Třetí dávkou to neskončí, varují experti. Proti covidu se zřejmě budeme očkovat každý rok

Pazdiora a Hořejší k aktuální situaci

Nejen třetí dávka, ale i další. Proti covidu se bude zřejmě nutné přeočkovat každý rok, podobně jako proti chřipce. Ve vysílání CNN Prima NEWS na to upozornil epidemiolog Petr Pazdiora. Podle imunologa Václava Hořejšího každoroční aplikace vakcíny není pro lidi žádnou zátěží.

Podle Pazdiory se během druhého roku pandemie změnila celá řada věcí. „Máme populaci, která částečně infekci prodělala a zhruba 67 procent populace, která je očkována ve věkových skupinách, kde očkování bylo zahájeno. To je velký přínos. Vidíme, že očkování je velmi úspěšné,“ řekl.

Kuba: Celoživotní pojištění můžete na JIP vyčerpat za 5 dní. