Čech na byt v Praze dře přes 18 let, patří mezi „nejdražší“ města. Kdo je na špici žebříčku?

V Hongkongu, švýcarském Curychu nebo Singapuru se nacházejí nejdražší byty na světě. Nejvyšší nájmy lidé platí v americkém New Yorku. Vyplývá to z nové studie Deutsche Bank. Praha se mezi nejdražšími metropolemi pro život na první pohled nenachází. Když se ale porovnají platy v jednotlivých světových centrech, dostupnost bydlení v našem hlavním městě je najednou tristní i z globálního pohledu.

Inflace nám každý rok ohlodává kupní sílu peněz. I tak 30 milionů korun stále představuje částku, za kterou by si měl člověk sehnat hodně luxusní bydlení. V některých světových metropolích ale taková částka bude stačit sotva na skromný byteček.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kde si léto za české koruny užijete nejvíc? Zlevnila exotika i země v nedalekém sousedství

Z nejnovější studie Deutsche Bank vyplynulo, že nejdražší byty z celého světa mají v centru Hongkongu. Jeden metr čtvereční se tam v přepočtu prodává za více než půl milionu, takže byt 2+1 o výměře 60 metrů čtverečních vyjde nejméně na 30 milionů korun.

Jen o něco levnější je švýcarský Curych, také tam ale běžné byty stojí v přepočtu desítky milionů korun. V Praze dnes průměrný byt stojí zhruba 11 milionů korun, takže na první pohled je v matce měst pořád ještě levně.

Čech sní o bydlení déle než Švýcar

Jenže švýcarské byty se kupují za švýcarské platy. Průměrnému občanovi Curychu zacinká na konci měsíce na účtu čistá výplata přesahující částku 160 tisíc korun. Pražané na takovou mzdu dosáhnou jen těžko. Český statistický úřad uvádí, že průměrná hrubá mzda je v Praze 62 472 korun. Čistá mzda tak bude někde kolem padesáti tisíc.

Co z toho plyne? Že na průměrný byt v Praze průměrný Pražák potřebuje 220 výplat. Nebo též více než 18 let. Pokud tedy přistoupíme na pohádkovou a modelovou myšlenku, že celou výplatu pošetří na bydlení a že se ceny nebudou hýbat. Průměrný občan Curychu potřebuje na průměrný byt 187 výplat, střádal by 15 a půl roku. Při tomto srovnání se tak Praha rázem může řadit mezi nejdražší světové metropole.

Podle žebříčku Deutsche Bank jsou byty dále drahé také v Singapuru, Soulu, Ženevě, Londýně, New Yorku, Tel Avivu, Pekingu nebo Šanghaji.

Pražské nájmy tíží vysoké poplatky

V žebříčku nájmů se nám pořadí promíchává. Nejdražší jsou totiž v amerických městech. Vede New York, kde je průměrný měsíční nájem v přepočtu přes 170 tisíc korun. V první pětce nejdražších měst pro nájemní bydlení jsou dále Singapur, Boston, Londýn a San Francisco. Průměrný nájem v Praze je necelých 30 tisíc korun.

Nákladnost bydlení v Praze se projeví i při mapování dalších výdajů na bydlení, mezi které patří poplatky za elektřinu, topení, vodu nebo vývoz odpadu. V tomto ohledu Praha dokonce patří k osmi nejdražším městům světa, lidé tady podle Deutsche Bank za tyto poplatky vydají měsíčně šest a půl tisíce korun. Nejdražší je v této kategorii německý Mnichov. Pro výpočet se použil modelový byt o výměře 85 metrů čtverečních.

Dostupnost bydlení ale není jediným faktorem, který ovlivňuje příjemný život ve městě. Mezi další patří třeba kvalita zdravotní péče, škol, infrastruktury nebo vzduchu. Jiná studie skupiny Economist proto v červnu dospěla k závěru, že nejpříjemnějším místem k životu je dánská Kodaň, kde jsou všechny faktory na perfektní úrovni.

Kodaň sesadila ze špice žebříčku rakouskou Vídeň, podle CNN za to může zejména zhoršená bezpečnostní situace. Vídeň klesla na druhou pozici, kterou sdílí se zmíněným Curychem. Následují metropole jako Melbourne, Ženeva, Sydney, Ósaka, Auckland, Adelaide a Vancouver.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rychlejší výpovědi, delší zkušební doba a brigády od 14 let. Co se od června změnilo v zákoníku práce?

Tagy: