Přinejmenším 40 obětí a více než 1200 raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
Íránský prezident Masúd Pezeškján nařídil vyšetřování výbuchu, jehož příčiny zůstávají neznámé, a vydal se na místo neštěstí, aby poděkoval záchranářům, uvedla agentura AFP s odvoláním na záběry odvysílané ve státní televizi. Zevrubné vyšetřování nařídil také duchovní a politický vůdce země ajatolláh Alí Chameneí.
ČTĚTE TAKÉ: Český rozsévač smrti. Azov i „Sparťané“ chválí houfnici DITA, zmínili její speciální schopnost
„Dosud zahynulo v důsledku zranění způsobených výbuchem 40 lidí,“ uvedl ve státní televizi šéf provincie Hormozgán, ve které se přístav nachází.
Oheň už mají hasiči pod kontrolou, stále ale není uhašen. Celní odbavení a nakládka kontejnerů v přístavu, jímž prochází 85 procent nákladu ze všech íránských přístavů, byly obnoveny, uvedlo v neděli ministerstvo vnitra. Okolnosti výbuchu v přístavu Šahíd Radžáí, pojmenovaném podle íránského exprezidenta Muhammada Alího Radžáího zavražděného v roce 1981, jsou nadále nejasné.
Výbuch podle celní správy pravděpodobně způsobil požár ve skladu nebezpečných a chemických materiálů. Hovoří se o látkách používaných pro výrobu raketového paliva. Ministerstvo obrany v neděli podle AFP uvedlo, že v přístavu nebyl skladován žádný materiál pro vojenské účely.
Dříve totiž list The New York Times s odvoláním na anonymní zdroj blízký Revolučním gardám tvrdil, že explozi způsobil chloristan sodný, což je látka používaná v tuhých raketových palivech. Toto tvrzení dalo ministerstvo podle agentury Reuters do souvislosti s „nepřátelskými psychologickými operacemi.
Soustrast vyjádřil mimo jiné Putin
Oheň se po celou noc snažili hasiči zlikvidovat s pomocí letadel a vrtulníků, které na plameny shazovaly vodu. Už dříve AFP napsala, že není jasné, kolik zaměstnanců bylo v době výbuchu v přístavu.
Agentura AP poukázala na to, že žádný íránský představitel nenaznačil, že výbuch je následkem útoku. Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí už ve středu zmínil dřívější případy pokusů o sabotáže, když řekl, že bezpečnostní složky islámské republiky jsou na vysokém stupni pohotovosti. K výbuchu došlo také v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem.
Íránskému vedení v neděli vyjádřil soustrast po tragédii mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, uvedla agentura RIA. Rusko, které patří mezi hlavní íránské spojence, nabízí podle Putina pomoc při odstraňování následků výbuchu.
Agentura TASS informovala, že Moskva vyšle na pomoc několik letounů. Kondolence zaslal íránskému prezidentovi Masúdovi Pezeškjánovi také saúdskoarabský král Salmán a korunní princ Muhammad bin Salmán.
Přístav je klíčový pro přepravu ropy
Bandar-Abbás má zhruba 690 000 obyvatel a leží u Hormuzského průlivu, který je klíčový pro přepravu ropy z Perského zálivu. Zasažený přístav, kterým ročně projde přes 70 milionů tun zboží, je určen především pro nákladní kontejnerovou dopravu. Jeho součástí jsou ale také ropné nádrže a další petrochemická zařízení. Sklady v přístavu se rozkládají na ploše 2400 hektarů.
Průmyslové nehody se v Íránu stávají, zejména ve stárnoucích ropných zařízeních, která se kvůli mezinárodním sankcím potýkají s nedostatkem dílů, uvedla AP. Tentokrát však íránská státní televize vyloučila, že by exploze souvisela s energetickou infrastrukturou.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Záběry neštěstí v Thajsku. Letadlo se zřítilo do moře, ve zlomeném stroji zemřelo pět policistů