reklama

Rebelie hospodských proti vládním nařízením. Kde všude je v sobotu otevřeno?

Politické hnutí Chcípl PES – Otevřeme Česko vyzvalo majitele restaurací a další živnostníky, aby v sobotu 23. ledna otevřeli své podniky. Označí je jako politické buňky s petičním místem, tím pádem budou moci mít podle výkladu organizátorů otevřeno. Politická jednání totiž mají výjimku z vládních nařízení. Majitel pivovaru Malý Janek a jeden z hlavních iniciátorů akce Jiří Janeček CNN Prima NEWS řekl, že hospody a další podniky nebudou otevřeny pro veřejnost, ale pro ty, kteří se s peticí budou chtít seznámit nebo ji podepsat.

reklama

I když iniciátoři hnutí, tedy Jiří Janeček a majitel rebelující restaurace Šeberák Jakub Olbert, vyzývali, ať se k restauracím připojí i obchody a ostatní služby, politickými buňkami nebo petičními místy se stanou hlavně hospody. „Přidali se i nějací vlekaři či fitness centra. Těm se ale bude asi hůř vysvětlovat, že mají politické jednání,“ uznal Janeček s tím, že jim jde hlavně o to, aby ukázali vládě, že nesouhlasí s aktuálními opatřeními. „Nejde tak o to mít otevřeno, jako ukázat vládě, že už to stačí.“

K tématu

„Vláda s námi bude zametat, dokud si neuvědomí, jak velká síla jsme,“ podotkl majitel pivovaru Malý Janek v Jincích. „Oni nás nechápou, jim se v zásadě nic neděje, mají své platy a nijak se jich pandemie nedotkla, dělají akorát divadlo v televizi. Včera jeden z poslanců vyfotil restauraci ve Sněmovně. Sedí v ní čtyři u stolu bez rozestupu, bez roušek, a tohle nám strašně vadí,“ řekl Janeček.

Většina restaurací otevře v sobotu kolem 11. hodiny. Podle Janečka ovšem některé obnoví provoz už i dřív nebo až k večeru, některé dokonce až třeba v neděli. „Ale my říkáme: Zítra kolem 11. hodiny nás přijďte podpořit do otevřených petičních místností, které se nacházejí v restauracích, podnicích, živnostnických provozovnách,“ sdělil Janeček s tím, že ve svém pivovaru má už plné rezervace. „Nevím, kam ty lidi posadím,“ podotkl.

Jak na policisty? Hospodským radí manuál

Otevřené budou podniky, které jsou na mapě označeny červeně a zeleně. Červená jsou petiční místa a zelené politické buňky a zároveň petiční místa. „Budeme říkat, že to není pro veřejnost, ale pro petenty, kteří se přišli seznámit s peticí nebo ji podepsat. Může tedy přijít i ten, kdo se s peticí přijde seznámit, nemusí ji podepsat. Proto máme kategorie člen a sympatizant. Nikoho do ničeho nenutíme,“ vysvětlil Janeček.

Všem, kteří se do rebelie připojí, rozeslali manuál s tím, co vše mají udělat, aby se stali politickou buňkou nebo petičním místem, jak má politické jednání vypadat a co mají říkat policii, když je přijede zkontrolovat. Janeček říká, že v pivovaru v Jincích se v sobotu bude politicky pracovat. „Budu vítat hosty, dávat jim kartičky, bavit se s nimi, seznamovat je s peticí. Budeme normálně politicky pracovat,“ podotkl Janeček.

Otevřeme jako obvykle a vyčkáme na policii, říká restauratér

Provozovatel baru Tátův obývák v Rokytnici David Biksadský CNN Prima NEWS řekl, že jeho podnik bude v sobotu fungovat podobně jako dosud, kdy byl taktéž otevřený. „Zítra ve čtyři odpoledne otevřeme, opět přivítáme hosty a necháme je konzumovat. Společně s nimi vyčkáme na návštěvu policie, kterou očekáváme nejspíš na základě udání a policisty vyprovodíme našimi klauzulemi, samozřejmě všechno ve slušnosti, a budeme pokračovat vesele dál,“ sdělil Biksadský.

Posted by Tátův Obývák on Saturday, January 16, 2021

Policisté podle jeho slov a ním a dalšími provozovateli otevřených podniků sympatizují. Biksadský navíc CNN Prima NEWS sdělil, že v minulém týdnu dokonce ve svém podniku uspořádal koncert, na kterém vystoupili zpěváci Záviš a Jim Čert. „Koncert trval do osmi do rána a obešel se bez jakýchkoliv komplikací. Policisté přišli dvakrát, ale my jsme jim řekli, že lidé, kteří tam jsou, spolu s námi protestují,“ řekl Biksadský s tím, že policisté následně pouze legitimovali některé účastníky a odešli.

Majitel baru neočekává, že by měl v sobotu podnik plný lidí. „Jsme malý bar, ale čekáme návštěvnost jako kdykoliv jindy. To znamená tak půlku kapacity,“ dodal Biksadský.

K tématu

Otevřít plánuje i Pavel Knietel, který je provozovatelem Bowling & bar Beseda v Českých Budějovicích. Ani on se zásahu policie nebojí. „Nebyla by to první kontrola, která u nás na baru probíhala. Nebyl by to ani první zásah. Mě už vezli policisté v antonu, měl jsem i želízka na rukou, takže já už se rozhodně policie nebojím,“ řekl CNN Prima NEWS Knietel.

Sám však neočekává příliš velkou návštěvnost, protože, jak přiznává, jeho podnik žije především z různých akcí a rezervací. „Počítám, že nás přijde symbolicky podpořit pár kamarádů na jedno pivečko, ale rezervace dopředu jsme neměli žádné. Ani naše zákazníky nechceme vystavovat nějakým nepříjemnostem ze strany policie,“ sdělil redakci provozovatel baru s tím, že otevření podniku vnímá především jako symbolické gesto.

Nárůst počtu restaurací způsobil výpadek

Webová stránka chciplpes.cz zveřejnila výčet podniků, které v sobotu otevřou. Ještě ve čtvrtek bylo zaregistrovaných přes 70 politických buněk, ale stále přibývají.

„Protože se stále někdo přihlašuje, web s mapou padá. Nečekali jsme takový zájem. V současné chvíli máme asi 90 politických buněk, asi 500 registrovaných členů a kolem 1200 podporovatelů. A pořád se hlásí další. Trochu o restauracích ztrácíme přehled, protože do našeho systému mohou majitelé sami vstupovat a měnit si statut na petiční místo, podporovatel, člen a podobně. Takže čekáme, než si to sami přenastaví, a pak z toho vytvoříme nějaký souhrn,“ sdělil v pátek odpoledne CNN Prima NEWS Janeček.

K tématu

Tagy: hospody protesty vláda koronavirus COVID-19 koronavirová opatření uzavřené hospody Jakub Olbert Šeberák Jiří Janeček Malý Janek Chcípl pes Otevřeme Česko

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Stát by mohl proplácet dětem testy potřebné k cestě na dovolenou

Babiš: Stát by mohl proplácet dětem testy potřebné k cestě na dovolenou

Stát by mohl proplácet dětem testy, které budou potřeba v létě pro vstup do cizích zemí. CNN Prima NEWS to prozradil premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj vláda nechce, aby rodiny platily při cestování za testy na koronavirus, když očkování je v současné době bezplatné. O tom, zda bude pro letní dovolenou v zahraničí potřeba antigenní, či PCR test, bude vláda jednat s okolními státy.

Slovensko

Slovensko pozastavilo očkování AstraZenecou. Po vakcinaci náhle zemřela 47letá žena

Slovensko pozastavilo očkování AstraZenecou. Po vakcinaci náhle zemřela 47letá žena

Slovensko pozastavilo očkování proti nemoci COVID-19 vakcínou od firmy AstraZeneca. V úterý o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Rozhodlo tak po informaci slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), že příčina nedávného úmrtí 47leté ženy pravděpodobně souvisela s očkováním zmíněnou vakcínou. Nadále jí však na Slovensku budou očkováni lidé, kteří již dostali první dávku této látky.

Slovensko začne brzy očkovat Sputnikem, říká Matovič. Ministr zdravotnictví o tom neví
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: V příštích týdnech otevřou zahrádky, skončí rotační výuka a ožije kultura

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Místo k moři jeďte do Prahy. Pomůže to českým podnikům, říká šéf CzechTourism
ODS opouští jedna z bývalých tváří. Vedení strany nebrání svobodu v covidové době, říká
Příští vláda bude muset zvýšit daně, po pandemii vzroste nezaměstnanost, varuje ekonom
Ministerstvo zdravotnictví neumí odůvodnit svá rozhodnutí. Soud zrušil další opatření
Další články
reklama
reklama