CNN Prima News Jakub Lepš

Jakub Lepš

Výpis příspěvků ke štítku „Jakub Lepš“

Ovlivní volby v USA podporu Ukrajiny? Pro Kyjev by mohly nastat problémy, míní experti

9. listopadu 2022 14:38

Budou znamenat americké volby do Kongresu a pravděpodobné posílení Republikánské strany změnu postoje USA k masivní vojenské podpoře Ukrajiny během ruské invaze? I o tom ve vysílání CNN Prima NEWS diskutovali amerikanista Jakub Lepš a politický komentátor Roman Joch. Shodli se na tom, že větší počet republikánských politiků mezi zákonodárci by mohl pro Kyjev znamenat jisté problémy. Ani jeden z expertů však neočekává významnější proměnu americké zahraniční politiky.

Expert: Osvobození střelce z Kenoshy? Nebezpečí vzroste, lidé usoudí, že mohou vše

20. listopadu 2021 11:59

Panují obavy, že se ve Spojených státech na základě zproštění viny 18letého Kyla Rittenhouse budou množit násilné případy. Verdikt poroty nepřímo říká, že je v pořádku brát věci do vlastních rukou, řekl v pořadu 360° amerikanista Jakub Lepš s tím, že řada Američanů se domnívá, že jde o průlomový verdikt. Mladík čelil obvinění z vraždy a dalších zločinů kvůli loňské střelbě na demonstracích ve městě Kenosha, v pátek však soud rozhodl, že je Rittenhouse nevinen.

Střelec z Kenoshy se po rozsudku hroutil štěstím. Jsme zlomení, vzkázali rodiče oběti

20. listopadu 2021 00:08

Kyle Rittenhouse, který čelil obviněním z vraždy a dalších zločinů kvůli loňské střelbě při demonstracích v americkém Wisconsinu, je nevinen ve všech bodech obžaloby. Takový verdikt v pátek oznámila soudní porota. 18letý mladík se před vynesením rozsudku klepal, poté se samotným štěstím málem zhroutil a musel jej uklidňovat jeho právník. Verdiktem jsou naopak zničeni rodiče jednoho ze zastřelených či strýc muže, kvůli kterému k demonstraci vůbec došlo.

Evropa v očkování zaostává. V USA dostali vakcínu i dvacetiletí studenti

18. dubna 2021 06:41

Téměř 850 tisíc Čechů už má za sebou kompletní očkování proti covidu a celkem už byly aplikovány více než dva miliony dávek. Za Spojenými státy ale zaostáváme nejen my, ale většina států Evropy. Američanům se v očkování daří postupovat rychleji, vyočkovali už přes 200 milionů vakcín. Televize CNN Prima NEWS se spojila s dvacetiletými českými studenty, kteří již vakcinaci v USA podstoupili. V ČR se přitom o očkování podobně mladých lidí zatím ani nemluví.

Republikáni drží Trumpa v šachu. Padnout ho asi nenechají, tvrdí amerikanista Lepš

14. ledna 2021 22:34

Donald Trump je první prezident v historii USA, který by mohl čelit už podruhé za funkční období ústavní žalobě. Tentokrát je na stole za podněcování ke vzpouře vzhledem k nepokojům v americkém Kapitolu. Po odhlasování tzv. impeachmentu Sněmovnou reprezentantů přišel se svým prohlášením Trump. O hrozící žalobě neřekl ani slovo, zato násilnosti v Kapitolu ostře odsoudil. Připravuje si půdu pro příští volby, uvedl amerikanista Jakub Lepš z University of New York in Prague v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Biden působí vedle Harrisové submisivně. Nebyl by ale slabým prezidentem, říká Koura

6. listopadu 2020 08:29

Pokud by demokrata Joea Bidena Američané zvolili prezidentem, stala by se viceprezidentkou Kamala Harrisová. Kromě toho, že je první političkou tmavé pleti, která by tento post získala, má teoreticky šanci stát se i první prezidentkou Spojených států. Harrisová v minulosti usilovala o prezidentské křeslo za demokraty, svoji kampaň ale loni v prosinci ukončila. Jak Harrisová na voliče působí? A byla by dobrou prezidentkou? Na tyto a další otázky odpovídali ve speciálním pořadu 360° Pavlíny Wolfové historik Jan Koura, amerikanista Jakub Lepš a politolog Jiří Pehe.

Dostat COVID-19 na konci kampaně je pro Trumpa noční můra, říká expertka

2. října 2020 22:29

Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melanie měli pozitivní testy na koronavirus. Následující dny stráví v karanténě v Bílém domě. Do jaké míry ovlivní prezidentova nákaza blížící se volby? Pomůže to Trumpovi, či spíše jeho oponentu Joe Bidenovi? Na tyto a další otázky odpovídali v pořadu 360° Pavlíny Wolfové amerikanista Jakub Lepš a odbornice na politický marketing Anna Shavit.