Jak jmenovat Fialu premiérem? Za Zemanem může přijít i ve skafandru, říká Svoboda

Co dál s vládou?

Ještě v pátek ráno se zdálo, že slib do rukou prezidenta Zemana složí Petr Fiala (ODS) až za dva týdny, kdy by hlavě státu měla skončit izolace. Nakonec bude vše jinak. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček oznámil, že hlava státu nového premiéra jmenuje již v neděli, a to v Lánech. Vzhledem k Zemanově nákaze je však otázkou, jak Fialovo jmenování proběhne. Možné formy této akce se už staly terčem internetových vtipálků.

„Prezident republiky Miloš Zeman jmenuje Petra Fialu do funkce předsedy vlády v neděli dne 28. listopadu 2021 v 11:00 hodin na zámku v Lánech, za dodržení platných hygienicko-epidemiologických opatření,“ napsal na sociální sítě Ovčáček.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová ovšem oznámila, že výjimky neexistují ani pro prezidenta. Fyzické jmenování premiéra ve chvíli, kdy je prezident nakažen koronavirem, si představit nedokáže. „Nediskutovali se mnou o tom. A opakovala jsem mu, že stále platí tento metodický pokyn, kdy se musí dodržovat pravidla izolace,“ reagovala Svrčinová.

Podobně to vidí i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Ta metodika platí a my nemůžeme říct, že pro někoho platí, pro někoho ne, byť chápeme tu situaci, která není příjemná,“ nechal se slyšet šéf resortu zdravotnictví.

Sám budoucí předseda vlády Petr Fiala řekl, že se má postupovat podle doporučení hlavní hygieničky. „Kancelář Pražského hradu mě informovala, že je v kontaktu s hlavní hygieničkou a bude postupovat podle jejích doporučení,“ uvedl v pátek Fiala. Kancléř Vratislav Mynář ovšem nechtěl na vyjádření Svrčinové reagovat.

Dojde na jmenování z vedlejšího pokoje či přes bariéru?

Reálně by ke jmenování Fialy premiérem mohlo dojít na dálku. „Proboha, vždyť žijeme v 21. století. To se dá zařídit i z vedlejšího pokoje,“ uvedl pro CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Expert na zdravotnické právo z řad Pirátů Ondřej Dostál by pro změnu preferoval nějakou bariéru, jak je tomu například na poště. „Přimlouval bych se, aby existovala nějaká bariéra mezi oběma pány, podobně jako je to na nějakých pobočkách. Oba by si vzali respirátor a doufali v to nejlepší,“ řekl.

I v případě přenosu nákazy ze Zemana na Fialu by podle imunologa Jiřího Šinkory nemělo dojít k velkému problému. „Pan profesor je jistě očkovaný a když by to chytil, určitě by neměl žádný těžší průběh,“ řekl CNN Prima NEWS.

Fiala může přijít ve skafandru, dekret se vydezinfikuje

Na možnou podobu jmenování Fialy již zareagovali internetoví vtipálci, kteří začali sdílet koláže či fotky ze seriálů, kde na sobě postavy měly ochranné skafandry. Jedna fotografie zachycuje Zemana, kterak před lety holí ukazoval na tehdejšího předsedu vlády Bohuslava Sobotku. Místo Sobotky je zde však tentokrát muž v plném ochranném obleku – patrně Fiala.

Další fotografie pak pochází ze známého amerického seriálu Breaking Bad, ve kterém hlavní postavy často nosí ochranné obleky, neboť vaří pervitin.

Na vtipné koláže zareagoval i poslanec a šéf sněmovního výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda (ODS). „Představa je to žertovná, ale zcela vyhovuje, že by se Petr Fiala dostavil jako my, kteří chodíme ke covidovým pacientům – v helmě, obleku, rukavicích a gumových holínkách až ke koleni,“ řekl v pořadu 360°. Napůl v žertu dodal, že podepsané jmenování by se po Zemanovi následně mohlo vydezinfikovat.

Ke Svobodovi se připojil i politolog Jan Kubáček. „Uvítal byl, aby si vrcholoví politici uvědomili, jaké to je, když v tom jsou zdravotníci celý den uvěznění,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tagy: