reklama

Rebelie hospodských proti vládním nařízením. Kde všude je v sobotu otevřeno?

Politické hnutí Chcípl PES – Otevřeme Česko vyzvalo majitele restaurací a další živnostníky, aby v sobotu 23. ledna otevřeli své podniky. Označí je jako politické buňky s petičním místem, tím pádem budou moci mít podle výkladu organizátorů otevřeno. Politická jednání totiž mají výjimku z vládních nařízení. Majitel pivovaru Malý Janek a jeden z hlavních iniciátorů akce Jiří Janeček CNN Prima NEWS řekl, že hospody a další podniky nebudou otevřeny pro veřejnost, ale pro ty, kteří se s peticí budou chtít seznámit nebo ji podepsat.

reklama

I když iniciátoři hnutí, tedy Jiří Janeček a majitel rebelující restaurace Šeberák Jakub Olbert, vyzývali, ať se k restauracím připojí i obchody a ostatní služby, politickými buňkami nebo petičními místy se stanou hlavně hospody. „Přidali se i nějací vlekaři či fitness centra. Těm se ale bude asi hůř vysvětlovat, že mají politické jednání,“ uznal Janeček s tím, že jim jde hlavně o to, aby ukázali vládě, že nesouhlasí s aktuálními opatřeními. „Nejde tak o to mít otevřeno, jako ukázat vládě, že už to stačí.“

„Vláda s námi bude zametat, dokud si neuvědomí, jak velká síla jsme,“ podotkl majitel pivovaru Malý Janek v Jincích. „Oni nás nechápou, jim se v zásadě nic neděje, mají své platy a nijak se jich pandemie nedotkla, dělají akorát divadlo v televizi. Včera jeden z poslanců vyfotil restauraci ve Sněmovně. Sedí v ní čtyři u stolu bez rozestupu, bez roušek, a tohle nám strašně vadí,“ řekl Janeček.

Většina restaurací otevře v sobotu kolem 11. hodiny. Podle Janečka ovšem některé obnoví provoz už i dřív nebo až k večeru, některé dokonce až třeba v neděli. „Ale my říkáme: Zítra kolem 11. hodiny nás přijďte podpořit do otevřených petičních místností, které se nacházejí v restauracích, podnicích, živnostnických provozovnách,“ sdělil Janeček s tím, že ve svém pivovaru má už plné rezervace. „Nevím, kam ty lidi posadím,“ podotkl.

Jak na policisty? Hospodským radí manuál

Otevřené budou podniky, které jsou na mapě označeny červeně a zeleně. Červená jsou petiční místa a zelené politické buňky a zároveň petiční místa. „Budeme říkat, že to není pro veřejnost, ale pro petenty, kteří se přišli seznámit s peticí nebo ji podepsat. Může tedy přijít i ten, kdo se s peticí přijde seznámit, nemusí ji podepsat. Proto máme kategorie člen a sympatizant. Nikoho do ničeho nenutíme,“ vysvětlil Janeček.

Všem, kteří se do rebelie připojí, rozeslali manuál s tím, co vše mají udělat, aby se stali politickou buňkou nebo petičním místem, jak má politické jednání vypadat a co mají říkat policii, když je přijede zkontrolovat. Janeček říká, že v pivovaru v Jincích se v sobotu bude politicky pracovat. „Budu vítat hosty, dávat jim kartičky, bavit se s nimi, seznamovat je s peticí. Budeme normálně politicky pracovat,“ podotkl Janeček.

Otevřeme jako obvykle a vyčkáme na policii, říká restauratér

Provozovatel baru Tátův obývák v Rokytnici David Biksadský CNN Prima NEWS řekl, že jeho podnik bude v sobotu fungovat podobně jako dosud, kdy byl taktéž otevřený. „Zítra ve čtyři odpoledne otevřeme, opět přivítáme hosty a necháme je konzumovat. Společně s nimi vyčkáme na návštěvu policie, kterou očekáváme nejspíš na základě udání a policisty vyprovodíme našimi klauzulemi, samozřejmě všechno ve slušnosti, a budeme pokračovat vesele dál,“ sdělil Biksadský.

Posted by Tátův Obývák on Saturday, January 16, 2021

Policisté podle jeho slov a ním a dalšími provozovateli otevřených podniků sympatizují. Biksadský navíc CNN Prima NEWS sdělil, že v minulém týdnu dokonce ve svém podniku uspořádal koncert, na kterém vystoupili zpěváci Záviš a Jim Čert. „Koncert trval do osmi do rána a obešel se bez jakýchkoliv komplikací. Policisté přišli dvakrát, ale my jsme jim řekli, že lidé, kteří tam jsou, spolu s námi protestují,“ řekl Biksadský s tím, že policisté následně pouze legitimovali některé účastníky a odešli.

Majitel baru neočekává, že by měl v sobotu podnik plný lidí. „Jsme malý bar, ale čekáme návštěvnost jako kdykoliv jindy. To znamená tak půlku kapacity,“ dodal Biksadský.

Otevřít plánuje i Pavel Knietel, který je provozovatelem Bowling & bar Beseda v Českých Budějovicích. Ani on se zásahu policie nebojí. „Nebyla by to první kontrola, která u nás na baru probíhala. Nebyl by to ani první zásah. Mě už vezli policisté v antonu, měl jsem i želízka na rukou, takže já už se rozhodně policie nebojím,“ řekl CNN Prima NEWS Knietel.

Sám však neočekává příliš velkou návštěvnost, protože, jak přiznává, jeho podnik žije především z různých akcí a rezervací. „Počítám, že nás přijde symbolicky podpořit pár kamarádů na jedno pivečko, ale rezervace dopředu jsme neměli žádné. Ani naše zákazníky nechceme vystavovat nějakým nepříjemnostem ze strany policie,“ sdělil redakci provozovatel baru s tím, že otevření podniku vnímá především jako symbolické gesto.

Nárůst počtu restaurací způsobil výpadek

Webová stránka chciplpes.cz zveřejnila výčet podniků, které v sobotu otevřou. Ještě ve čtvrtek bylo zaregistrovaných přes 70 politických buněk, ale stále přibývají.

„Protože se stále někdo přihlašuje, web s mapou padá. Nečekali jsme takový zájem. V současné chvíli máme asi 90 politických buněk, asi 500 registrovaných členů a kolem 1200 podporovatelů. A pořád se hlásí další. Trochu o restauracích ztrácíme přehled, protože do našeho systému mohou majitelé sami vstupovat a měnit si statut na petiční místo, podporovatel, člen a podobně. Takže čekáme, než si to sami přenastaví, a pak z toho vytvoříme nějaký souhrn,“ sdělil v pátek odpoledne CNN Prima NEWS Janeček.

Tagy:
hospody protesty vláda koronavirus COVID-19 koronavirová opatření uzavřené hospody Jakub Olbert Šeberák Jiří Janeček Malý Janek Chcípl pes Otevřeme Česko

Hlavní zprávy

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Primátor Zdeněk Hřib se odvolává na ředitele pražských fakultních nemocnic a tvrdí, že na konci prosince bude chybět 150 lékařů a 150 sester. Myslí si šéf specialistů, že je možno lékaře nahradit? Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama