reklama

Nafotil drsné snímky pro očkovací kampaň. Po každém focení to na mě dolehne, říká autor

Je nositelem ocenění Czech Press Photo. Teď se rozhodl poskytnout své fotografie pro očkovací kampaň ministerstva zdravotnictví. Lukáš Bíba je autorem brutálních reportážních snímků z covid oddělení, které zaplaví veřejný prostor. Fotografie mají přesvědčit neočkované k vakcíně proti koronaviru. Bíba prý počítá s tím, že ho čeká i kritika.

reklama

Vaše snímky zachycují pacienty nakažené covidem, kteří buď zemřeli, nebo měli velmi těžký průběh nemoci. Proč jste se rozhodl poskytnout svoje fotografie pro tuto kampaň?
Ležel jsem v tom několik dnů, než jsem se rozhodl. Přesvědčilo mě vlastně to, že pokud mají snímky pomoci jednomu jedinému člověku zachránit mu život a přesvědčit ho k očkování, tak za to stojí. Samozřejmě vím, že pro spoustu lidí je to za hranou. Ale bohužel se nacházíme v situaci, kdy už asi nic jiného nezabírá.

Mohl byste upřesnit, ze kterého období fotografie jsou?
Listopad 2020 až březen 2021.

Chystáte se fotit i současnou vlnu pandemie a případně i příběhy těch, kteří jsou naočkovaní a stejně na jednotkách intenzivní péče leží?
V práci hodlám pokračovat i nadále. Asi nebudu rozlišovat, jestli jsou pacienti na lůžkách očkovaní nebo neočkovaní. Na místě se podle toho nerozhoduji. Vnímám, že je nutné to dokumentovat, protože vím, že situace se zhoršuje, a mám už další informace z nemocnic.

Snímky pocházejí z jednotek intenzivní péče. Některé pacienty jste zachytil už po smrti. Doléhá na vás prostředí JIP?  
Je to samozřejmě traumatizující a docela stresující. Musím se s tím nějakou dobu vyrovnávat. Popravdě ani nevím, jestli se s tím dá vůbec vyrovnat. Když pracuji, schovávám se za fotoaparátem a nevnímám tu situaci přímo, nebo jen okrajově. Ale pak to na mě dolehne. V dokumentaci však plánuji pokračovat. Je to moje práce.

Doufám, že se to zlomí, situace se zlepší a taková kampaň už nebude potřeba.

Na fotkách jsou vidět modřiny po injekcích, v oblasti třísel modřiny po ECMO. Dovedete si představit, že by vás někdo takhle fotografoval?
Jsem novinář, takže ano. Je to práce. Vím, že to může pomoci tomu, aby se lidé nechali očkovat a neskončili takhle. Je to samozřejmě krutá a ostrá kampaň a vím, že to nepřesvědčí všechny. Podobně jako obrázky na krabičkách cigaret nepřesvědčily všechny kuřáky, aby přestali. Přesto to mám tak, že v Česku žije spoustu nerozhodných lidí – a těm by kampaň mohla pomoci.

Máte k fotografování povolení, anebo pacienti nevěděli o tom, že jsou focení pro kampaň?
Povolení si tentokrát řešilo ministerstvo zdravotnictví přímo s nemocnicí. U pacientů, kteří byli na fotografii poznat, povolení samozřejmě bylo. Jinak však byly snímky focené tak, aby tam nebyl nikdo rozpoznatelný. Aby rodina jakéhokoliv umírajícího pacienta nepoznala svého příbuzného.

Licence, kterou jste poskytl ministerstvu, je na použití osmi fotografií. Zvažujete další spolupráci?
Nemyslím si, že nějaká další spolupráce bude. Toto byla jednorázová kampaň a nemyslím si, že za půl roku bude nutné dělat něco takového. Doufám, že se to zlomí, situace se zlepší a taková kampaň už nebude potřeba.

Tagy:
fotografie nemocnice rozhovor fotograf očkování kampaň pacienti CNN Prima NEWS Ministerstvo zdravotnictví odpůrci očkování Lukáš Bíba

Hlavní zprávy

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Po roce a půl okopávání si Babiš s Fialou stoupli vedle sebe a propagovali očkování

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a nově jmenovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) si po roce a půl trvajících neshodách a kritice způsobů boje s pandemií koronaviru stoupli vedle sebe a propagovali očkování. „Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou,“ řekl Babiš na úterní tiskové konferenci iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

reklama

Domácí zpravodajství

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama