reklama

HIV může potkat každého z nás

Gilead Sciences pokračuje v kampani za zvýšení počtu testovaných na HIV.

reklama

Před třiatřiceti lety si lidé poprvé připnuli na klopu stočenou červenou stužku. Na znamení sounáležitosti v rámci boje proti AIDS. Za tu dobu si virus HIV vyžádal miliony lidských životů. Nadějnou zprávou však je, že čísla již v posledních letech přestala astronomicky narůstat. Může za to zčásti osvěta, uvědomělé chování lidí a také pokročilá medikace. Díky té dnes již může HIV pozitivní člověk žít život nejen stejně dlouhý, ale i stejně hodnotný jako kdokoliv jiný. Základem však zůstává včasná diagnóza.

Farmaceutická společnost Gilead Sciences s. r. o. ve spolupráci s Českou společností AIDS pomoc pokračuje v osvětové kampani, jejímž cílem je vybídnout lidi k tomu, aby se nechali testovat na přítomnost viru HIV v těle. Podle odborníků totiž v České republice neví o nákaze HIV až tisíc lidí. Pro úspěšnou léčbu je zásadní podchytit infekci v raném stadiu.

„My HIV specialisté jsme na základě našich zkušeností a pomocí účinné léčby schopni zajistit dobrou prognózu většině našich pacientů. I v roce 2021 ale platí, že je lepší infekci HIV předcházet. Pokud máte jakoukoliv, byť jen minimální pochybnost, nechte si provést cílený test. Každý nechráněný sex mohl být cestou k infekci a každý nakažený člověk může přenést HIV na další osobu. Nebuďte jím právě vy! Testujte se včas,“ říká MUDr. David Jilich z fakultní nemocnice Bulovka.

Cílem kampaně je upoutat pozornost lidí k problematice, informovat je o možnostech testování a především v konečném důsledku snížit počet osob infikovaných virem HIV, které o své nákaze neví, ale běžně fungují, navazují vztahy a mohou potenciálně šířit infekci dál. Středobodem kampaně jsou 2 informační weby (www.hiv-prevence.cz a testujsevcas.cz), kde se zájemci dozví jak informace o testování, tak detaily o příznacích, léčbě a další zajímavosti. Osvětová kampaň je realizovaná v rádiu, na internetu, sociálních sítích a v MHD.

HIV je virus, který může způsobovat onemocnění známé jako AIDS. Přenáší se krví, nechráněným pohlavním stykem a z matky na dítě během porodu. Virus v organismu napadá primárně imunitní buňky. Posléze dochází k tomu, že organizmus není schopen bránit se jakékoliv infekci a imunitní systém člověka nakonec zcela selže. V roce 2020 bylo v České republice na základě 1,45 mil.* provedených vyšetření nově diagnostikováno 251* případů infekce HIV. Onemocnění AIDS bylo nově diagnostikováno u 44* HIV pozitivních osob. Hlavním zdrojem infekce HIV v ČR je stále sexuální přenos, zejména mezi muži majícími sex s muži (zdroj: SZÚ). Ve světle těchto informací jistě každý z nás bude chtít vědět, jak na tom je osobně. A cesta k tomu začíná na testujsevcas.cz.

Reference:

*http://www.szu.cz/tema/prevence/vyrocni-zprava-o-vyskytu-a-sireni-hiv-aids-v-cr-v-roce-2020?highlightWords=Hiv+nakazeni+2020

Gilead Sciences s. r. o., Pujmanové 1753/10a, 140 00 Praha 4, IČO: 242 68 551 CS-UNB-0098

Tagy:

Hlavní zprávy

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny
Požáry

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny

Zranění po čtvrtečním ranním výbuchu v bytovém domě na okraji Liberce s následným požárem utrpělo deset lidí, mezi nimi i děti. Zranění jedné ženy je vážné, s popáleninami ji vrtulník přepravil do vinohradské nemocnice v Praze. V třípatrovém domě v Kateřinské ulici bylo v době výbuchu 15 lidí. Příčina a výše škod se bude teprve zjišťovat. Řekli to mluvčí záchranné služby a hasičů. Regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský na webu policie uvedl, že přijali oznámení o možném výbuchu propanbutanové lahve.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama