reklama

Hrdinové, co zachránili Eriksenův život na Euru. Svět obdivuje kapitána i rozhodčího

Když se na konci prvního poločasu utkání severského derby na Euru zhroutil k zemi dánský záložník Christian Eriksen, celý fotbalový svět ztuhnul. Nebýt bleskové reakce několika chlapíků na hřišti, zřejmě by to vše dopadlo úplně jinak. Vedle záchranářů je hrdinou okamžiku Eriksenův spoluhráč Simon Kjaer i hlavní sudí duelu Dánsko–Finsko.

reklama

Kapitánem fotbalového nároďáku nemůže být jen tak někdo. Zpravidla je to hráč, který dokáže v klíčových okamžicích zachovat chladnou hlavu, umí se správně rozhodnout a musí mít zkušenosti, které obvykle přichází s věkem. Všechny charakteristiky se snoubí v Simonu Kjaerovi, který zřejmě sehrál klíčovou roli při záchraně svého kamaráda.

Jakmile zahlédl, jak se Christian Eriksen hroutí k zemi, přispěchal k němu a poskytl první pomoc. Zároveň ohlídal, aby mu nezapadl jazyk, uvolnil dýchací cesty a pustil se do masáže srdce. Většina ostatních dánských fotbalistů zůstala opařena. Kjaer je ale bleskově stačil zorganizovat, aby kolem Eriksena utvořili neprostupnou bariéru a nebylo na Eriksenovu resuscitaci vidět.

Svět oslavuje i sudího

Tím Kjaerovo úřadování neskončilo. Když se za pomezní čarou objevila Eriksenova partnerka Sabrina Kvistová Jensenová, byl to právě dánský kapitán, který ji nejvíce utěšoval. Na pomoc mu přišel ještě dánský reprezentační gólman Kasper Schmeichel.

Fotbaloví fanoušci ale na sociálních sítích připomínají také rychlou reakci hlavního sudího zápasu Dánsko–Finsko Anthonyho Taylora. Oceňují jeho okamžité přerušení hry a povolání záchranářů na hrací plochu. „Anthony Taylorovi trvalo jen pět sekund poté, co Eriksen zkolaboval, aby zastavil hru a poslal na plochu tým mediků. Jeho chladnokrevné rozhodnutí nemůže zůstat opomenuto,“ stojí na twitterovém profilu EUROs Tweet.

Probíhala 43. minuta sobotního zápasu Dánsko–Finsko na fotbalovém Euru a k zemi se zničehonic bez cizího přičinění ve 43. minutě poroučel dánský záložník Christian Eriksen. Právě ve chvíli, kdy na něj spoluhráč Joakim Mähle hodil míč z autu. Kodaňský stadion oněměl, začal se strachovat. Spolu s ním také miliony diváků u televizních obrazovek po celém světě.

Dánové nakonec prohráli, ale..

Dánská hvězda dostala po kolapsu masáž srdce, došlo i na kyslíkovou masku. Spoluhráči udělali ze svých těl hradbu, aby nemohli poblíž stojící fanoušci vidět a kamery zabrat, jak probíhá oživování. Po zhruba deseti minutách zdravotníci odnesli 29letého záložníka z trávníku na nosítkách do útrob stadionu. Na sociálních sítích se následně objevila fotografie, na níž byl hráč při vědomí s nasazenou kyslíkovou maskou a rukou na čele. Podle prohlášení UEFA je naštěstí ve stabilizovaném stavu v kodaňské nemocnici Rigshospitalet, kde absolvuje další vyšetření.

Dlouho se řešilo, zda zápas mezi Dánskem a Finskem bude pokračovat. Na základě krizové schůzky obou týmů dostalo dohrání utkání zelenou a hráči opět kopnou do míče ve 20:30. Odehrálo se posledních pět minut prvního poločasu, pak následovala pětiminutová přestávka. Po ní začala druhá polovina. Fanoušci nejen Dánů, ale i Finů na stadionu v Kodani ještě před pokračováním zápasu společně skandovali jméno indisponovaného fotbalisty. Finové měli volat „Christian“, na což Dánové sborově odpovídali „Eriksen“. Dánsko sice Finsku podlehlo 0:1, ale to je v kontextu hrůzostrašné situace zcela vedlejší.

Tagy:
Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky
Koronavirus

Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky

Ministerstvo zdravotnictví na Slovensku zveřejnilo alarmující statistiky. Uvádí, že z osob, které byly v posledních dvou týdnech pozitivní na COVID-19, jich 76 procent nebylo očkováno proti koronaviru. Podle uznávaného epidemiologa Martina Pavelky v zemi začala třetí vlna pandemie, která postihuje neočkované. Varianta delta je podle něj nakažlivější a nebezpečnější i pro mladší věkové kategorie.

První česká přírodní památka UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. O jejich zařazení ve středu rozhodl výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). O výsledku informoval ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu.

Brankářská hvězda NHL se o vyhazovu dočetla z Twitteru. Za nový tým nechce hrát

Gólman Marc-André Fleury byl jedním ze základních prvků, díky kterým se Vegas Golden Knights hned po svém zrodu zařadil mezi neobávanější týmy NHL. Za minulou sezonu Fleury dokonce dostal Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře zámořské soutěže. Jenže teď ho bez varování hodil klub z města hříchů přes palubu. Podle zpráv z USA se o svém konci dočetl Fleury na sociálních sítích.

Hygiena provedla přes 30 tisíc kontrol. Přísná pravidla přitom návštěvníky odrazují

Pořadatelé kulturních i sportovních akcí upozorňují na stále častější kontroly dodržování covidových pravidel, podle ministerstva zdravotnictví jich bylo již více než 30 tisíc. Přísná pravidla pro vstup na jednotlivé akce, tedy takzvaný systém OTN (očkování, testování, prodělání nemoci), však řadu návštěvníků odrazuje a pořadatelé kvůli tomu tratí. Obávají se také toho, co s návštěvností udělá konec proplácení testů od prvního září.

reklama

Domácí zpravodajství

Na pražské nádraží Vyšehrad je uvalena exekuce, zřejmě půjde do dražby

Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a zřejmě půjde do dražby. Vyplývá to z exekučního příkazu. Důvodem jsou nezaplacené pokuty, které v minulosti kvůli špatnému stavu památkově chráněné budovy uložili majitelům památkáři. Praha chtěla dříve budovu odkoupit, ale nedomluvila se s majiteli na ceně. Podle radního Jana Chabra (TOP 09) se město do případné dražby přihlásí.

reklama