V úterý v noci se odehraje vzácný astronomický úkaz, kdy přes Betelgeusi, nejjasnější hvězdu souhvězdí Orion, přejde planetka 319 Leona a na několik sekund ji zcela skryje před zraky lidstva. O události informoval deník The Science Times.
Astrofyzik Miguel Montargès z pařížské observatoře tuto událost popsal jako „výjimečnou příležitost, která se odehraje pouze jednou za život“. Betelgeuse je desátou nejjasnější hvězdou oblohy a je typická pro svou krvavě červenou barvu. Planetka 319 Leona, která ji zakryje, obíhá kolem Slunce mezi Marsem a Jupiterem. Má tvar vejce a rozměry 80 x 55 kilometrů, uvádí The Science Times.
ČTĚTE TAKÉ: Fanoušci UFO jsou v pozoru: Testy DNA vrhly světlo na mumie z Mexika, nemají patřit lidem
V poslední době vzbudila velkou pozornost kolísavá jasnost Betelgeuse. Odborníci v této souvislosti dokonce hovořili o její blížící se explozi, později však tuto variantu zavrhli. Montargès nyní vyzval astronomickou komunitu, aby situaci využila k získání fotometrických a spektroskopických dat pro charakterizaci fotosféry (viditelné vrstvy, z níž vyzařuje většinu své energie, pozn. red.) této hvězdy.
Jedinečný úkaz můžete sledovat on-line zde:
Zákryt se odehraje kolem 1:00 GMT (2:00 našeho času) a viditelný bude pouze na úzké dráze, která se táhne od středního Mexika na východ přes jižní Floridu. V Evropě bude jev možné spatřit v jižních státech. Odkud přesně se dozvíte zde.
Podle Roberta Masseyho z Královské astronomické společnosti bude celá událost trvat mezi pěti až patnácti sekundami, záležet bude na místě pozorování.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Polární záře rozzářila nebe nad Českem. Obloha hrála všemi odstíny rudé