarují, že spolu chtějí vládnout, ale každá chce něco jiného. Jedna chce euro, druhá nechce euro, jedna je silně zeleně orientovaná, druhá je zeleně konzervativní. Jedna chce manželství pro páry stejného pohlaví, druhá je nechce.

Tak je to přeci i v hnutí ANO. Pan premiér se vždy zastával sňatků homosexuálních párů, část hnutí ANO je nechce.
Ano, ale v 99 procentech máme shodu. Zatímco u těch pěti stran je shoda v tak 20 až 30 procentech. Je to jako když pejsek s kočičkou dělali dort. Taky tam všechno napatlali. V Německu se tomu říká eintopf. Dáte do hrnce všechno možné. Asi se z toho neotrávíte, ale bude vám špatně. Ani část ODS si nedokáže představit, že by šla s Piráty. To by je tak torpédovalo, že by se strana rozštěpila. Ale třeba ODS nakonec začne tleskat euru a připojí se k Pirátům.

Líbí se vám kampaň hnutí ANO? Třeba jedno z posledních videí premiéra Babiše. (Pouštíme Havlíčkovi video.) Není na hranici vyvolávání paniky a strachu?
Každá kampaň je náročná a tvrdá. Podívejte se, jak někteří hrají proti nám. Reflektujeme to, co proběhlo v posledních letech. Profilujeme se jako hnutí, které chce zabránit neřízené migraci. Upozorňujeme, že Piráti chtěli dát migrantům zelenou.

Souhlasíte s takovým stylem komunikace? Má hnutí ANO přinášet do české republiky strach, paniku a agresi?
Nechceme přinášet strach a paniku. Naopak, ta by se sem dostala v momentě, kdy by se otevřely dveře migrantům. Kdyby se mi to video nelíbilo, nekandiduji za hnutí ANO. Video je tvrdé, ale taková je celá kampaň. Není za hranou nějaké slušnosti. Upozorňujeme na to, co by mohlo v reálném scénáři nastat. Říkáme to marketingově silně. Ale pokud bychom neměli silnou marketingovou kampaň, moc lidí bychom nepřesvědčili.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama