Jak se velryby zbavují kožních parazitů? Vědci poprvé natočili jejich „sprchování“. Ukázalo se, že se kytovci převalují na písečném dně, aby se očistili od odumřelé kůže a nechtěných stopařů. Záběry umožnil pokrok v technologii – australští výzkumníci dokázali na tři keporkaky připevnit senzory.
Všichni savci mají zásadní problém s kožními parazity, kteří narušují přirozenou ochranu. Do našich těl tak mohou pronikat ještě horší nepřátelé. A tak si většina druhů savců vyvinula způsoby, jak se těchto agresorů zbavit – u lidí jde o sprchování, kdy je smyjeme a sedřeme z kůže.
ČTĚTE TAKÉ: Třicet dravých kosatek zaútočilo na dospělé velryby. To jsem ještě nezažil, říká expert
Jak to ale dělají velryby, byla dlouhá staletí záhada. Do jejich „koupelen“ vědci dlouho nebyli schopni nakouknout. Teď se to ale povedlo. Australští vědci totiž poprvé v dějinách pořídili v zátoce Gold Coast Bay v jihovýchodním Queenslandu záběry, na nichž obrovští keporkaci vyvádějí na mořském dně. Kytovci přitom prováděli divoké pohyby v písku, váleli se v něm, rotovali a dělali kotouly. To všechno asi 50 metrů pod hladinou – v místech, která jsou proslulá svým tvrdým pískem.
Podle mořských biologů byly záměry velryb jednoznačné. Zbavovaly se tak ektoparazitů, tedy parazitů, kteří se jim usazují na kůži. Pro velryby jsou dokonce ještě větším problémem než pro lidi – mohou totiž na jejich kůži narůst natolik, že jim zhoršují hydrodynamiku a vlastně jim tak brání plavat.
„Myslíme si, že se velryby odírají úmyslně pískem, aby se tak zbavily svých vnějších parazitů. A věříme, že si cíleně vybírají místa, která jsou pro takové chování nejlepší,“ řekl vedoucí výzkumu Olaf Meynecke.
Sveřepí svijonožci
Mořští biologové už sice keporkaky dříve viděli, jak se u dna krmí anebo jen tak vznášejí, ale nikdy je nepozorovali při „píseční sprše“. Odírání zřejmě už před sedmi lety zaznamenala vědecká expedice, pozorovala ho ale jenom z paluby lodi. Experti tak zahlédli jen divoký mumraj pod hladinou, který si nedokázali úplně vysvětlit – „sprchování“ bylo jen jednou z mnoha hypotéz.
Unikátní podívaná. Velryba porodila přímo u lodě s turisty, experti neskrývají úžas
Pořádný zážitek za sebou mají cestující a posádka malé výletní lodě v USA. Přímo vedle ní u kalifornského pobřeží porodila své mládě velryba, konkrétně plejtvákovec šedý Podle cestovní společnosti, která plavbu pořádala, se taková příležitost naskytne jednou za život.
Hlavním viníkem kožních problémů u velryb jsou svijonožci – malí korýši příbuzní humrům a krevetám. Živí se zachytáváním planktonu, k čemuž využívají své hostitele. Podle amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) se na tělech kytovců přichytí pomocí jednoho z nejsilnějších známých přírodních lepidel. Seberychlejší pohyb je tak nesetřese a jiné způsoby, jak se jich zbavit, velryby nemají.
Podle studie, která vyšla v odborném časopise Journal of Marine Science and Engineering musí velryby tyto parazity odstraňovat, aby si zachovaly energii. Kdyby je nechali na své kůži růst bez kontroly, brzy by kolonie svijonožců byly tak velké, že by keporkaky každý pohyb stál příliš energie.
Kde najít velrybí sprchové kouty
Velryby si k hygieně vybraly mělké písčité místo poblíž své migrační trasy, přičemž se při válení pohybovaly hlavou napřed po substrátu. Podle studie je hustota parazitů na hlavě obecně vyšší než jinde, takže zbavit se jich vyžaduje důkladnější tření.
Výzkum byl tak úspěšný hlavně díky pokroku v technologii. Vědci totiž dokázali na tři keporkaky připevnit pomocí přísavek senzory, které na jejich tělech vydržely od srpna 2021 do října 2022. Součástí přístroje byly i kamery, které posílaly lidem vše, co velryby prováděly.
Přírodovědci si ale všimli i další zajímavosti. V písku se váleli i mladí keporkaci, kteří ještě žádné kožní problémy neměli. Převalování by tedy mohlo mít ještě jiný význam – mohlo by být společenskou aktivitou spojenou s hrou nebo relaxací.