reklama

Jsme divadla, ne továrny, křičel provozovatel Broadwaye na ministra Zaorálka

Pro velké festivaly a projekty není postupné navyšování kapacity kulturních akcí řešením, shodují se signatáři iniciativy Na rok zavřeno. Ti by chtěli od vlády jasné stanovisko či konkrétní kompenzaci, s níž mohou počítat. Kritická je situace také pro divadla, která nemají letní scény. „Vůbec nevíte, jak soukromá divadla fungují,“ osočil se na ministra kultury Lubomíra Zaorálka provozovatel Divadla Boradway Oldřich Lichtenberg v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Situace divadel je nyní nelehká. Nejen že pro mnohá, například pro Národní divadlo, se nevyplatí hrát v omezeném počtu návštěvníků. Provozovatel Divadla Broadway upozornil také na to, že ta, která nemají letní scény, budou současnou krizí nadále trpět.

Zaorálek tvrdí, že ví, co divadla potřebují. Podle něj žádají právě o otevření letních scén. „Jednal jsem s komerčními divadly, s divadlem Kalich,“ řekl. Podle Lichtenberga však ministr kultury v přímém přenosu lhal. „Lžete, nejednal jste s Kalichem. My nemáme letní scény,“ rozkřičel se producent Lichtenberg na politika.

Lichtenbergovi se nelíbí, že vláda přistupuje odlišně k neziskovým kulturním organizacím než k těm, které Zaorálek souhrnně nazval komerčními. Ministr argumentoval tím, že nezisková divadla žijí pouze z dotací a ze vstupného. To je však podle Lichtenberga nemístný argument, neboť komerční divadla žijí výhradně ze vstupného.

„Vadí nám, že pan ministr mluví o dotacích, které byly zase rozděleny mezi ty, kteří už je dostali. Mám pocit, že se s despektem a pohrdáním dívá na branži, kterou nazval komerční. Chtěli bychom rovnost, a aby nás vzal na vědomí. Jsme divadla, ne továrny, hrajeme pro lidi,“ řekl Lichtenberg.

Nemáme od vlády žádnou odpověď, stěžují si organizátoři festivalů

„Na nastartování kulturní scény mi záleží úplně nejvíc,“ tvrdil Lubomír Zaorálek. Zasadí se prý o to, aby se kapacita kulturních akcí postupně navyšovala. „Když budou dobrá čísla, 25. května bychom mohli mluvit s ministrem zdravotnictví o pěti stech. Já bych si přál, aby se na léto podařilo číslo ještě zvýšit. Můj sen je 1000 až 1500,“ pokračoval ministr kultury.

Letní akce pro tisíc osob však nejsou řešením komplikované situace předních českých festivalů, jako jsou Colours of Ostrava nebo Rock for People. Těm sice významně pomohlo rozhodnutí vlády z konce dubna, díky kterému mohou převést vstupenky, které návštěvníci již zakoupili, na příští rok. Jednorázové akce jsou však pro festivalové týmy celoroční prací. „Všichni lidé, co pracují na festivalech, neztrácí práci na jeden den, ale na celý rok,“ vysvětlil Matěj Homola z kapely Wohnout.

V polovině dubna proto vznikla iniciativa Na rok zavřeno, která po vládě žádala jasné informace o tom, co bude možné v létě dělat a co nikoliv. Jejími hlavními promotéry jsou Michal Šesták a Viktor Souček, organizátoři festivalu Hrady CZ. „Zmínili jsme 5 důležitých bodů, na které bychom chtěli odpověď, a skoro žádnou jsme nedostali,“ stěžoval si Šesták.

Podle Zaorálka však pořadatelé festivalů do 15. května žádnou odpověď nedostanou. „To je nereálné, 11. května jsme uvolnili zásadní opatření a hygienici potřebují čtrnáct dní na posouzení, v tomto termínu nejsme schopni odpovědět. Bohužel v této zemi není nikdo, kdo by vám řekl, co si vir vymyslí na srpen či na září,“ řekl Zaorálek.

Doplnil, že není ten, kdo o těchto záležitostech rozhoduje. „S koronavirem se moc vyjednávat nedá, a velké akce v Itálii a ve Španělsku byly největšími akcelerátory krize. Je zde strach, že se to může vrátit, proto pro mě není snadné přesvědčit hygieniky,“ vysvětlil.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama