reklama

Ceny ubytování v Česku mohou mírně zlevňovat, odhaduje ředitel sítě Orea

Turistická sezona 2020 v Česku bude zcela jiná než všechny předchozí. Podepíše se pod ní doznívající pandemie koronaviru. Ta od 12. března zastavila veškerý turistický ruch nejen v republice, také v sousedních zemích, i ostatních částech světa.

reklama

Po více než dvou měsících se v Česku otevřely hotely, po třech měsících je možné cestovat po státech Evropské unie. Jaké bude mít koronavirus a následky jarní krize dopady na turismus v Česku? Nejen o tom mluvil v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS generální ředitel řetězce Orea Hotels & Resorts Gorjan Lazarov.

Do řetězce Orea Hotels & Resorts spadá 11 ubytovacích zařízení v Čechách, 3 hotely v Brně s celkovou kapacitou 3600 lůžek. „Všechny naše rezorty nyní fungují na 60 procent. Ale také červen bude stále ještě ztrátový,“ popsal Lazarov momentální situaci. Do jeho řízení spadají nejen lázeňská zařízení v Mariánských Lázních, ale také tzv. byznys hotely v Praze a Brně, které žijí převážně z kongresové a veletržní turistiky. „Ty krizí utrpěly a ještě utrpí nejvíce. Tam bude zahraniční klientela chybět nejvíce,“ doplnil Lazarov. Doplatí na to, že mnoho akcí se v letošním roce vůbec neuskuteční.

Proto nejen Lazarov, ale i ostatní čeští hoteliéři doufají v rychlý náběh cestovního ruchu, který má podpořit pondělní otevření hranic Česka. Nejen s okolními státy, ale také s většinou zemí EU. Jenže podle Lazarova čeští klienti, kterých je v současné době výrazná převaha, tradiční obsazenost v hotelích nenahradí.

Češi po většinu roku tvoří třetinu klientů Orea Hotels, druhá přijíždí z Německa a zbytek pak z ostatních států nejen Evropy, ale i světa. „Věřím, že se díky otevření hranic podaří zaplnit naše kapacity aspoň ze dvou třetin,“ poznamenal generální ředitel. Tuší, že ještě nějakou dobu bude trvat, než se především němečtí penzisté vrátí do Mariánských Lázní. V tamních zařízeních obsazují až 80 procent kapacity.

Česká vláda hodlá představit vouchery na podporu domácího turismu, které se budou týkat hlavně podpory lázeňských domů. Takovou podporu se síť Orea Hotels určitě chystá využít.

Gorjan Lazarov odhaduje ztráty za tři jarní měsíce okolo 100 milionů korun, musel propustit stovky zaměstnanců. Odhaduje, že hotelové služby by zdražovat neměly. Naopak se dá očekávat, že i mírně zlevní.

Tagy:

Hlavní zprávy

Do Tetína přijely tisíce věřících. Větší oslavu Ludmila neměla, řekl kardinál Duka
Historie

Do Tetína přijely tisíce věřících. Větší oslavu Ludmila neměla, řekl kardinál Duka

Národní pouť k výročí 1 100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku v sobotu pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé z Moravy, někteří byli v krojích.

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil
Volby 2021

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil

Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Hrdina, který překonal rakovinu, i dopingový lump. Cyklista Armstrong slaví 50 let

Nejprve byl vedle Eddieho Merckxe považován za možná nejlepšího cyklistu všech dob. Hned sedmkrát vyhrál nejslavnější závod Tour de France, ke statusu hrdiny a nezdolného bojovníka mu dopomáhalo, že ještě před největšími úspěchy dokázal překonat rakovinu varlat. Jeho renomé však utrpělo definitivní zásah ve chvíli, kdy přišel s dopingovým „coming outem“. Lance Armstrong slaví 18. září 50 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama