reklama

Hel: Pracuje se na vakcíně proti omikronu. Dostupná ale bude až po masivní vlně

Celý svět se nyní zabývá variantou omikron, která se v mnoha zemích velmi rychle šíří. Imunolog Zdeněk Hel v pořadu CNN Prima NEWS Interview podotkl, že společnosti Pfizer a Moderna již pracují na specifické vakcíně, která bude vyvinuta přímo proti omikronu. „Pravděpodobně vyvinou i vakcíny, které budou mít několik proteinů z různých variant a budou mít podstatně širší záběr,“ podotkl.

reklama

Hel zdůraznil, že nejlevnější a nejefektivnější zbraní proti variantě omikron, stejně jako proti nemoci COVID-19 obecně, je očkování. Zejména pak třetí dávka. „Současné vakcíny nejsou optimální pro to, aby chránily proti omikronu, ale po několik měsíců poskytují vysokou míru ochrany,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Prozradil, že již nyní společnosti Pfizer a Moderna pracují na speciální vakcíně, která bude vyvinuta přímo proti omikronu. „Pravděpodobně vyvinou i vakcíny, které budou mít několik proteinů z různých variant a budou mít podstatně širší záběr,“ pokračoval.

Na dotaz, kdy by měla být specifická vakcína dostupná, uvedl, že poměrně brzy. „Podle informací společností by měla být dostupná na jaře příštího roku. Bohužel se tak stane až poté, co se přes nás přenese velká omikronová vlna,“ sdělil s tím, že je nutné, aby se vyvinula vakcína, která bude účinná proti všem variantám koronaviru.

Flegr: Populalace je nepromořená

Připomněl však, že si mnozí lidé myslí, že současné očkování není proti omikronu účinné, což podle něj není pravda. „Máme zjištěno, že 3. dávka poskytuje velice dobrou ochranu proti omikronu. U vakcíny Pfizer je to zhruba 50 až 80 % proti nakažení. U Moderny je efekt proti infekci ještě lepší. Ochrana před hospitalizací a úmrtím bude vyšší, nad 80 %, což je dobrá zpráva,“ podotkl.

Právě tyto informace však rozporuje evoluční biolog Jaroslav Flegr. „Nemáme zde nikoho promořeného a proočkovaného. To platilo pro variantu delta, omikron ale získanou imunitu u lidí, kteří jsou dvakrát naočkovaní nebo prodělali nemoc, ignoruje. Ochrana tvoří jen 18 či 20 %, což je naprosté minimum,“ podotýkal v pořadu Co Čech, to politik!

Podle něj musíme počítat s tím, že máme „naivní populaci, kterou omikron projede jak nůž máslem“. „Je to nejnakažlivější nemoc, kterou kolem sebe máme. Patogenita omikronu bude tak velká, že dokáže zaplnit nemocnice. Jejich ředitelé budou překvapeni, jaké mají rezervy a jak rychle je vyčerpají,“ dodal.

Infekčnost varianty a to, jak rychle se šíří, považuje za velké nebezpečí i Hel. Již nyní se s dominantní variantou omikronu potýkají země jako Dánsko, Velká Británie nebo USA. „Ve Spojených státech číslo nakažených omikronem vzrostlo za čtrnáct dní z 1 na 74 %. Rychlost šíření je unikátní,“ zdůraznil s tím, že se epidemiologové shodují, že nikdy neviděli „žádný patogen, který by se tak rychle množil“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama