Hrdinové, co zachránili Eriksenův život na Euru. Svět obdivuje kapitána i rozhodčího

Když se na konci prvního poločasu utkání severského derby na Euru zhroutil k zemi dánský záložník Christian Eriksen, celý fotbalový svět ztuhnul. Nebýt bleskové reakce několika chlapíků na hřišti, zřejmě by to vše dopadlo úplně jinak. Vedle záchranářů je hrdinou okamžiku Eriksenův spoluhráč Simon Kjaer i hlavní sudí duelu Dánsko–Finsko.

Kapitánem fotbalového nároďáku nemůže být jen tak někdo. Zpravidla je to hráč, který dokáže v klíčových okamžicích zachovat chladnou hlavu, umí se správně rozhodnout a musí mít zkušenosti, které obvykle přichází s věkem. Všechny charakteristiky se snoubí v Simonu Kjaerovi, který zřejmě sehrál klíčovou roli při záchraně svého kamaráda.

Jakmile zahlédl, jak se Christian Eriksen hroutí k zemi, přispěchal k němu a poskytl první pomoc. Zároveň ohlídal, aby mu nezapadl jazyk, uvolnil dýchací cesty a pustil se do masáže srdce. Většina ostatních dánských fotbalistů zůstala opařena. Kjaer je ale bleskově stačil zorganizovat, aby kolem Eriksena utvořili neprostupnou bariéru a nebylo na Eriksenovu resuscitaci vidět.

Svět oslavuje i sudího

Tím Kjaerovo úřadování neskončilo. Když se za pomezní čarou objevila Eriksenova partnerka Sabrina Kvistová Jensenová, byl to právě dánský kapitán, který ji nejvíce utěšoval. Na pomoc mu přišel ještě dánský reprezentační gólman Kasper Schmeichel.

Fotbaloví fanoušci ale na sociálních sítích připomínají také rychlou reakci hlavního sudího zápasu Dánsko–Finsko Anthonyho Taylora. Oceňují jeho okamžité přerušení hry a povolání záchranářů na hrací plochu. „Anthony Taylorovi trvalo jen pět sekund poté, co Eriksen zkolaboval, aby zastavil hru a poslal na plochu tým mediků. Jeho chladnokrevné rozhodnutí nemůže zůstat opomenuto,“ stojí na twitterovém profilu EUROs Tweet.

Probíhala 43. minuta sobotního zápasu Dánsko–Finsko na fotbalovém Euru a k zemi se zničehonic bez cizího přičinění ve 43. minutě poroučel dánský záložník Christian Eriksen. Právě ve chvíli, kdy na něj spoluhráč Joakim Mähle hodil míč z autu. Kodaňský stadion oněměl, začal se strachovat. Spolu s ním také miliony diváků u televizních obrazovek po celém světě.

Dánové nakonec prohráli, ale..

Dánská hvězda dostala po kolapsu masáž srdce, došlo i na kyslíkovou masku. Spoluhráči udělali ze svých těl hradbu, aby nemohli poblíž stojící fanoušci vidět a kamery zabrat, jak probíhá oživování. Po zhruba deseti minutách zdravotníci odnesli 29letého záložníka z trávníku na nosítkách do útrob stadionu. Na sociálních sítích se následně objevila fotografie, na níž byl hráč při vědomí s nasazenou kyslíkovou maskou a rukou na čele. Podle prohlášení UEFA je naštěstí ve stabilizovaném stavu v kodaňské nemocnici Rigshospitalet, kde absolvuje další vyšetření.

Dlouho se řešilo, zda zápas mezi Dánskem a Finskem bude pokračovat. Na základě krizové schůzky obou týmů dostalo dohrání utkání zelenou a hráči opět kopnou do míče ve 20:30. Odehrálo se posledních pět minut prvního poločasu, pak následovala pětiminutová přestávka. Po ní začala druhá polovina. Fanoušci nejen Dánů, ale i Finů na stadionu v Kodani ještě před pokračováním zápasu společně skandovali jméno indisponovaného fotbalisty. Finové měli volat „Christian“, na což Dánové sborově odpovídali „Eriksen“. Dánsko sice Finsku podlehlo 0:1, ale to je v kontextu hrůzostrašné situace zcela vedlejší.

Tagy: