reklama

Hořejší vítá zpřísnění opatření. Vláda možná neobjednala testy do škol záměrně, říká

Zkrácení platnosti PCR a antigenních testů je dobré rozhodnutí, díky kterému se sníží možnost nákazy. Podle imunologa Václava Hořejšího to ale především vyvolá tlak na očkování, což vítá. Naopak testovat žáky ve školách jako smysluplné nevnímá. I proto možná ministerstvo nezajistilo zásobu testů, uvedl ve Zprávách CNN Prima NEWS.

reklama

Zkrácení platnosti testů, tedy že by PCR test měl platit 72 hodin místo sedmi dní a antigenní test jeden den místo současných tří, imunolog Václav Hořejší kvituje. „Myslím, že je to dobré i jako forma nátlaku, aby se lidé dali očkovat,“ uvedl s tím, že zároveň se i sníží riziko nákazy.

Razantně zpřísnit opatření ve školách by ale nedoporučil. „V současné situaci bych dal přednost tomu, aby nerušeně probíhala výuka. Lepší, aby děti zůstávaly ve škole, než abychom odhalili pár nových případů,“ vysvětlil.

Fakt, že se ministerstvu školství zatím nepodařilo doobjednat 1,6 milionu testů na COVID-19, které měly sloužit jako případná rezerva, by podle něj mohl být i záměr. „Je to chyba, ale možná nebyla tak silná snaha je sehnat a bralo se v úvahu, že testování bychom mohli vynechat, aby nerušeně probíhala výuka,“ podotkl Hořejší.

Zásadní je podle něj očkování. I když se celkový počet podaných vakcín v tuzemsku blíží 11,9 milionu, zatím to nestačí. I proto, že účinnost vakcíny postupně klesá. „Třetí dávka by měla být doporučována a měli by si s ní začít ti, kterým uplynul nejdelší čas od očkování. Jde o pojistku proti tomu, že účinnost postupně slábne,“ řekl imunolog.

Zmínil také, že situace je díky očkování lepší a není pochyb o tom, že funguje. „Je jednoznačné, že očkování je řešení, a nechápu, že tomu ještě někdo nevěří. Lidé musí být slepí, když nevidí, jak funguje,“ povzdechl si. Očkováním totiž mohou předejít úmrtím a těžkému průběhu nemoci. „Iracionálním rozhodnutím škodí sami sobě, ale i ostatním. Škodí to celé společnosti,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách
Zdravotnictví

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

Připoutal pětiletou holčičku a nechal ji umřít žízní. Islamista dostal za umučení doživotí

Německý soud v úterý uložil doživotní vězení někdejšímu příslušníkovi Islámského státu (IS). Iráčan Táhá al-Džumajlí byl usvědčen z genocidy a spáchání válečného zločinu s následkem smrti v procesu kolem umučení zotročené jezídské dívky v Iráku. Předsedající soudce Christoph Koller řekl, že jde celosvětově o první rozsudek kvůli zločinu IS spáchanému na náboženské menšině jezídů.

reklama

Domácí zpravodajství

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

reklama