reklama

Omikron budeme mít do měsíce za sebou, zní od odborníků. Co vyplývá ze zahraničních dat?

Příští týdny budou zřejmě ve znamení prudkého šíření velmi nakažlivé varianty omikron. Postup vlny je však natolik rychlý, že by během měsíce mohlo být po všem, upozorňují někteří odborníci. Data ze zahraničí sice dávají optimistickou naději vzhledem k mírnějším průběhům samotné nemoci, zároveň však vysílají varovný signál, že pokud bude případů skutečně mnoho, nemocnice se mohou znovu naplnit.

reklama

Mutace omikron vede k dosud nevídaným přírůstkům nově nakažených po celém světě. V minulých dnech globálně přibývalo i přes dva miliony nově nakažených denně, až do loňského prosince přitom nepřekonal počet denních přírůstků nikdy milion.

Pozitivní zprávou však je, že se enormní nárůst počtu nových případů nepodepisuje do počtu úmrtí s covidem. Celosvětový počet obětí od loňského léta naopak neustále mírně klesá.

Vývoj situace kolem omikronu ve světě sleduje například biochemik Zdeněk Hostomský. „Je nesmírně nakažlivý, zhruba až pětkrát více než delta. Jenže důležitější než počet nakažených je statistika těžce nemocných a zemřelých –⁠ a ta se moc nemění. Této varianty bych se nebál. Bude to virus, který imunitní reakci těla zlepší,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Přestože se omikronem pravděpodobně mohou nakazit i očkovaní, budou mít podle biochemika lehčí průběh onemocnění. „A neočkovaní, kteří se nákaze dosud vyhýbali, se touto variantou zřejmě nakazí. Mají ale štěstí, podle statistik budou mít na rozdíl od předchozích variant lehčí průběh,“ dodal.

Také doposud nerecenzovaná studie ze Švýcarska hovoří o tom, že by omikron mohl v těle vytvořit protilátky účinné i proti dalším variantám viru.

Zaplnění nemocnic stále ve hře

Přehnaný optimismus však není podle některých odborníků na místě. Například biochemik Jan Konvalinka upozorňuje, že s tak masivními nárůsty množství případů dojde i k navýšení počtu hospitalizovaných. „Nemocnice se opravdu naplňují. Ta čísla jsou tak obrovská, že i menší patogenita viru pořád ještě bohužel stačí k zaplnění nemocnic. Ale je tam ještě jedna dobrá zpráva: zdá se, že plicních komplikací je mnohem méně i u hospitalizovaných pacientů,“ řekl Konvalinka pro Český rozhlas.

Zároveň však věří, že díky rychlosti, jakou se varianta ve světě šíří, by mohlo mít Česko nastupující vlnu během pár týdnů za sebou. „Omikron letí tak rychle, že to i se všemi opatřeními budeme mít do měsíce za sebou,“ myslí Konvalinka.

Omikron již masivně řádí především v západní Evropě. Očekává se, že v České republice začnou čísla nejvíce růst v příštích dnech a týdnech.

„Není žádný důvod se domnívat, že u nás to bude nějaké jiné než ve Velké Británii, v Dánsku, v Holandsku a tak dále. Byl by zázrak, kdyby tomu tak nebylo,“ řekl pro CNN Prima NEWS imunolog Václav Hořejší.

Tagy:
koronavirus COVID-19 Václav Hořejší Zdeněk Hostomský Jan Konvalinka omikron

Hlavní zprávy

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí
Koronavirus

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

Emotivní slova Davidové: Jsem na dně. Nejsme stroje, lidé nám ale dávají vše sežrat

Lidi nás často berou jako stroje. Ale my jsme taky lidi a také máme své osobní problémy. To jsou nedávná slova největší české biatlonové hvězdy Markéty Davidové. V dokumentu pro společnost Red Bull se rozpovídala o tom, jak je těžké dělat nyní v Česku nadmíru populární sport. Zejména v případě, kdy se jí na krku nehoupe medaile a závod se zkrátka nepovede.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama