Janu s Adámkem zastihlo jedno z nejhorších počasí. Horolezec popsal, čemu museli čelit

Pátrání po 40leté Janě a jejím tříletém synovi Adámkovi skončilo tragicky. Záchranáři je v pondělí nalezli mezi Růžovou horou a Portášovými Boudami v Krkonoších, oba bez známek života. Na cestě mezi těmito místy trávil mládí s rodinou i horolezec Radek Jaroš. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že matka s dítětem čelily jednomu z nejhorších počasí, a to vlhkému.

„Připomíná mi to více kriminálku,“ prohlásil na úvod pořadu horolezec. Rozsáhlé pátrání po matce se synem s napětím sledovaly tisíce Čechů, kteří společně s rodinou Jany a Adámka doufali, že se dvojici podaří v pořádku najít. Bohužel, nestalo se tak. Jejich zmizení navíc přináší řadu otázek.

Těla byla nalezena mezi Růžovou horou a Portášovými Boudami. „Shodou okolností jsem na cestě mezi těmito místy prožil s rodinou mládí. V období po Vánocích jsem tam od narození do patnácti s rodiči a bratrem jezdil na běžkách. Ale každé hory jsou nebezpečné,“ mínil. I česká Sněžka si při zdolávání po zledovatělém terénu může vybrat svou daň, a to i tu nejvyšší.

V mlze se dá lehce zbloudit

„Zledovatělý terén představuje obrovské nebezpečí. Vzpomínám si, že jsme šli na Sněžku přes Růžovou horu, už se nám ale nepodařilo jít na druhou stranu přes zledovatělý terén. Museli jsme několikrát ustupovat zpět. Za určitých okolností je neschůdný i chodník ve městě, natož horský terén,“ pokračoval horolezec.

V době, kdy se Jana s Adámkem ztratili a bylo po nich vyhlášeno pátrání, panovala na horách hustá mlha a teploty kolem -4 °C. „V mlze je člověk schopen bloudit na velmi malém placu, není schopen se zorientovat,“ připomněl. Ačkoliv měla Jana lyžařskou kombinézu a do Krkonoš nevyrazila nedostatečně připravena, v počasí, které na horách panovalo, ji to nakonec nemuselo vůbec pomoci.

Prochlazení přišlo rychleji

„Je pravda, že vlhké počasí kolem nuly je jedno z nejhorších. Kolikrát je lepší suchý mráz než velmi vlhké počasí. Když člověk bude promočen – mít mokré rukavice, oblečení, tak se tělesné schránce rychle odsává energie. Je to něco jiného, než když je suchý mráz a máte suché i oblečení. Když se brodíte sněhem, mokrem, tak je prochlazení mnohem intenzivnější a rychlejší. A to nepočítám vítr,“ přiblížil Jaroš.

Celé dva dny trvalo, než bylo vyhlášeno po Janě s Adámkem pátrání. Je možné v chladném a vlhkém počasí i v českých horách tak dlouho přežít? „Je to možné, ale mluvím za horolezce a sportovce, kteří jsou vybaveni na vysokohorskou túru. V tomto případě mluvíme o 40leté ženě, o které nevíme, jaké měla zkušenosti z přírody. Dnes jsou lidé schopni vyrazit do přírody i bez nulových zkušeností. Je to hrozné, ale tak to je. A pak tříleté dítě. To je obrovská zátěž, aby v takových podmínkách přežilo... je to strašidelné,“ uzavřel.

Tagy: