Hayato Okamura: Bratr to přehání. SPD nafukuje problémy a straší lidi

SPD v čele s Tomiem Okamurou přehání, strasti kolem války na Ukrajině nafukuje a úmyslně v lidech vzbuzuje strach. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl Tomiův bratr Hyato Okamura (KDU-ČSL). Sám je připraven se se svým sourozencem pobavit, ten však k tomu prý zatím nesebral odvahu.

Co říkáte na vystupování vašeho bratra v souvislosti s válkou na Ukrajině či vládní pomocí? Myslíte si, že jeho SPD se snaží v lidech vzbudit strach?
Ano, to já známá věc. Snažím se s tím bojovat a vzdorovat tomu už řadu let. Na Tomiův protievropský izolacionismus, když opakovaně žádal vystoupení naší země nejenom z EU, ale i z NATO, se snažím reagovat poctivou a věcnou politikou. Naší politikou jako koalice je přiznat si problémy, ale nezveličovat je kvůli vytloukání vlastního politického kapitálů, nestrašit lidi. SPD dlouhodobě nafukuje problémy třeba migrace pro zisk voličských preferencí. To, co třeba předváděla SPD na začátku volebního období, obstrukce, kdy jsme ztratili hodiny a hodiny času a stálo to miliony korun, je pro mě nepředstavitelné. A bohužel se zdá, že se to bude dít zas a stále dokola.

Uvědomil si, že tlak na vystoupení z NATO byla chyba?
Je do očí bijící, že to byla chyba. To snad musí být jasné každému rozumnému člověku. O vystoupení z NATO nyní přestal v souvislosti s válkou na Ukrajině úplně mluvit. Ukázalo se, jak škodlivý názor to byl. Představte si, kdyby naše středně velká země s 10 miliony obyvatel byla napadena Ruskem a my nebyli v NATO a neměli podporu v EU.

Dojdete za ním občas ve Sněmovně a řeknete mu: „Brácho, nech už toho.“
Ne, takhle to nechodí. Navíc se mnou nemluví. Mně je 55 a jemu je 48 a každý jsme už dávno dospělí muži a každý z jiné politické strany. Tomio můj názor zná, já se jím netajím. Až sebere odvahu, tak si se mnou jednou sedne ke stolu, abychom si o rozdílných názorech věcně popovídali, ale zatím odvahu nesebral. Nicméně já jsem připravený.

A dá se s jeho vyjádřeními nějak konkrétně bojovat? Vyvracet třeba každou jeho větu?
Přenesl bych to trochu do obecnější roviny, a to je problém dezinformací. Mozek je takový, že když se na člověka dezinformacemi útočí, tak lidé začnou pochybovat a nechají se zmanipulovat, a to přeci není poctivé. Něco jiného je poctivá parlamentní diskuze, ale dezinformátor pravdu nehledá, ten záměrně lže a posouvá významy a používá nejasné polopravdy, aby dostal voliče tam, kam chce. To znamená, aby je jednoduše postrašil. Takto to dělají všichni demagogové. A to je podle mě politika, která je škodlivá a v nejhorším případě může vést až k válce, jak to teď bohužel vidíme.

Bojíte se toho, že by některé názory SPD mohly být tak vyhrocené, že by vedly ke konfliktu?
Vlastně se ničeho moc nebojím. Je mi 55, vychoval jsem s manželkou pět dětí, jsem věřící křesťan a opravdu se nebojím. Ale lék na tento populismus je určitě mediální výchova ve školách, což máme i jako koalice v programu. Jde o to, aby mladý člověk rozpoznal reklamu, PR od seriózní informace. A občanská výchova obecně je podle mě velmi důležitá.

Takže nějaký rozbor vyjádření vašeho bratra nemá smysl dělat? Nepadne to na tu úrodou půdu jeho voličů?
SPD má dlouhodobě podporu cca 10 procent voličů, když to velmi zjednoduším. Jak jsem řekl, jsem křesťan a nikoho nechci házet přes palubu. Musíme mluvit ke všem lidem, se všemi vést dialog. I ve Sněmovně si rád podám ruku, s kterýmkoliv kolegou napříč politickými stranami a vůbec mi to nevadí. Třeba si popovídám s někým z SPD chvíli o rodině. Snažím se vždy vycítit, co může lidi spojovat. Často se přes tato osobní setkání podaří věci posouvat kupředu.

Zeptám se na závěr, nepřehání to v některých vyjádřeních váš bratr, když tvrdí, že česká vláda myslí jen na Ukrajince a na Čechy nepamatuje?
Politika je služba občanům a je to cesta. Přirovnal bych ji k plavbě po moři, které může být jeden den klidné a pak může přijít bouřka. Nikdy se přesně předem neví, co přijde a jaké počasí nastane. V současné situaci je nesporné, že je třeba věci vybalancovat. Je správné, že pomáháme ukrajinským válečným uprchlíkům, protože tím podporujeme Ukrajinu, aby nepodlehla té ruské agresi. Kdyby Ukrajina padla snadno, tak se opravdu může stát, že se kremelský režim nezastaví a že za nějakou dobu zaútočí i na nás. Zároveň je třeba pomáhat dál jako dosud i našim lidem, nemůže to být na úkor našich občanů. Myslím, že současná vláda se o to dobře snaží. Vždy se dá něco kritizovat, ale nesmí se to podle mě nafukovat a přehánět, jak to někdy SPD dělá.

Takže to přehání?
Myslím, že ano. Má to vlastně tak nějak v popisu práce. Je to populistická strana, která žije právě z toho přehánění.

Tagy:
strach rozhovor NATO Ukrajina politika CNN Prima NEWS uprchlíci Evropská unie Poslanecká sněmovna Tomio Okamura KDU-ČSL SPD Rusko bratři Svoboda a přímá demokracie Hayato Okamura Vláda ČR Poslanecká sněmovna ČR ruská invaze na Ukrajinu

Hlavní zprávy

Jelínek: Babiš se neštítí přirovnávat voliče koalice k nacistům. Cílí na příznivce SPD
Andrej Babiš

Jelínek: Babiš se neštítí přirovnávat voliče koalice k nacistům. Cílí na příznivce SPD

Expremiér Andrej Babiš (ANO) svojí rétorikou úmyslně čeří vodu a neštítí se ani přirovnávat voliče vládní pětikoalice k nacistům. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl politolog Lukáš Jelínek s tím, že šéf hnutí ANO se tak snaží zapůsobit i na voliče SPD. Šéfredaktor Týdeníku Echo Dalibor Balšínek připomněl, že Babiš se podobným způsobem chová už léta. Zároveň si postěžoval, že mnoho lidí i média aktuálně spíš řeší bitky na Babišových mítincích než reálné problémy společnosti.

Češi se bojí zimy. Kvůli nedostatku plynu skupují elektrická kamna, na zboží ale musí čekat
Energetika

Češi se bojí zimy. Kvůli nedostatku plynu skupují elektrická kamna, na zboží ale musí čekat

I když panuje horké léto a teploty se do konce měsíce vyšplhají nad 30 stupňů, lidé se pomalu připravují na studenou zimu. Kvůli obavám z nedostatku plynu vykupují elektrická kamna, přímotopy či elektrické ploténky. Zvýšený zájem zaznamenávají obchody už od ruské invaze na Ukrajinu v únoru. Další vlnu objednávek očekávají prodejci ke konci léta. Některé produkty ale mohou být nedostupné a dá se očekávat i jejich delší dodací lhůta.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:58

Rakouská média: Opilí ukrajinští diplomaté měli ve Vídni autonehodu

23:31

Ukrajina podle Zelenského zaměřuje ruské vojáky ostřelující jadernou elektrárnu

23:04

Dánsko je připraveno jednat o vízových omezeních pro Rusy na úrovni EU

22:39

Ruský voják popsal největší problémy armády na frontě: Příšerné podmínky. Porážíme se sami

Hvězdný lezec Ondra. Na mistrovství Evropy bere bronz z boulderingu

Lezec Adam Ondra získal na mistrovství Evropy bronzovou medaili v boulderingu a postaral se o druhý cenný kov pro české reprezentanty na multisportovním šampionátu v Mnichově po zlatu Ivety Miculyčové ve freestyle BMX. Vyhrál Rakušan Nicolai Uznik před Samem Avezouem z Francie. Eliška Adamovská obsadila na Königsplatzu šesté místo v disciplíně obtížnost.

