Hostomský o vzniku koronaviru: Nastal velký ideový posun, pacienta ale původ nezajímá

Hostem pořadu K Věci byl biochemik Zdeněk Hostomský.

K věci (708)

Co stojí za vznikem covidové pandemie, stále není jasné. Na stole leží dvě obecné teorie: buď virus unikl z laboratoře v čínském Wu-chanu, nebo vznikl přírodní cestou. Biochemik Zdeněk Hostomský v pořadu K věci na CNN Prima NEWS naznačil, že z lékařského hlediska není vyřešení této otázky příliš podstatné.

Zatímco Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že všechny hypotézy ohledně původu covidové pandemie zůstávají ve hře, její šéf Tedros Adhanom Ghebreyesus podle webu Daily Mail věří, že koronavirus unikl z čínské laboratoře ve Wu-chanu po „katastrofické nehodě“ v roce 2019.

„Z lékařské stránky je jedno, jak se koronavirus dostal do světa. Pokud jste pacientem, nezajímá vás to, potřebujete se léčit. Připuštění, že covid mohl uniknout z laboratoře, je velký ideový posun. Na začátku epidemie několik měsíců několik slavných virologů tvrdilo, že je to přírodního původu a vše ostatní je konspirace. Ale takto věda nefunguje,“ prohlásil Hostomský ve vysílání CNN Prima NEWS.

Důkaz není, ale informace chybí

Otázka původu koronaviru má samozřejmě také silný politický rozměr. Peking domněnky o úniku koronaviru z laboratoře dlouhodobě a rázně odmítá. Otázkou se zabývaly také americké rozvědky, které však nedospěly k jednoznačnému závěru. Začátek šíření koronaviru vyšetřovala na místě také komise expertů pod záštitou WHO.

Také Hostomský připustil, že se vše týká geopolitické role Číny. „Když pandemie ve Wu-chanu začala, Číňané nechtěli dělat pořádné výzkumy. Mnoho záznamů z virologického ústavu bylo odstraněno. Nemáme důkaz, že virus unikl z laboratoře, ale chybí nám přístup ke všem informacím,“ dodal biochemik.

Tedros opravdu během tehdejšího vyšetřování WHO uvedl, že experti měli potíže se v Číně dostat k původním datům. V polovině roku 2021 pak organizace uvedla, že hypotéza o úniku koronaviru z laboratoře je stále otevřená, což čínské představitele namíchlo.

Nové varianty viru jsou méně škodlivé

Bez ohledu na to, kde koronavirus vznikl, je stále jasnější, že nás v příštích týdnech a pak opět na podzim čeká nárůst počtu případů, hospitalizací a ve hře je i zavedení některých opatření. Odborníci ale predikují, že závažná situace z let 2020 a 2021 by se neměla opakovat.

„Viru se nezbavíme. Je otázkou, jestli jsme si na sebe už dostatečně zvykli, nebo se vše bude ještě ladit. Situace je ale dramaticky jiná než před dvěma lety, kdy hodně lidí zemřelo a byl to zásah do společnosti. Teď velká část populace přišla s virem do styku. Různé varianty omikronu jsou sice účinnější, ale vypadá to, že méně škodlivé,“ nastínil Hostomský.

Tagy: