reklama

Jak pečovat o ptačí budky na jaře

Jaro je spojeno nejen s pracemi kolem domu a na zahradě. Pokud máme rádi zpěvné ptactvo, které nám v zahradě výrazně uleví od hmyzích škůdců během roku, přichystáme mu ptačí budky. A pokud ty už jsou na svém místě a minulý rok v nich drobní opeřenci hnízdili, je na čase se zaměřit na jejich údržbu a případné vyčištění.

reklama

Ptačí budky využívá spousta užitečných druhů drobných pěvců. V zahradách nejčastěji hnízdí sýkory koňadry a modřinky, vrabci polní a špačci. Když budky vyvěsíme i kousek od naší zahrady v remízku, dočkáme se brhlíka nebo strakapouda. To jsou druhy, které hnízdí v budkách úplně uzavřených a vybavených kulatým vletovým otvorem. Špaček a strakapoud vyžadují větší budky a také s větším vletovým otvorem. Polootevřené budky pak využívají nejčastěji rehek domácí nebo konipas bílý. S údržbou ptačích budek ale začínáme až poté, co se přesvědčíme o tom, že obydlí již není obsazeno. V případě, že ano, pak práce ponecháme až na dobu, kdy jsou hnízdění ukončena a budky jsou prázdné.

Už při výrobě ptačích budek musíme myslet na dva zásadní aspekty. Jedním z nich je to, aby byla mláďata dokonale chráněna vůči predátorům, a to spočívá především v absenci bidýlka u vletového otvoru a také jeho oplechování. Především strakapoud často ničí budky rozšiřováním vstupního otvoru budky a hodně často se stává, že pokud je obydlí obsazeno, vyplení celou budku a zabije i mladé opeřence. Jedním ze zajímavých jevů je nalepování bláta nebo jiného materiálu kolem vletového otvoru. To má na svědomí brhlík, jeden z nejobratnějších malých pěvců, který si takto důsledně chrání svoje hnízdní místo a otvor zmenšuje tak, aby se do budky nedostaly větší druhy.

Druhý aspekt spočívá především ve snadno proveditelném vyčištění. Nikdy se nesnažíme budku vyrobit tak, aby dno bylo otevíratelné, protože při náhodném otevření během sezóny hnízdění vypadnou na zem mláďata i s celým hnízdem. Otevírací tvoříme buď jednu z bočních stěn, nebo stříšku. Boční stěna je obecně nejvhodnější, ale musíme provést důkladné zajištění proti otevření.

Při kontrole se kromě vyčištění a zhodnocení celkového stavu zaměřujeme i na celkové opotřebení. Budky je vhodné ve vazbě na minimální opotřebení dřeva povětrnostními vlivy natřít alespoň zvenčí lazurou a opatřit stříšku krytinu. Velmi se osvědčilo použití kousku lepenkového pásu, který se na střechu budky buď nalepí, nebo navaří pomocí horkého vzduchu. Každopádně je ještě vhodné na stromech, kde jsou umístěny ptačí budky, vytvořit ochranu proti kočkám. Ta se tvoří obepnutím kmene speciálním límcem, který zabraňuje těmto přítulným dravcům vylézt až na budku a ohrožovat jak mladé, tak dospělé ptactvo, které budku využívá k hnízdění.

A mnozí z nás se ptají, co nám vlastně hnízdění drobných pěvců na zahradě nebo poblíž ve stromořadí přinese za výhodu? Jde o cílenou a přírodní formu likvidace drobných hmyzích škůdců, jejich všech vývojových stadií a také dobrý pocit z toho, že podporujeme přírodní formu boje proti nevítaným hostům. Výhodou hnízdění v budkách je také postupné navyšování počtů ptactva a také následná radost z jarního zpěvu, který zlepší náladu nejednomu z nás.

Tagy:

Hlavní zprávy

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Primátor Zdeněk Hřib se odvolává na ředitele pražských fakultních nemocnic a tvrdí, že na konci prosince bude chybět 150 lékařů a 150 sester. Myslí si šéf specialistů, že je možno lékaře nahradit? Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama