reklama

Evropa se zamyká do lockdownu. Česko přitom rozvolňuje, v barech se bude pít do rána

Strach z koronavirové varianty omikron se plíží Evropou a jednotlivé státy postupně zavádějí přísné restrikce. Nová opatření vstupují v platnost v Německu, Francii či Nizozemsku. Ne tak v Česku. U nás sobotní půlnocí vyprší nouzový stav a přestanou tak platit současná omezení. Hospody a bary budou moci být znovu otevřené do pozdní noci.

reklama

O variantě omikron vědci stále příliš neví. Je možné, že se šíří výrazně rychleji než předešlé varianty, reálná data, která by tento argument podpořila, ale ještě nejsou k dispozici. Evropské státy se přesto ve strachu z dopadů šíření viru začínají uzavírat před světem.

Nejdál zašlo Nizozemsko, které vyhlásilo přísný lockdown, který potrvá i přes vánoční svátky. V zemi se zavírají obchody, bary i posilovny. Vláda chce dokonce limitovat i počet hostů u štědrovečerního stolu. Nejméně do 9. ledna se také zavřou školy, píše BBC.

Podobný lockdown už vyhlížejí i ve Francii či Německu. Dokonce též Velká Británie, která od června odolávala jakýmkoli zmínkám o zpřísňování, už kvůli omikronu uvažuje o tom, že začne utahovat šrouby. A to v době, kdy se tamní premiér Boris Johnson vypořádává se skandálem – kdosi ho totiž minulý rok vyfotil, jak si v lockdownem svázané Británii užívá zahradní párty v Downing Street.

Právě Británií se omikron rapidně šíří. Evropské státy tak spoléhají na to, že britští vědci shromáždí průkazná data o této variantě.

Česko volí jiný přístup

V kontextu dění v Evropě se Česko vydává velmi originální cestou. Nová vláda nejenže prozatím nechce přitvrzovat, ale v neděli dokonce rozvolní. A to proto, že sobotní půlnocí v Česku vyprší nouzový stav, který zavedl ještě kabinet Andreje Babiše.

To znamená změnu zejména pro majitele hospod a restaurací. Doposud mohly být podniky otevřené pouze do 22. hodiny, na zúženou otevírací dobu dohlíželi na mnoha místech policisté. To ale v neděli přestane platit a podniky budou moci zavírat dle libosti. Vzhledem k blížím se svátkům a oslavám nového roku se tak obecně očekává zvýšený počet všemožných večírků.

Právě před tím varovali v pondělí vědci z Učené společnosti ČR, kteří žádají dopisem vládu o prodloužení nouzového stavu a zavedení protiepidemických opatření. Čerstvě jmenovaná vláda pod taktovkou premiéra Petra Fialy a ministra vnitra Víta Rakušana ale odmítá narativ, že by od řešení koronavirové krize dávala ruce pryč. Chce jen zvolit jiný přístup.

Rakušan na pondělní tiskové konferenci naznačil, že vláda chystá určitá opatření, která mají odborníky přesvědčit, že se kabinet vydal správným směrem. Balíček nových kroků má v souladu s pandemickým zákonem představit ministr zdravotnictví Vlastimil Válek již tuto středu.

Ministr vnitra na konferenci naznačil, že páteří boje proti covidu má být apel na očkování, a to zejména na třetí (posilovací) dávku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama