Jak bojovat s inflací? Nestyďte se jít na úřad práce žádat o pomoc, radí expert

Lidé, kteří jsou těžce zasaženi rostoucí inflací a s ní spjatým růstem cen řady komodit, by se neměli stydět zajít si na úřad práce pro finanční podporu. Ve vysílání Partie PLUS to řekl ředitel neziskové organizace Poradna při finanční tísni David Šmejkal. Dále popsal, jaké skupiny lidí se už nyní dostávají do svízele. S dalšími radami pak přispěl hlavní ekonom platební instituce Roger Dominik Stroukal.

Šmejkal ve vysílání CNN Prima NEWS řekl jednoduchý recept, jak si pomoci při současné tíživé situaci s inflací. „Nestydět se obrátit na úřad práce a snažit se navýšit rozpočet sociálním transferem, ať už je to příspěvek na bydlení nebo jiné možnosti,“ zmínil expert.

Pomocnou ruku by v této věci mohli lidem nabídnout odborníci na toto téma. „Důležité je sledovat svůj vlastní rozpočet a v případě, kdy se začíná drolit, tak hledat řešení. Hledat ho s někým, kdo to umí, například s finančními poradci nebo námi nezávislými neziskovými poradnami, nebo se přímo obrátit na úřad práce,“ pokračoval Šmejkal.

Zároveň jmenoval i skupiny, které se podle jeho slov už nyní dostávají do finančních problémů. Jedna skupina jsou podle něj lidé, kteří mají třeba nemovitost, ale končí jim fixace hypotéky a jejich náklady celkově rostou. Řešení vidí například v tom, že pokud jde o rodinu s jedním či více dětmi, kde jeden rodič na mateřské, aby rodina například svěřila své potomky do nějakého předškolního zařízení, čili by se tak rodič na mateřské mohl vrátit k práci a tím více přispět do rodinného rozpočtu.

„Druhá skupina domácností jsou ti, kteří dlouhodobě žijí na hraně svých výdajů, a mají velice nízké úspory. Tyto chudší domácnosti nemůžou úspěšně bojovat se současným růstem cen energií a základních životních potřeb,“ řekl Šmejkal. Takovým domácnostem doporučuje zajít si pro pomoc na úřad práce

Stroukal: Zvažte i změnu práce

Ekonom Dominik Stroukal ve vysílání pořad Partie PLUS uvedl, že ještě před několika měsíci by rozhodně nečekal, že by se inflace v Česku dostala až na nynějších 16 procent. „Já jsem čekal, že by to maximálně mohlo být na třetině či polovině,“ zmínil ekonom. Šmejkal k tomu zmínil, že na inflaci se musí obrnit nejen běžní lidé, ale reagovat musí také stát.

Stroukal poukázal na to, že jedna z komodit, která aktuálně cenově roste extrémně rychle, je pečivo. Velký díl na tom má stále se táhnoucí válka na Ukrajině. „Ale i bez konfliktu na Ukrajině by pravděpodobně rostly ceny potravin,“ poznamenal ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom.

Rostoucí inflace se týká také bydlení. „Je to zejména tím, jak rostly ceny bydlení a teď se srovnávají s vyššími výnosy a sazbami nájmů, které dohánějí ten obrovský nárůst cen, jenž jsme viděli díky levným hypotékám, kdy jsme si pořizovali obrovské množství bytů,“ zmínil Stroukal.

I on lidem, kteří bojují s růstem cen, radí obrátit se pro pomoc na experty v oboru. K tomu přidává další možnost. „U nás pořád ještě je možnost změnit práci, což je věc, o které normálně neuvažujeme. Ale doba je divoká a možná je to věc, kterou by stálo zmínit a zauvažovat nad ní, pokud je to ještě možné,“ řekl Stroukal.

Tagy:
peníze byznys Ukrajina ekonomika ekonom inflace Dominik Stroukal Česko příspěvěk Partie PLUS Úřad práce České republiky ruská invaze na Ukrajinu