Varianta omikron takřka s jistotou zahltí celý svět, a to již velmi brzy. Tuto prognózu vydala Světová zdravotnická organizace (WHO). Její předseda Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzývá státy, aby kvůli šíření viru raději zrušili své vánoční a novoroční akce. K tomu již přistoupili například v Londýně. Před omikronem varuje i hlavní tvář USA v boji s pandemií Anthony Fauci, který Američanům doporučil, aby se připravili na nadcházející „těžké týdny až měsíce“.
„Zrušená akce je lepší než zrušený život,“ nechal se slyšet šéf WHO ke svému doporučení, že by státy měly kvůli variantě omikron raději upustit od vánočních a silvestrovských radovánek. Dodal, že jedna věc je u omikronu již nyní jistá. „Šíří se mnohem rychleji než delta,“ poznamenal předseda Světové zdravotnické organizace.
Omikron bude všude. Lehčí průběh nepodceňujme, očkování ho nezastaví, varují vědci
Nová varianta koronaviru nazvaná omikron bude již brzy převládat na celém světě, její vymýcení je utopie. I když má podle předběžných dat mírnější průběh, není radno ji podceňovat. Očkování samotné ji nejspíš nezastaví. S takovými varováními přichází vědci po celém světě. Naléhavě žádají, aby státy přijaly podpůrná proticovidová opatření a aby si lidé nechali aplikovat třetí dávku vakcíny.
Podle svých slov si uvědomuje, že řada lidí je již unavená z viru i z proticovidových opatření. Nejlepší cestou ven je ale podle něj právě přijímání restriktivních a nepopulárních opatření, která zamezí katastrofě. „V některých případech to znamená zrušit či pozdržet události. Je lepší něco nyní zrušit a oslavit to později, než nyní slavit a poté truchlit,“ dodává šéf WHO.
Zároveň uvedl, co by mohlo pandemii ukončit již v nadcházejícím roce. Podle šéfa WHO je potřeba naočkovat přes 70 procent populace ve všech zemích světa, a to ideálně do poloviny příštího roku.
Kromě toho je dle jeho názoru potřeba, aby se Čína, kde pandemie vypukla, podělila o důležitá data o svém vlastním výzkumu viru. „Musíme pokračovat, dokud nebudeme znát jasný původ viru. Musíme tlačit usilovněji, protože bychom se měli dozvědět co se stalo, abychom si vedli lépe v budoucnu,“ dodal Tedros Adhanom.
Londýn ruší novoroční oslavy, Fauci varuje Američany
K rušení akcí se již začínají odhodlávat některé státy či města. Britský ministerský předseda Boris Johnson uvedl, že připravuje nová protikoronavirová opatření a starosta Londýna Sadiq Khan oznámil, že letos neproběhnou velkolepé oslavy přivítání Nového roku, ke kterému běžně dochází na Trafalgarském náměstí.
Na vině je omikron, který se aktuálně mohutně šíří v britské populaci. „Tento rok na Silvestra už nebudeme organizovat oslavu pro šest a půl tisíce lidí na Trafalgarském náměstí. Pro mnohé Londýňany to bude velké zklamání, ale musíme udělat určité kroky, abychom omezili šíření koronaviru,“ vysvětlil médiím Khan.
Americký imunolog Anthony Fauci varuje, že omikron bude velmi brzy převládat i v USA. „S omikronem, se kterým se potýkáme, to bude několik těžkých týdnů, možná i měsíců, jelikož nastává zima,“ nastínil Fauci pro CNN, jak dlouho by Američané mohli s omikronem zápolit. Bílý dům ale v pondělí informoval, že administrativa prezidenta Joea Bidena zatím neplánuje v zemi zavést lockdown.