Různé názory v SPD na ruskou invazi? Okamura viní NATO i Fialu, Kobza agresi odsoudil

Zástupci hnutí SPD prezentují různé názory v případě situace na Ukrajině. Zatímco poslanec a člen zahraničního výboru Jiří Kobza ruskou invazi jednoznačně odsoudil, šéf SPD Tomio Okamura z eskalace konfliktu obvinil tajné služby USA i dalších zemí NATO a rovněž vládu premiéra Petra Fialy (ODS).

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí podepsal výnosy uznávající nezávislost obou separatistických republik na východě Ukrajiny. S vůdci Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky současně podepsal dohody, na jejichž základě nařídil ruské armádě zajistit v těchto republikách „mír“.

To lídři západních zemí včetně české vlády označují za porušení mezinárodního práva a připravují sankce. Stejného názoru jako Fialův kabinet jsou i zástupci z opozičního hnutí ANO. Okamura naopak ve svém stanovisku, které zveřejnil na Facebooku, obvinil z eskalace situace na Ukrajině Západ.

„Vláda Petra Fialy a tajné služby USA i dalších zemí NATO podněcují konflikt Ruska s Ukrajinou. Hnutí SPD považuje současné dění na Ukrajině za důsledek tlaku zpravodajských služeb pod taktovkou USA, Velké Británie a některých států NATO, které se snaží rozpoutat válečný konflikt mezi Ruskou federací a Ukrajinou,“ uvedl.

Jeho stranický kolega Jiří Kobza se však ohledně hodnocení krize na Ukrajině věnoval spíše ruské straně než Západu. „Domníváme se, že jakékoliv porušení suverenity a integrity státních hranic je porušením mezinárodního práva a tento princip prostě platí. Státní hranice by se neměly narušovat. Jedná se o invazi na pozvání, s tím nesouhlasíme a považujeme to za výrazně protiprávní jednání,“ řekl na úterní tiskové konferenci.

Oba zmíněné názory se sice nutně nemusejí vylučovat, odlišná rétorika dvou politiků byla však těžko přehlédnutelná. Okamura po projevu Kobzy dodal, že je třeba konflikt co nejrychleji urovnat. „Hrozí tady masová vlna migrace z Ukrajiny,“ varoval šéf SPD. To by podle něj v Česku vedlo ke zhoršení bezpečnosti a snížení mezd především v manuálních profesích.

Tagy: