CNN Prima News hospodářství

hospodářství

Výpis příspěvků ke štítku „hospodářství“

Boj s inflací? Slavíme den vítězství, těší Fialova poradce. Předpovídá růst reálných mezd

Dnes slavíme den vítězství v boji proti vysoké inflaci, prohlásil poradce premiéra Petra Fialy (ODS) a ekonom Štěpán Křeček. Český statistický úřad totiž ve čtvrtek oznámil výrazný pokles meziroční inflace na 2,3 procenta. Podle ekonoma Vladimíra Pikory bude ekonomický růst Česka záviset na Německu. Vysvětlil také, proč podle něj není problém, že meziměsíční inflace stoupla.

Česko nemocným mužem Evropy? Nesmíme to bagatelizovat, míní Niedermayer a nabízí řešení

Označení „nemocný muž Evropy“ od německého Die Welt probudilo intenzivní diskusi o stavu naší ekonomiky. Tato líbivá novinářská zkratka samozřejmě neznamená, že jsme na tom nejhůře v Evropě. Rizika, že naše ekonomika za dalšími zeměmi Unie zaostává, ale nesmíme bagatelizovat. Stojí totiž na faktech, která se navíc neobjevila přes noc.

REPORTÁŽ: V ocelárnách Liberty s rozzlobeným šéfem odborů. Z pecí po 200 letech neteče železo

Z vysokých pecí Liberty Ostrava od pondělí nevytéká surové železo. Celá huť je úctyhodným kolosem na ploše 650 hektarů. Ocelové město, paradoxně se v něm ale nyní ocel nevyrábí. Do odstávky šla poslední pec, která byla v provozu. „Vysoké pece v Ostravě se zastavily poprvé po téměř 200 letech,“ říká Petr Slanina, šéf odborové organizace OS KOVO Liberty ČR. Huť patří nadnárodní skupině Gupta Family Group (GFG Alliance). „Je to hrozná situace, ale není úplně zoufalá, protože 6 tisíc zaměstnanců pořád dostává mzdu. Protesty nebo stávky proti majitelům zatím nechystáme,“ říká Slanina.

Tvrdá kritika Fialovy vlády. Hospodářská politika je pod psa, výsledky děsivé, míní Kalousek

Hospodářská politika vlády je pod psa. Na sociálních sítích to uvedl bývalý ministr financí a člen vládní TOP 09 Miroslav Kalousek, který kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) dlouhodobě vyčítá kroky především v oblasti rozpočtové politiky. Vládu naopak pochválil za zahraniční politiku. Členové pětikoalice nicméně častou Kalouskovu kritiku buď zlehčují, nebo zcela ignorují.

Zdaňme říhání krav, navrhuje novozélandská vláda. Farmáři se bouří a vyrazili do ulic

Socialistická vláda na Novém Zélandu přišla s „revoluční myšlenkou“. Jako první země na světě chce zdanit skleníkové plyny, které produkují hospodářská zvířata. Premiérka země Jacinda Ardernová daň pokládá za důležitý milník v přechodu k bezuhlíkové budoucnosti. Proti nápadu se ostře vymezili zemědělci, podle nich je daň znevýhodní a poškodí. Popularita Ardernové v posledních měsících poklesla k rekordnímu minimu.

Bude hlad, skandovaly v Praze tisíce nespokojených zemědělců. Protestovaly před vládou

Zemědělci pod hlavičkou Agrární komory či Zemědělského svazu se ve středu dopoledne sešli v pražském paláci Lucerna. Protestovali zde proti vládní politice. Rozhořčené zemědělce klidnil vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jiného zástupce vlády, Pavla Čížka ze STAN, naopak lidé vypískali. Následně zamířil protestní pochod k Úřadu vlády, kam několik tisíc zemědělců dorazilo po 13. hodině. Krátce po 14:30 se protest nakonec rozpustil. Zemědělci během svého průvodu na několika místech narušili dopravu.

Zemědělci zuří. Demonstrují před Úřadem vlády, bouří se proti změnám v dotacích

Před Úřadem vlády demonstrují zemědělci proti změnám dotačních plánů na vyplácení peněz mezi lety 2023 a 2027. Předsedové pětikoalice je nyní projednávají. Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka se na protestní akci sešlo kolem dvou tisíc lidí. Stejný počet uvedli také organizátoři v úvodu akce. Demonstraci s podtitulem O nás bez nás zorganizovala Agrární komora České republiky společně se Zemědělským svazem ČR.