reklama

Hradní kancelář si kolem Zemana hraje na schovávanou. Dělá zemi ostudu, říká Balík

Kancelář prezidenta republiky si kolem celé situace se zdravotním stavem hlavy státu Miloše Zemana hraje na schovávanou a dělá celé zemi ostudu. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl bývalý ústavní soudce Stanislav Balík. Ten sice uznává, že Zeman, který je nyní hospitalizován na JIP v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, má jako občan jisté právo na soukromí, ale vzhledem ke své prezidentské funkci by veřejnost měla vědět, zda je schopen ji vykonávat.

reklama

„Ocitáme se v situaci, kdy pan prezident má samozřejmě jako občan jisté právo na osobní soukromí. Na druhou stranu vykonává veřejnou funkci a ta je odvozena od toho, že vládne lidu prostřednictvím svých orgánů,“ řekl v pořadu 360° Balík.

Řešení je podle něj velice jednoduché. Veřejnost nemusí nutně vědět, jak zní prezidentova diagnóza či konkrétní detaily jeho stavu. Měla by však vědět podle článku 66 Ústavy, zda je schopen vykonávat svůj úřad. Zmíněný článek totiž pojednává o tom, že v případě zdravotní neschopnosti je možné převést prezidentské pravomoce na jiné ústavní činitele.

V současné situaci hraje velkou roli prezidentská kancelář v čele s jejím šéfem, kancléřem Vratislavem Mynářem, a Zemanovým tiskovým mluvčím Jiřím Ovčáčkem. Nepopiratelný vliv zde má i prezidentův poradce Martin Nejedlý. Jejich počínání Balík kritizuje. „Postup, který je veden ze strany Kanceláře prezidenta republiky, a celá tato hra na schovávanou, nepřispějí ke klidné atmosféře,“ prohlásil bývalý člen Ústavního soudu.

Ten dále ve výtkách pokračoval. „Je to další z ukázek toho, že jsou tu lidé, kteří nemají dostatečnou dávku politické kultury. Dělají zemi, která se prezentuje jako právní stát, ostudu,“ dodal Balík.

Přibáň: Když ani ústavní činitel nic neví, něco není v pořádku

Právník a pedagog působící ve Velké Británii Jiří Přibáň s Balíkovými slovy souhlasí. „Veřejnost nemusí být informována detailně, ovšem jiné informace a mnohem detailnější by měli mít ostatní ústavní činitelé. To, že je nemají a musí o ně žádat oficiální cestou, svědčí o tom, že něco tady není v pořádku,“ řekl Přibáň s odkazem na úterní slova předsedy Senátu Miloše Vystrčila v pořadu 360°. Vystrčil ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že o Zemanově zdravotním stavu má stejné informace, jako běžný občan, a kancléři proto zašle oficiální dopis.

Přibáň dodal, že aktuální situace je dramatická i vzhledem k tomu, že je čerstvě po sněmovních volbách a tudíž je potřeba svolat novou Sněmovnu, ale hlavně jmenovat nového premiéra a vládu. Jde tedy o moment, kdy prezident musí jednat. „A místo toho, aby konal, nebo se alespoň nějak vyjádřil, tak tu máme prezidentovo ticho a mlčení jeho kanceláře,“ uvedl pedagog.

Doplnil, že vzhledem k tomu, že o Zemanovi stále chybí základní informace, by mohlo být možné, že zmíněný článek 66 Ústavy může přijít na přetřes. Zejména kvůli případnému zjištění, zda rozhodnutí a vzkazy, které od jeho spolupracovníků přicházejí, pochází skutečně od hlavy státu. „Myslím, že v tomto ohledu jsme k článku 66, tedy zbavení pravomocí prezidenta, blíže, než jsme si mysleli před několika dny,“ dodal Přibáň.

Tagy:
Miloš Zeman Jiří Ovčáček Vratislav Mynář Martin Nejedlý Ústavní soud odvolání Ústava Ústřední vojenská nemocnice ÚVN Stanislav Balík Jiří Přibáň

Hlavní zprávy

Krčméry: Na koronaviry se umíralo i do 12 hodin. První týden zemřela půlka nakažených
Rozhovor

Krčméry: Na koronaviry se umíralo i do 12 hodin. První týden zemřela půlka nakažených

Nenacházíme se v další vlně, ale už ve třetí pandemii koronaviru. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl slovenský infektolog a hlavní tvář boje proti covidu u našich východních sousedů Vladimír Krčméry. Odborník na tropické nemoci mimo jiné porovnává jednotlivé mutace, které se ve světě rozšířily, a připomíná také pandemii SARS. Tu zažil před lety v Hongkongu a popisuje, kterak tehdy pacienti onemocněli a posléze umřeli nevídanou rychlostí.

