Uvolňování opatření: Vláda povolila hromadné akce do 300 osob. Co dál už můžeme?

Ilustrační foto.

Tisková konference ministerstva zdravotnictví

Hromadné akce včetně těch ve vnitřních prostorech budou po 25. květnu povoleny pro nejvýše 300 osob. Bude nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy a užívat dezinfekci. Oznámil to v pátek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Bude nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy a u vstupu poskytnou pořadatelé návštěvníkům dezinfekci. Otevřít by se znovu měly vnitřní prostory restaurací, ubytovací zařízení nebo bazény a koupaliště.

„Ještě před Velikonocemi bychom si netroufli ani uvažovat o tom, že bychom mohli pustit tak velké akce,“ dodal na tiskové konferenci Maďar. Podle něj jsou sice povoleny rizikovější provozy, jako jsou šatny, obchodní centra či velké akce, lidé je ale navštěvovat nemusí. Nedoporučuje to například rizikovým osobám, tedy seniorům nebo chronicky nemocným.

Restaurace

„Všechny principy, které jsme viděli dosud, platí i nadále. Nic zásadně překvapivého se nezměnilo. V restauracích se musí dodržovat odstupy, lidé sedící u jednoho stolu roušky mít nemusí, pokud konzumují. Když se k nim přiblíží číšník, bylo by slušné si roušky nasadit, i když to není povinné. Také by bylo ideální, aby platby za konzumace probíhaly u stolu, aby se lidé neshromážďovali u jednoho místa. Stále platí, že dva cizí lidé by měli být u stolu k sobě nejméně 1,5 metru. Je nutné, aby provozovatel bránil shromažďování lidí u sociálních zařízení a kdekoliv jinde. Ale v zásadě se to dá velmi lehce dodržet, neočekávám problém,“ popsal, co nás čeká, epidemiolog a šéf týmu, který řídí rozvolňování opatření, Rastislav Maďar.

Vnitřní prostory restaurací, hospod, barů, nočních klubů a diskoték, do kterých bude mít od 25. května opět přístup veřejnost, budou muset být uzavřeny mezi 23:00 a 06:00.

Bazény a wellness

Na koupalištích budou lidé muset po 25. květnu nosit roušky, nutné nebudou jen do vody, při cestě k ní nebo při pobytu na lehátku či ručníku. Kapacita bude omezena na deset metrů čtverečních na osobu, povinné jsou dvoumetrové rozestupy. Před vstupem si návštěvníci musí vydezinfikovat ruce.

Povoleno bude také využívat i sprchy a šatny ob jednu skříňku. Provozovatelé koupališť musí stanovit osobu zodpovědnou za dodržování opatření. Nejméně dvakrát až třikrát denně musí provozovatelé dezinfikovat všechna zařízení, která návštěvníci používají. Tobogany jsou povoleny, musí se ale dodržet rozestupy 1,5 metru i ve frontě, atrakce typu vlnová řeka jsou zakázány.

Kapacita bazénů bude omezena na pět metrů čtverečních na osobu v části pro plavce a tři metry čtvereční v části pro neplavce. S výjimkou bazénů pro plavání kojenců musí být voda chlorovaná na maximální povolenou míru. Ve vířivkách je třeba kapacitu upravit tak, aby byly dodrženy rozestupy 1,5 metru, v sauně musí být plocha čtyři metry krychlové na jednoho návštěvníka.

Bazény a koupaliště se zpřístupní 25. května. Jak se chovat, abychom co nejvíce chránili sebe i ostatní? #ChranimSebeAostatni #SpoluProtiKoronaviru

Posted by Ministerstvo zdravotnictví České republiky on Friday, May 15, 2020

Tetování, piercing a kosmetika

Lidé si budou moci od 25. května také znovu ve studiích nechat aplikovat piercing, tetování nebo permanentní make-up. Na službu budou moci dorazit bez doprovodu, s výjimkou přítomnosti zákonného zástupce u mladistvých. Křeslo či lehátko musí personál po každém zákazníkovi dezinfikovat, provozovna má být pravidelně větrána.

U vstupu do provozovny musí být umístěna dezinfekce na ruce. Personál i zákazníci mají povinnost nošení roušky. V čekárně musí být mezi lidmi dodržovány dvoumetrové rozestupy. Pokud v místnosti pracuje více pracovníků současně, pracoviště musí být oddělena plentou.

Činnosti, u kterých je narušena kůže, byly zařazeny až do poslední vlny uvolňování podnikatelských činností. Studia a salony jsou uzavřené od 14. března. Od pondělí mohou lidé ale například na kosmetiku. Kosmetičky musejí mít dvojitou ochranu obličeje, tedy roušku a štít, musejí také povinně používat rukavice a po každém klientovi je vyměnit a dezinfikovat si ruce. Musejí také po každém zákazníkovi dezinfikovat dané místo a použité pomůcky.

25. května nás čeká významná vlna uvolňování opatření. Zdravotnická a sociální zařízení umožní návštěvy...

Posted by Ministerstvo zdravotnictví České republiky on Friday, May 15, 2020

Klíčové budou výsledky první vlny rozvolňování

Velké společenské nebo sportovní akce byly zakázány, protože podle epidemiologů spolu s cestováním do zahraničí představovaly největší riziko šíření koronaviru mezi lidmi. Tisícové akce, jako například hudební festivaly pod širým nebem, podle dřívějších informací ministerstva v létě nebudou.

Klíčové pro rozvolňování bude vyhodnocení výsledků největší vlny rozvolňování karanténních opatření, která nastala v pondělí. To by mělo být jasné příští týden. „Data za příští týden nám jednoznačně ukážou, jestli došlo, nebo nedošlo ke zhoršení epidemiologické situace. Zatím jsme pro jistotu jako epidemiologové a pan ministr zdravotnictví navrhli maximální počet účastníků na jednom místě 300 osob. Následně, pokud se to udrží v očekávatelném intervalu z hlediska různých epidemiologických dat, bychom od 8. června povolili 500 lidí a možná k 22. červnu ještě tisíc osob,“ vysvětlil Maďar a dodal: „Ale nemělo by se počítat s tím, že v létě by se na jakémkoliv místě mohlo sejít více než tisícovka lidí. To je poměrně nepravděpodobné.“

Více o uvolňování opatření zjistíte ve videu.

Tagy: