Nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) vyvolal hned při svém nástupu do úřadu značný poprask, když nastínil, jakým způsobem chce přistupovat ke covidové pandemii. Místo vládních příkazů a zákazů chce volit spíše cestu předání větší odpovědnosti samotným občanům. Zatímco biochemik Zdeněk Hostomský tohle jeho rozhodnutí kvituje, imunolog Václav Hořejší jej naopak považuje za naprosto pomýlené.
„Nemůže to fungovat, je to úplně pomýlené. Vůbec nechápu, jak mohou být tihle lidé tak nezodpovědní. Vůbec se nepoučili z chyb, které tady byly. Doufal jsem, že se nová vláda bude chovat racionálně, a tohle je opravdu neuvěřitelné,“ sdělil Hořejší pro CNN Prima NEWS.
Za váš večírek se může zhroutit jedna nemocnice. Válek nedoporučil slavit silvestra
Nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na páteční tiskové konferenci vyzval veřejnost ke společenské odpovědnosti, nechce však jít cestou tvrdých omezení. Zároveň varoval před pořádáním oslav Nového roku. Ty by podle něj mohly vést k výraznému zhoršení epidemické situace.
Vláda se rozhodla nepožádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, kvůli čemuž dojde za pár dní například ke zrušení zavírací doby v deset hodin v restauracích a barech. Lidem však Válek doporučil, aby se žádných večírků raději neúčastnili.
„Spoléhat na to, že lidé budou sledovat nějaká doporučení pana ministra, to je, jako kdyby je přímo vyzval: Dělejte si, co chcete, my nebudeme nic kontrolovat. To, že se zřekli výhod nouzového stavu, je neuvěřitelné. Skoro nenacházím slov. Nejspíše to odráží nějaké ideologické založení těchto lidí. Jsou to pravicoví lidé – svoboda nadevše, ať to stojí, co to stojí. Nechápu zkrátka,“ reagoval Hořejší.
Hostomský: Musíme se vystavit viru
Naopak další odborník, biochemik Zdeněk Hostomský, je z Válkova přístupu nadšený. „Z mého hlediska je to přesně to správné. Vždy jsem byl velký odpůrce plošných opatření. Každý by měl zvážit svoje rizika. Když je nějaký starší člověk, který se rozhodl, že se očkovat nedá, do restaurace by neměl chodit vůbec. Poté jsou lidé, kteří tím třeba prošli nebo jsou očkovaní, tak proč by tam nemohli jít?“ ptá se Hostomský.
Zavíračka v deset večer brzy skončí. Na silvestra budete moci být v hospodě až do rána
V sobotu 25. prosince ve 23:59 zřejmě skončí nouzový stav. Nová vláda Petra Fialy (ODS) ho zatím prodlužovat nechce. Znamená to, že přestanou platit opatření vyhlášená na základě krizového zákona. Hospody a restaurace tak nebudou muset zavírat v deset večer.
Některá opatření podle něj nedávala smysl. „Myslím si, že takové rozhodování, kdy v deset hodin zavřeme restaurace, je nesmysl. Takže z mého hlediska – očkujte se co nejvíc, ale jinak se musíme tomu viru vystavit, protože se ukazuje, že přirozená imunita je ta nejlepší. Když po očkování projdete relativně lehkým nakažením, budete mít dlouhodobé výhody,“ sdělil.
Přístup vlády podle něj dopomůže obnovit důvěru veřejnosti k vládě. „To je étos, který je správný – nezacházejte s námi jako se stádem, které je naprosto nezodpovědné a vy mu musíte přesně přikázat, co smí dělat. Ve většině případů, i když je to prostý člověk, mu to může polichotit, a když bude něco nebezpečného, neudělá to. Když jsou ale nařízení ve stylu – zakážeme vánoční trhy, tím se předchozí vláda zdiskreditovala a lidé ji pak nemohli brát vážně,“ doplnil biochemik.
Hrozba omikronu
Aktuální vlna epidemie sice v České republice citelně ustupuje, ale ve světe se začíná velmi razantně šířit nakažlivější mutace omikron. To je podle Hořejšího důvod, proč by vláda měla spíše zpřísňovat než rozvolňovat.
Flegr: Zaveďme povinné očkování pro všechny. Jiné řešení je cesta do pekla, tvrdí Prouza
Když povinné očkování, tak pro všechny. Ve vysílání CNN Prima NEWS se na tom shodli evoluční biolog Jaroslav Flegr a prezident Svazu průmyslu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Prvně jmenovaný uvedl, že se k němu nová vláda premiéra Petra Fialy (ODS) nakonec dopracuje kvůli nové koronavirové variantě omikron. Prouza s Flegrem se zároveň shodují, že by se povinným očkováním zároveň, možná trochu paradoxně, zasypal příkop, který mezi Čechy kvůli pandemii je.
„Vláda vychází z toho, že pozorujeme pokles epidemie, to by se dalo ještě pochopit, ale vynořila se nám tady opravdu potenciálně hrozná hrozba omikronu. Když se díváme, jak na to reagují v některých jiných zemích, i státy s mnohem lepšími čísly zpřísňují – a my reagujeme úplně obráceně. Doufám, že si to ještě rozmyslí,“ sdělil.
Přestože se mnozí odborníci domnívají, že mutace omikron způsobuje mírnější průběh nemoci, jiní před těmito předčasnými závěry varují. „Počty nakažených budou mnohem vyšší a nemůžeme si malovat, že bude nižší patogenita. To je optický klam. Ve skutečnosti se stejné počty a procenta lidí z těch nakažených budou dostávat do nemocnic, jako se dostávaly v případě delty,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr.
Upozorňuje také na to, že očkování proti nové variantě sice pomáhá, ale ve výrazně nižším měřítku. „Infekční budeme všichni, ať jsme to prodělali, či ne. Jedině ti, co jsou plně naočkovaní a zároveň to prodělali, jsou asi nejvíce chránění,“ zmínil Flegr s tím, že ochrana takových jedinců se pohybuje jen kolem 70 procent.