Revoluční skládací telefony s ohebným displejem. Samsung odhalil prémiové novinky, co umí?

Další generace špičkových skládacích telefonů s ohebným displejem, prémiové chytré hodinky i sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku. Korejská technologická společnost Samsung se na své akci Galaxy Unpacked pochlubila několika novinkami, které potěší nadšence do moderních technologií. Hlavní pozornost si pro sebe urvaly ohebné mobily Galaxy Z Flip4 a Galaxy Z Fold4, pozadu ovšem nezůstala ani nová série hodinek pro sportovce.

Brutální útok na Rushdieho: Útočníka obvinili z pokusu o vraždu, motiv zatím není jasný

Muže podezřelého z pátečního útoku na spisovatele Salmana Rushdieho americká prokuratura obvinila z napadení a pokusu o vraždu. Rushdieho pobodal čtyřiadvacetiletý muž identifikovaný jako Hadi Matar narozený ve Spojených státech poté, co jeho rodiče emigrovali z Libanonu, napsala agentura AP. Byl zatčen na místě činu v neziskovém vzdělávacím centru Chautauqua Institution, kde měl britský spisovatel indického původu promluvit.

Babiš chce sestřelit vládu. Blíží se mu soud, chce odvrátit pozornost, reaguje Rakušan

Zatímco vláda Petra Fialy (ODS) řeší energetickou krizi a předsedá v Radě Evropské unie, opozice chce vyvolat hlasování o nedůvěře. Plán nastínil předseda hnutí ANO a poslanec Andrej Babiš, který tak chce postupovat v případě, že premiér neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Ministr pro CNN Prima NEWS řekl, že Babiš chce jen zakrýt vlastní problémy, které se mu v poslední době nastřádaly. Předseda vlády navíc uvedl, že na vyslovení nedůvěry vládě nemá opozice sílu.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Živě
ON-LINE: Rusko se chlubí dobytím obce Pisky. Líté boje pokračují, reaguje Kyjev

Rusové v noci na pátek znovu ostřelovali Charkov a okolní vsi. Na jihu Ukrajiny zatýkali místní občany a probíhaly zde domovní prohlídky. Pod palbou byly také dva okresy v Dněpropetrovské oblasti. Poblíž Nikipolu dopadlo 40 raket, tři lidé včetně dvanáctiletého chlapce byli zraněni. Ruské ministerstvo obrany vzkázalo, že armáda získala kontrolu nad ukrajinskou obcí Pisky. Kyjev však informaci popřel, líté boje prý nadále pokračují.

Domácí zpravodajství

Babiš: Rakušan musí z vlády, jinak jí vyslovíme nedůvěru. Nemá na to sílu, míní premiér

Aktualizováno

Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům nynějšího šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem, vyvolá opoziční hnutí ANO v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Napsal to předseda ANO Andrej Babiš v komentáři, který uveřejnila sobotní Mladá fronta DNES (MfD). Fiala k tomu mimo jiné uvedl, že Babišem naznačené hlasování o nedůvěře na něj dělá spíše dojem, že šéf ANO potřebuje překrýt své trestní kauzy v Česku a ve Francii.

Ukrajinci v Česku o všeobecné mobilizaci: Verbuje se i v obchodech, každý ale neumí zabíjet

Sedm mladých ukrajinských uprchlíků v České republice diskutuje nad všeobecnou mobilizací v rodné vlasti. „Každý muž by měl mít svobodnou volbu. Kdo chce do války, ať jde, za jeho odvahu děkuji. Kdo ale bojovat nechce, toho by do války neměli posílat,“ myslí si 27letá Oryna Dolhopiatovová ze Záporoží. Tedy z města, které denně čelí ruským útokům a kde okupanti obsadili jadernou elektrárnu.