Cenzurujete weby a rušíte sochy. Za chvíli budete pálit knihy, osočil vládu Fiala z SPD

Šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala na plénu Sněmovny obvinil vládu z totalitních praktik. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) podle něj účelově cenzuruje některé internetové stránky, přejmenovává ulice a ruší sochy.

„Cenzurujete weby, přejmenováváte ulice, rušíte sochy. To už tady jednou bylo. Za chvilku možná budete pálit knihy,“ obvinil Radim Fiala pětikoalici během svého projevu u řečnického pultu. Narážel tím mimo jiné na událost, která se odehrála na konci února.

Tuzemské internetové sdružení CZ.NIC tehdy po konzultacích s bezpečnostními složkami státu a na základě údajného doporučení vlády zablokovalo osm webů, které prý v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu ohrožovaly českou národní bezpečnost.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) sice v reakci na to uvedl, že kroky CZ.NIC neodpovídají materiálu, který projednávala vláda. Kabinet se však netají tím, že by chtěl v současné situaci omezovat prostor proruských dezinformačních webů. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) již potvrdil, že vláda na základě ruské invaze chystá zákon, díky němuž bude možné vypnout dezinformační weby.

Konec Koněva, zrození Ukrajinských hrdinů

Něco takového hnutí SPD dlouhodobě kritizuje a považuje za protiústavní. Přejmenováváním ulic a strhávání soch Radim Fiala pravděpodobně narážel na případy z minulosti, za kterými většinou stáli komunální politici ze současné vládní pětikoalice.

Například poslanec Ondřej Kolář (TOP 09) v roce 2019 jako starosta Prahy 6 inicioval stržení pražského památníku maršála Sovětského svazu Ivana Koněva, který je u Čechů kontroverzní postavou. Nyní se v médiích řeší návrh Prahy 6 přejmenovat část Korunovační ulice na Ukrajinských hrdinů. Tento plán podporuje i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

V případě, že by došlo k přejmenování Korunovační ulice, ruská ambasáda by si mohla vybrat adresu svého sídla pouze ze dvou možností, a to Ukrajinských hrdinů, nebo náměstí Borise Němcova. Tato ulice získala nové jméno v roce 2020 na počest zavražděného ruského opozičního politika a výrazného kritika Kremlu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.