reklama

Ceny ubytování v Česku mohou mírně zlevňovat, odhaduje ředitel sítě Orea

Turistická sezona 2020 v Česku bude zcela jiná než všechny předchozí. Podepíše se pod ní doznívající pandemie koronaviru. Ta od 12. března zastavila veškerý turistický ruch nejen v republice, také v sousedních zemích, i ostatních částech světa.

reklama

Po více než dvou měsících se v Česku otevřely hotely, po třech měsících je možné cestovat po státech Evropské unie. Jaké bude mít koronavirus a následky jarní krize dopady na turismus v Česku? Nejen o tom mluvil v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS generální ředitel řetězce Orea Hotels & Resorts Gorjan Lazarov.

Do řetězce Orea Hotels & Resorts spadá 11 ubytovacích zařízení v Čechách, 3 hotely v Brně s celkovou kapacitou 3600 lůžek. „Všechny naše rezorty nyní fungují na 60 procent. Ale také červen bude stále ještě ztrátový,“ popsal Lazarov momentální situaci. Do jeho řízení spadají nejen lázeňská zařízení v Mariánských Lázních, ale také tzv. byznys hotely v Praze a Brně, které žijí převážně z kongresové a veletržní turistiky. „Ty krizí utrpěly a ještě utrpí nejvíce. Tam bude zahraniční klientela chybět nejvíce,“ doplnil Lazarov. Doplatí na to, že mnoho akcí se v letošním roce vůbec neuskuteční.

K tématu

Proto nejen Lazarov, ale i ostatní čeští hoteliéři doufají v rychlý náběh cestovního ruchu, který má podpořit pondělní otevření hranic Česka. Nejen s okolními státy, ale také s většinou zemí EU. Jenže podle Lazarova čeští klienti, kterých je v současné době výrazná převaha, tradiční obsazenost v hotelích nenahradí.

Češi po většinu roku tvoří třetinu klientů Orea Hotels, druhá přijíždí z Německa a zbytek pak z ostatních států nejen Evropy, ale i světa. „Věřím, že se díky otevření hranic podaří zaplnit naše kapacity aspoň ze dvou třetin,“ poznamenal generální ředitel. Tuší, že ještě nějakou dobu bude trvat, než se především němečtí penzisté vrátí do Mariánských Lázní. V tamních zařízeních obsazují až 80 procent kapacity.

Česká vláda hodlá představit vouchery na podporu domácího turismu, které se budou týkat hlavně podpory lázeňských domů. Takovou podporu se síť Orea Hotels určitě chystá využít.

Gorjan Lazarov odhaduje ztráty za tři jarní měsíce okolo 100 milionů korun, musel propustit stovky zaměstnanců. Odhaduje, že hotelové služby by zdražovat neměly. Naopak se dá očekávat, že i mírně zlevní.

Další hlavní zprávy

K věci

Vondra: Je to studená diplomatická válka. K silovým řešením ze strany Ruska nedojde

Vondra: Je to studená diplomatická válka. K silovým řešením ze strany Ruska nedojde

Pro Českou republiku se všechno točí kolem Vrbětic, kdežto pro Rusko, a stejně tak i pro Západ, je kontext daleko širší. Těmito slovy zhodnotil Alexandr Vondra současnou diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Situace se bezpochyby může negativně promítnout do vzájemných obchodních nebo kulturních vztahů. Na plynu z Ruska však podle Vondry existenčně závislí nejsme.

Rusko

Rusko hrozí Ukrajině: Na Krymu cvičí 10 tisíc vojáků. Kyjev protestuje a volá po sankcích

Rusko hrozí Ukrajině: Na Krymu cvičí 10 tisíc vojáků. Kyjev protestuje a volá po sankcích

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1 200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?
Flegr: Respirátory venku jsou nesmysl. Antigenní testy můžou pomoci zprovoznit služby
reklama
reklama
Zpackaná operace ruské rozvědky, komentoval Vrbětice Kulhánek. Váží si podpory spojenců

360°

Domácí zpravodajství

Dalších osm podezření na úmrtí po očkování. Česko jich celkem eviduje už 47
Ve středu přibylo nejméně nakažených od září. Vláda rozhodne o rozvolnění
Další články
reklama
reklama