Co začalo jako rebelie několika málo restauraci, se přerodilo v celou síť provozoven, které odmítají na základě vládních nařízení zavřít. Z iniciativy Chcípl PES teď vzniklo politické hnutí, které ale nemá zájem kandidovat ve volbách. Podle organizátorů to ale podnikům umožní zůstat v provozu. Kdo za vzpourou s názvem Otevřeme Česko – Chcípl PES stojí?
První zmínka o rebelující pražské restauraci Šeberák padla v médiích už na podzim. Odvážný krok provozovatele Jakuba Olberta, který odmítal svůj podnik zavřít navzdory vládním pravidlům, zaujala celé Česko. Svým příkladem k podobným akcím strhnul i další restauratéry, ke kterým se posléze přidali podnikatelé z jiných odvětví.
Vzniklo tak uskupení Chcípl PES narážející svým názvem na protiepidemický systém PES, podle kterého se vláda při vyhlašování protikoronavirových opatření řídí. Nyní Olbert a další tváře protestu oznámili, že se uskupení promění v politické hnutí. Z restaurací se tak stanou politické buňky, které mají podle výkladu organizátorů výjimku z vládních nařízení. Provozovny by proto měly mít v nadcházejících dnech otevřeno.
Přerod iniciativy v politické hnutí oznámil na tiskové konferenci kromě Olberta také majitel pivovaru Malý Janek Jiří Janeček. Právě titomuži stojí v čele skupiny, která vystupuje proti vládním nařízením.
Místo činu – Šeberák
Začátek iniciativy Chcípl PES se dá vystopovat do listopadu, kdy majitel otevřel restauraci Šeberák v pražských Kunraticích navzdory vládnímu zákazu. Kabinet Andreje Babiše (ANO) toto nařízení schválil ve snaze zpomalit šíření koronaviru. Olberta kvůli porušování nařízení dokonce na několik hodin zadrželi policisté, on ale odmítl podnik znovu zavřít.
Šeberák postupně následovala další restaurační zařízení. Skupina se rozrostla nejprve o desítky a později dokonce o stovky hospod, restaurací a barů. Kromě toho se přidala i některá fitcentra a další provozovny, které musí být kvůli vládním omezením uzavřené. Jednou z tváří rebelujících podnikatelů se stal i zpěvák Daniel Landa, který nedávno dokonce vystoupil před poslanci, jimž opatření vyčetl a prohlásil, že „ze zdravých lidí vyrábí duševní mrzáky bez práv“.
Výzdoba vánočních trhů i zakázky v cizině
I přes rozšíření iniciativy zůstává v jejím popředí Olbert, u kterého celá rebelie začala. Ještě před vánočními svátky přitom v rozhovoru pro CNN Prima NEWS tvrdil, že si jako symbol protestu nepřipadá. „Je to pro mě situace, kterou málokdo zažívá, takže se s ní ještě nějak neztotožňuji,“ řekl redakci Olbert.
Tento podnikatel přitom nepůsobí pouze v oblasti pohostinství. Během let vybudoval velmi úspěšnou firmu na vánoční dekorace zvanou S.O.S. – Dekorace. K té se dostal po práci ve společnosti, která distribuovala umělé květiny a z níž po čase odešel, aby založil spolu se dvěma společníky konkurenční podnik. Nejprve se jim nedařilo, a tak dvojice, s níž Olbert firmu vedl, po vyplacení podílů skončila.
Olbert ale dokázal firmu rychle postavit na nohy a zajistit řadu objednávek. Vánoční výzdobu si u něj objednaly například obchodní řetězce IKEA nebo TESCO, které mu následně otevřelo cestu i na Slovensko. V roce 2006 pak dostal zakázku na přípravu vánočních trhů na Staroměstském náměstí.
Následně začala Olbertova firma zajišťovat akce také ve Francii, Německu, Španělsku či Rusku. Firma má dnes tržby dosahující desítek milionů korun ročně. Podnikání se daří natolik, že ústřednímu místu celé rebelie – Šeberáku – konec skutečně nehrozí, což ostatně potvrdil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Za Chcípl PES stojí i bývalý vlivný člen ODS
Druhý zakladatel hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES, Jiří Janeček, má už značné politické zkušenosti. Od roku 2002 byl 11 let členem ODS, působil i jako místopředseda strany v Praze. Před tím patřil k Mladým sociálním demokratům. Od roku 2008 působil dva roky jako poslanec, uspěl ve volbách v Praze, kde také dělal radního pro sociální oblast.
Poté, co v roce 2013 vystoupil z ODS, založil Občanskou konzervativní stranu (O.K. strana, OKS) a stal se jejím předsedou. O.K. strana prosazovala „vytvoření stabilního ekonomického prostředí, vyrovnaný rozpočet, nízké daně“ a také zásadní omezování přistěhovalectví, zejména z muslimských zemí. Členy strany se navíc nemohli stát bývalí komunisté, Janeček ji ale v roce 2016 opustil.
Za sebou má Janeček i vleklé soudní spory. V roce 2012 údajně vymáhal dva miliony korun po podnikatelce Evě Krejčí, které jí o dva roky dříve měl půjčit. Jenže u soudu se zjistilo, že porušil zákon. Peníze předal v hotovosti, na půjčku si sám půjčil od poslance ČSSD Miroslava Svobody, a navíc ji neuvedl v majetkovém přiznání. V roce 2014 byl také obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinností při správě cizího majetku, kterého se měl dopustit jako zastupitel městské části Praha 11 v letech 2010 až 2011.
V současné době provozuje pivovar Malý Janek v Jincích nedaleko Příbrami. I když se s kolegy z iniciativy Chcípl PES v lednu rozhodl založit politické hnutí, do politiky se prý vracet nechce. „Vláda na nás používá politické nástroje, zneužívá svou politickou moc, proto musíme odpovědět stejně. Naším prioritním cílem je otevřít Česko a vrátit se do normálního života, nechceme marnit čas na politických zasedáních. Dostali nás do kouta,“ uvedl Janeček na úterní tiskové konferenci.