Třetí dávkou to neskončí, varují experti. Proti covidu se zřejmě budeme očkovat každý rok

Nejen třetí dávka, ale i další. Proti covidu se bude zřejmě nutné přeočkovat každý rok, podobně jako proti chřipce. Ve vysílání CNN Prima NEWS na to upozornil epidemiolog Petr Pazdiora. Podle imunologa Václava Hořejšího každoroční aplikace vakcíny není pro lidi žádnou zátěží.

Podle Pazdiory se během druhého roku pandemie změnila celá řada věcí. „Máme populaci, která částečně infekci prodělala a zhruba 67 procent populace, která je očkována ve věkových skupinách, kde očkování bylo zahájeno. To je velký přínos. Vidíme, že očkování je velmi úspěšné,“ řekl.

Hořejší doplnil, že na jednotkách intenzivní péče (JIP) končí zejména nenaočkovaní pacienti. „Co se zásadně změnilo, je, že máme variantu delta, která je nakažlivější. Proto výsledky, jaké dneska máme, nejsou lepší. Kdybychom měli původní varianty, byla by čísla asi pětkrát nižší,“ upozornil také na důvod, proč se na první pohled může jevit očkování jako nepřínosné.

Startuje drastická kampaň s fotkami z JIP

Opak je ale pravdou a Čechy má k vakcinaci nově motivovat i drsná vládní kampaň. Ta je postavena na odstrašujících fotografiích z nemocničních JIP. „Pokud to ovlivní alespoň část neočkované populace, splní to svůj účel. I v minulosti byla snaha přiblížit očkování proti klíšťové encefalitidě. Vítejme každou očkovací kampaň, která aspoň někoho přesvědčí,“ míní optimisticky Pazdiora.

Proočkovanost v Česku je totiž stále pod průměrem EU, přestože část lidí už dostala třetí dávku vakcíny, konkrétně přes 386 tisíc obyvatel. Není ale vyloučeno, že ani ta nebude poslední.

„Těžko někdo odhadne další vývoj. Je třeba si uvědomit, že na tuto problematiku se stále díváme očima Evropanů. Na jiných kontinentech je proočkovanost velmi nízká, což vytváří ideální podmínky mutacím. Pokud se mutace rozšíří po celém světě, může se stát, že účinnost vakcíny, kterou je ve velkém procentu evropská populace proočkována, se sníží,“ vysvětlil propojení s méně vyspělými částmi světa epidemiolog působící v Plzni.

„Obávám se, že si budeme muset spíše zvyknout na přeočkování, protože to není tak dlouho, co jsme si mysleli, že dvě dávky budou stačit na delší dobu, než se nyní ukazuje. Pravděpodobně ani třetí dávkou očkovací kalendář neskončí,“ varoval také.

Nechat se každý rok přeočkovat není podle Václava Hořejšího zásadní problém. „Každý rok se nechávám očkovat proti chřipce,“ připomněl. „Nevíme, jak dlouho bude třetí dávka fungovat, možná bude mít silnější efekt. Kdyby se část populace musela každoročně nechat očkovat, nevidím v tom žádný problém,“ dodal Hořejší a poukázal i na vývoj léků proti novému typu koronaviru. Například ve Velké Británii bylo už schváleno antivirotikum molnupiravir.

Tagy:

Hlavní zprávy

Drsné video z bojů: Dron svrhl bombu na ruského vojáka. Ostatní utekli, zraněnému nepomohli
Ukrajina

Drsné video z bojů: Dron svrhl bombu na ruského vojáka. Ostatní utekli, zraněnému nepomohli

Ukrajinci provedli další úspěšný útok na ruské jednotky na východě země. Tentokrát pomocí dronu shodili bombu na nic netušící skupinku okupantů, kteří zrovna opouštěli zákop. Jednomu z vojáků spadla výbušnina přímo pod nohy. Muž zůstal ležet bezmocně na zemi. Ostatní vojáci utekli. Video, jehož pravost nelze nezávisle ověřit, koluje po sociálních sítích.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:24

Moskva žádá USA o vízum pro Lavrova, aby mohl na zasedání OSN

23:13

Zelenskyj o situaci v záporožské elektrárně: Pracujeme na vyslání mise MAAE

22:58

V Paříži pokračují protiruské akce na podporu Ukrajiny

22:43

Při ruském ostřelování Charkova bylo zabito šest lidí

Ve vojenském prostoru Hradiště hořely tři hektary půdy. Hasiči požár uhasili za pár hodin

Ve vojenském prostoru Hradiště na rozmezí Karlovarského a Ústeckého kraje hasiči likvidovali požár trávy. Hořelo v místě dopadu cvičných střel. Oheň zasáhl asi tři hektary pozemků, hasiči požádali o vrtulník s takzvaným bambi vakem, řekl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Vstup do prostoru požáru měli hasiči omezený, nebylo to bezpečné, dodal. Vyhlášen byl třetí stupeň požárního poplachu.

