HIV

Výpis příspěvků ke štítku „HIV“

Kladivem mezi oči. Petr s HIV myslel, že hned umře. Díky lékům žije a nikoho nenakazí

1. prosince 2022 06:07

Když se dozvěděl, že je nakažený virem HIV, myslel si, že druhý den umře. Od té doby už uplynulo 17 let a právník Petr Kalla díky moderním lékům vede plnohodnotný život a je předsedou České společnosti AIDS pomoc (ČSAP). Se svojí organizací mimo jiné poukazuje na to, že jsou nemocní stigmatizováni a že veřejnost stále směšuje pojmy HIV a AIDS. Světový den AIDS připadá na 1. prosince.

Rusko volá do války vězně s HIV. Vojáci s nimi nechtějí bojovat, lékaři by jim nepomohli

28. října 2022 14:38

Ruská mobilizace stále nekončí – Moskva nyní prostřednictvím Vagnerovy skupiny povolává do zbraně těžce nemocné vězně, a to včetně těch, kteří mají HIV nebo hepatitidu. Zdraví ruští vojáci se na frontě údajně bouří, protože vedle infikovaných kolegů nechtějí bojovat. Vědí totiž, že vojenští lékaři takto nemocným nepomáhají.

Do Česka dorazilo 211 HIV pozitivních Ukrajinců. Laboratoře obavy z nákazy krotí

30. května 2022 17:59

Do Česka přišlo z Ukrajiny od začátku války 211 HIV pozitivních osob, 155 žen a 56 mužů, jejich průměrný věk je 41 let. Z nich 203 už mělo nákazu diagnostikovanou a léčilo se v zemi původu, v čemž chtěli i v Česku pokračovat, proto vyhledali odborná centra. Ve zprávě o výskytu HIV a AIDS v dubnu letošního roku to uvedla Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

S příchodem uprchlíků z Ukrajiny přibývá nakažených HIV. Je to reálná hrozba, říká Prymula

19. května 2022 10:08

V České republice dochází k většímu záchytu případů HIV. Ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula potvrdil, že k nárůstu z části přispěli uprchlíci z Ukrajiny, kteří se s nemocí léčili ve své domovině. A zatímco podle něj představuje tato nemoc reálnou hrozbu, žádná velká opatření by se zavádět neměla. Stačí prý dodržovat „elementární pravidla“.

Prymula: S příchodem uprchlíků z Ukrajiny evidujeme případy HIV. Hrozí vzestup covidu?

5. května 2022 09:04

V České republice dochází k většímu záchytu případů HIV i tuberkulózy, řekl v Novém dni epidemiolog Roman Prymula. Ve vysílání CNN Prima NEWS potvrdil, že k nárůstu z části přispěli uprchlíci z Ukrajiny, kde se nemoci evidují ve větším měřítku. Přesto podle něj není důvod k obavám, stejně tak se podle epidemiologa nemusíme obávat vzestupu covidu.

Zemřel významný francouzský vědec, držitel Nobelovy ceny. Podílel se na objevu viru HIV

10. února 2022 18:45

V 89 letech zemřel francouzský vědec Luc Montagnier, oceněný Nobelovou cenou za lékařství jako spoluobjevitel viru HIV, který způsobuje onemocnění AIDS. Oznámila to ve čtvrtek francouzská média. Montagnier získal prestižní ocenění za přínos vědě v roce 2008 spolu se svou kolegyní Françoise Barréovou-Sinoussiovou a německým virologem Haraldem zur Hausenem.

Vědci odhalili nakažlivější variantu HIV. Může napáchat větší škody, obávají se

7. února 2022 09:17

Vědci v Nizozemsku při dlouhodobé studii objevili dosud neznámou a nakažlivější variantu viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Varianta nazvaná VB s sebou podle nich nese 3,5krát až 5,5krát vyšší virovou nálož, je snadněji přenosná a může napáchat větší škody v imunitním systému nakaženého. Odborníci z Oxfordské univerzity své závěry zveřejnili v článku pro časopis Science.