Nafotil drsné snímky pro očkovací kampaň. Po každém focení to na mě dolehne, říká autor

Je nositelem ocenění Czech Press Photo. Teď se rozhodl poskytnout své fotografie pro očkovací kampaň ministerstva zdravotnictví. Lukáš Bíba je autorem brutálních reportážních snímků z covid oddělení, které zaplaví veřejný prostor. Fotografie mají přesvědčit neočkované k vakcíně proti koronaviru. Bíba prý počítá s tím, že ho čeká i kritika.

Vaše snímky zachycují pacienty nakažené covidem, kteří buď zemřeli, nebo měli velmi těžký průběh nemoci. Proč jste se rozhodl poskytnout svoje fotografie pro tuto kampaň?
Ležel jsem v tom několik dnů, než jsem se rozhodl. Přesvědčilo mě vlastně to, že pokud mají snímky pomoci jednomu jedinému člověku zachránit mu život a přesvědčit ho k očkování, tak za to stojí. Samozřejmě vím, že pro spoustu lidí je to za hranou. Ale bohužel se nacházíme v situaci, kdy už asi nic jiného nezabírá.

Mohl byste upřesnit, ze kterého období fotografie jsou?
Listopad 2020 až březen 2021.

Chystáte se fotit i současnou vlnu pandemie a případně i příběhy těch, kteří jsou naočkovaní a stejně na jednotkách intenzivní péče leží?
V práci hodlám pokračovat i nadále. Asi nebudu rozlišovat, jestli jsou pacienti na lůžkách očkovaní nebo neočkovaní. Na místě se podle toho nerozhoduji. Vnímám, že je nutné to dokumentovat, protože vím, že situace se zhoršuje, a mám už další informace z nemocnic.

Snímky pocházejí z jednotek intenzivní péče. Některé pacienty jste zachytil už po smrti. Doléhá na vás prostředí JIP?  
Je to samozřejmě traumatizující a docela stresující. Musím se s tím nějakou dobu vyrovnávat. Popravdě ani nevím, jestli se s tím dá vůbec vyrovnat. Když pracuji, schovávám se za fotoaparátem a nevnímám tu situaci přímo, nebo jen okrajově. Ale pak to na mě dolehne. V dokumentaci však plánuji pokračovat. Je to moje práce.

Doufám, že se to zlomí, situace se zlepší a taková kampaň už nebude potřeba.

Na fotkách jsou vidět modřiny po injekcích, v oblasti třísel modřiny po ECMO. Dovedete si představit, že by vás někdo takhle fotografoval?
Jsem novinář, takže ano. Je to práce. Vím, že to může pomoci tomu, aby se lidé nechali očkovat a neskončili takhle. Je to samozřejmě krutá a ostrá kampaň a vím, že to nepřesvědčí všechny. Podobně jako obrázky na krabičkách cigaret nepřesvědčily všechny kuřáky, aby přestali. Přesto to mám tak, že v Česku žije spoustu nerozhodných lidí – a těm by kampaň mohla pomoci.

Máte k fotografování povolení, anebo pacienti nevěděli o tom, že jsou focení pro kampaň?
Povolení si tentokrát řešilo ministerstvo zdravotnictví přímo s nemocnicí. U pacientů, kteří byli na fotografii poznat, povolení samozřejmě bylo. Jinak však byly snímky focené tak, aby tam nebyl nikdo rozpoznatelný. Aby rodina jakéhokoliv umírajícího pacienta nepoznala svého příbuzného.

Licence, kterou jste poskytl ministerstvu, je na použití osmi fotografií. Zvažujete další spolupráci?
Nemyslím si, že nějaká další spolupráce bude. Toto byla jednorázová kampaň a nemyslím si, že za půl roku bude nutné dělat něco takového. Doufám, že se to zlomí, situace se zlepší a taková kampaň už nebude potřeba.

Tagy:

Hlavní zprávy

Odhady inflace? Děsivé, zadlužujeme naše děti. Horská řekla, kdo pomoc státu zřejmě nedostane
Ekonomika

Odhady inflace? Děsivé, zadlužujeme naše děti. Horská řekla, kdo pomoc státu zřejmě nedostane

Mnozí experti kritizují vládu, že lidem v současné ekonomické krizi dostatečně nepomáhá. S tím částečně souhlasí i ekonomka Helena Horská. „Současná situace je velmi tíživá pro všechny domácnosti, zejména pro ty nízkopříjmové. Pomoc státu musí být cílená,“ vyjádřila v pořadu Nový den a některé rodiny varovala, že se jim pomoci státu nedostane.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:50

Expert popsal explozi v ukrajinské jaderné elektrárně

11:23

V Přibyslavi někdo napsal protiukrajinský text na pomník padlým na náměstí

11:00

Ukrajinci aktualizovali ruské ztráty

10:38

Aktuální situace na Ukrajině

Nové ruské tanky explodují jasněji. Ukrajinci vyhodnotili záběry ohnivé zkázy na bojišti

Obávaná 93. mechanizovaná brigáda ukrajinské armády, která opakovaně zásobovala on-line prostor záběry devastace těžké techniky okupantů, vyhodnotila válečné nasazení nových tanků ruského prezidenta Vladimira Putina. Její specialisté došli k závěru, že nejnovější obrněnce známé pod zkratkou T-90 explodují mnohem jasněji než jejich starší předchůdci. Své tvrzení přitom podpořili také názornou ukázkou ohnivé zkázy zachycené na bojišti.

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?

Tým politického opozičního aktivisty Alexeje Navalného měl objevit tajný blog exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina. Z něj vyplývá, že Ljudmila Očeretná mohla být ve vztahu nešťastná. V příspěvcích se měla ptát na rady, jak zvládnout partnerské hádky, či dokonce rozchod. Putin z ní údajně „vysál veškerou energii“. V některých příspěvcích se vyjadřovala také k ruské politice.

Nepřetržitě se starají o své blízké se zdravotním postižením. Podporu od státu necítí

V Česku jsou statisíce lidí, kteří se doma starají o své blízké s nějakým zdravotním postižením. Pro spoustu takových neformálních pečovatelů jde de facto o práci na plný úvazek. Někteří z nich pak často zažívají pocity vyčerpání, sociálního odloučení či izolace. Stát jim podle nich i neziskových organizací nezajišťuje dostatečnou podporu. Usnadnit život by jim mohla připravovaná novela zákona o sociálních službách.

Živě
ON-LINE: Rusko rozmisťuje protipěchotní miny na Donbase, tvrdí Londýn a zmiňuje i oběti

Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Londýn však varoval, že Rusko pravědpodobně rozmisťuje protipěchotní miny podél obranné linie na Donbase. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že se Moskva nedočká rozhovorů s Kyjevem, pokud na okupovaných územích Ukrajiny uspořádá referenda o připojení k Rusku.

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hájí Rusko

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Místo medvěda zastřelil člověka. Spletl jsem se, říká ruský exposlanec a jde do vězení

Soud na Kamčatce poslal na devět měsíců za mříže bývalého poslance regionálního parlamentu, který loni zastřelil člověka. Exposlanec Igor Reďkin za vládnoucí stranu Jednotné Rusko přitom tvrdí, že si zastřeleného spletl s medvědem. Napsal o tom web Meduza, který zároveň upozornil, že Reďkin figuroval v žebříčcích nejbohatších ruských úředníků.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.