Ve věku 98 let zemřel Jiří Světlík. Pomáhal vězňům v lágrech, dostal za to dvacet let

Ve věku 98 let zemřel v úterý bývalý politický vězeň Jiří Světlík. Oznámila to organizace Post Bellum, kterou o úmrtí informovala Světlíkova rodina. Za komunistické totality Světlík strávil více než deset let za mřížemi kvůli zapojení do skupiny, která pomáhala vězňům v lágrech. V roce 2018 získal Cenu Paměti národa, kterou uděluje Post Bellum od roku 2010 pamětníkům zlomových momentů minulého století za statečné postoje.

Živě
ON-LINE: Okupovaným Melitopolem otřásl výbuch. Rusům hoří země pod nohama, píše starosta

Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území. Na východě země se potýkají s několika problémy. Ukrajinská armáda zase hlásí úspěchy na jižní frontě, když se jí pomocí leteckých úderů a dělostřelectva podařilo zničit několik ruských cílů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že jeho administrativa záměrně před vypuknutím ruské invaze nevarovala své občany, i když o ní dopředu věděla. Mezitím u ruského velitelského stanoviště v Melitopolu došlo k výbuchu. Okupantům hoří země pod nohama, píše starosta.

Medveděv ukázal novou mapu Ukrajiny. Zelenskému zbyde jen Kyjev, východ bude ruský

Rusko zabere celý východ, sever i jih Ukrajiny a pochopitelně mu zůstane poloostrov Krym. Tak si rozdělení Ukrajiny představuje bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. Nové uspořádání přestavil i na mapě, kterou zveřejnil i na sociálních sítích, přičemž se odkazuje na zahraniční experty, ty ale nejmenuje. Na mapě zaujme také to, že by samostatné ukrajinské republice zbyla pouze Kyjevská oblast. Zbytek země by podle Medveděvovy mapy připadl okolním zemím. Historik Libor Svoboda CNN Prima NEWS vysvětlil historické vazby zmíněných států na jednotlivé oblasti. Zároveň dodal, že Rusové v podstatě nemají ani historický nárok na poloostrov Krym, o kterém Moskva tvrdí, že „byl a je odjakživa ruský“.

Domácí zpravodajství

Místo do servisu na Mars? Požár elektrokoloběžky na záběrech připomínal start rakety

Majiteli elektrokoloběžky z Dobrušky zbyly jen oči pro pláč poté, co mu jeho drahá „eko-hračka“ shořela přímo před očima. Celá situace byla o to smutnější, že koloběžka byla těsně před cestou do servisu. Požár stihl natočit, víc však dělat nemohl. Podle hasičů se množí případy, kdy se vznítí třeba nabíjená baterie. Existuje pár základních rad, jak takovým případům předejít.

Policie na stopě viníka požáru v Českém Švýcarsku. Hodně napověděly satelitní snímky

Policisté mají po uhašení požáru v Národním parku České Švýcarsko konečně čas a prostor vyšetřit, co jej způsobilo. Nyní se jim podařilo výrazně pokročit, když zvládli přesně lokalizovat místo, kde začalo hořet. Kromě toho už znají i čas, kdy celé ohnivé peklo započalo. Informuje o tom deník MF Dnes. Podle policistů za požárem nejpravděpodobněji stojí neopatrný turista.

Rakušan uklidňuje: Výuku českých žáků uprchlíci neomezí. Pracuje už přes 100 tisíc z nich

Školy budou podle dat ze zápisů připraveny přijmout v září na začátku nového školního roku příchozí z Ukrajiny, a to bez omezení pro české žáky, řekl ve středu po jednání vlády ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Počet hlásících se ukrajinských dětí ale neuvedl. Práci si prý dosud dosud našlo 105 tisíc utečenců. Šéf STAN zdůraznil, že nezatěžují zdravotní systém.

Zástupkyně ombudsmana rezignuje. Fiala jejího rozhodnutí lituje a hledá pro ni novou práci

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat na svou funkci. Nesouhlasí s názory a profesním i lidským přístupem veřejného ochránce práv Stanislava Křečka, a proto ho už dál nechce zastupovat a spolupracovat s ním. Šimůnkovou Sněmovna do funkce ombudsmanovy zástupkyně zvolila v listopadu 2019 a Křečka na post ochránce práv v únoru 2020. Nelze je odvolat. Mandáty jsou šestileté. Jejího konce lituje premiér Petr Fiala (ODS).