reklama

Lidé se nejvíc dívají na Slunečnou. Jak se měří sledovanost televizních pořadů

Každá televize chce pochopitelně vědět, na co a kdy se její diváci dívají, a tak si sledovanost nechává měřit. O to se stará výzkumná agentura Nielsen Admosphere. Jak takové měření probíhá a mají se jeho účastníci něčeho obávat? A jaký je nejsledovanější seriál současnosti?

reklama

Do domácností, které agentura sama vybere a osloví, nainstaluje k televizi měřicí zařízení – takzvaný peoplemetr. Ten odesílá informaci o zapnutí a vypnutí všech televizních stanic. Televize se tak dozvědí, které pořady kdy diváci sledují a jak často.

Na základě těchto zjištění mohou televizní program upravovat a přizpůsobovat. Televize Prima díky měření například ví, že nejsledovanějším seriálem současnosti je v České republice Slunečná, která běží právě na FTV Prima.

Měření je zcela anonymní

Měření sledovanosti je přitom zcela anonymní, a tak v případě, že agentura někoho osloví, nemusí mít dotyčný ze zapojení do výzkumu obavy.

Na webu Nielsen Admosphere se uvádí, že měření probíhá na reprezentativním vzorku 1 900 domácností vlastnících TV přijímač, což odpovídá 4 450 jednotlivcům. Domácnosti, které se účastní měření, mají podle agentury před zadavateli a uživateli dat zaručenou anonymitu.

Panel domácností byl podle společnosti sestaven na základě rozsáhlého zaváděcího výzkumu v roce 2017, jehož cílem bylo stanovit základní charakteristiky související se sledováním televize. Panel je pravidelně obměňován a doplňován, ročně dochází k obnově jeho jedné čtvrtiny.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

V Česku se pomaličku rozjíždí systém očkování proti koronaviru. Od ledna se zatím dostala řada především na zdravotníky, zaměstnance a seniory v domovech důchodců a seniory 80+ takzvaně z ulice. Kdy přijde řada na padesátníky nebo třicátníky? A kdy budou na řadě učitelé nebo policisté? Připravili jsme pro vás přehledný jízdní řád očkování tak, jak ho minulý týden zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Vláda

ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek

ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek

Sociální demokraté mluví o tom, že důchodci by mohli i letos dostat mimořádný příspěvek. Naznačila to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), konkrétní částku ale neřekla. Loni dostali senioři „rouškovné“ ve výši pět tisíc korun. Nápad ČSSD zkritizoval šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj jde jen o předvolební dáreček.

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
PŘEHLEDNĚ: Papírnictví otevřou, restaurace ne. Co se v opatřeních mění od úterý?
reklama
reklama
Nové záběry z útoku na Kapitol: Podívejte se na střety demonstrantů a ochranky

USA

Domácí zpravodajství

Lyžaře tahá nahoru skútrem. Jezdíme, dokud vydrží stroje, popsal majitel skiareálu
Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem
Tragická nehoda na Kladensku: Při srážce dvou aut zemřela žena, další se těžce zranila
Studenti mají kvůli on-line výuce psychické potíže, ukázal průzkum. Neudrží pozornost
Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti
Další články
reklama
reklama