Smrt při policejním zásahu v Plzni: Muže zajistili kvůli agresivitě, pak zkolaboval
Plzeňský kraj

Smrt při policejním zásahu v Plzni: Muže zajistili kvůli agresivitě, pak zkolaboval

V Plzni ve středu brzo ráno zemřel při policejním zákroku sedmadvacetiletý muž. Policie uvedla, že ho zadržela poté, co se agresivně dobýval do jednoho domu, napadl svého příbuzného a poté i přivolané policisty. Policie použila donucovací prostředky. Zajištěný nejevil známky zranění, ale po chvíli zkolaboval a nepodařilo se ho oživit ani policii, ani přivolaným záchranářům, informovala krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. Okolnostmi případu se zabývají kriminalisté a policie zatím nebude poskytovat bližší informace.

Senátoři zamítli zmrazení platů politiků. Je to nehoráznost, opřel se do nich Babiš
Senát

Senátoři zamítli zmrazení platů politiků. Je to nehoráznost, opřel se do nich Babiš

 • Aktualizováno
 • Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Senát ve středu zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let. Senátoři označovali novelu za populistické předvolební gesto a poukazovali na budoucí skokový nárůst platů po roce 2026. Rozhodnutím horní komory návrh takzvaně spadne pod stůl, nová povolební Sněmovna už nebude moci senátní veto přehlasovat. Premiér Andrej Babiš (ANO) označil rozhodnutí Senátu za naprosto nehorázné a dodal, že jde o další podvod nové koalice na voličích.

  Zemřel zpěvák skupiny Spirituál kvintet. Naposledy s ní vystoupil 13. října v Lucerně

  Aktualizováno

  Ve věku 78 let zemřel v úterý zpěvák, skladatel a pedagog Jiří Cerha. Byl členem skupiny Spirituál kvintet, která o jeho úmrtí informovala. Naposledy s ní vystoupil 13. října ve vyprodané pražské Lucerně, kde odehrála poslední ze série čtrnácti rozlučkových koncertů. Spolu s Ladislavem Kantorem Cerha také založil vokální soubor C&K Vocal.

  Fialova vláda: Přibýt mohou až tři ministři, největší boj je o průmysl a místní rozvoj

  I když lídři stran nově vznikající vlády zatím nechtějí prozrazovat jména budoucích ministrů, už nyní je jasné, že kabinet Petra Fialy bude mít víc ministrů než má stávající Babišův. Ve hře jsou dokonce tři posty navíc, a to ministra pro digitalizaci, pro evropské záležitosti a předsedy legislativní rady vlády. Boj je podle informací CNN Prima NEWS o resort průmyslu a obchodu nebo o místní rozvoj.

  Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem

  Autokrat Alexandr Lukašenko utahuje šrouby. V zemi denně přibývají političtí vězni, kteří musí snášet fyzický i psychický nátlak vyšetřovatelů. Režim třeba uvězněné nechává záměrně nakazit covidem. „Zatímco loni na podzim mělo Bělorusko asi 50 politických vězňů, aktuálně k 26. říjnu už jich je 821. A o stovkách dalších pravděpodobně nevíme,“ říká Sjarhej Smatryčenka z Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně.

  Buďte ještě přísnější. Většina Evropanů nevěří, že se vládám podaří snížit emise

  Většina obyvatel Evropské unie nevěří, že vlády jsou schopné snížit emise tak, aby do roku 2050 dosáhly neutrality emisí skleníkových plynů. Nejskeptičtější jsou obyvatelé Slovinska, Chorvatska a Rakouska. Jen v pěti zemích EU většina obyvatel věří, že se záměr naplní. V ČR si 54 procent lidí myslí, že se emise podle stanovených cílů snížit nepodaří, ukázal průzkum, který zveřejnila Evropská investiční banka (EIB).

  Ronaldo nepatří mezi čtyři nejlepší útočníky světa, ukazuje žebříček. Kdo ho předstihl?

  Nejgólovější neznamená nejlepší. Ale právě útočníci zajišťují největší množství branek, proto jsou na fotbalovém trávníku nejvíce vidět. Právě hráče působící na postu forvarda seřadil renomovaný magazín FourFourTwo do žebříčku. Překvapivě nenajdete na prvních pozicích hvězdu Manchesteru United a portugalské reprezentace Cristiana Ronalda.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Expertka: Lidé podléhají bludům, pak kamenují očkovací týmy. Neočkovaní se 100% nakazí

  Podle náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové jsou v Česku nadále lokality, které jsou minimálně proočkované. Důvodem je šíření dezinformací, které dospělo až tak daleko, že lidé házeli na mobilní očkovací tým v Moravskoslezském kraji kamení. „Je to smutné, ale jsou lokality, kde lidé podléhají dezinformacím a bludům, že je vakcína škodlivá,“ posteskla si v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

  Laboratoře za úterý odhalily 6274 případů koronaviru. Nemocnice se rychle zaplňují

  Aktualizováno

  V úterý v Česku přibylo 6 274 potvrzených případů koronaviru, téměř dvakrát více než před týdnem. Poprvé od dubna tak denní počet nově nakažených překonal hranici šesti tisíc. Opět se zvýšil počet hospitalizovaných, s covidem je v nemocnicích 1 146 lidí. V těžkém stavu je 166 pacientů, podobně jako v pondělí. Na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 246 nakažených, incidenční číslo se od úterý zvýšilo o 29. Očkování v úterý podstoupilo nejvíce lidí za poslední dva měsíce.

  reklama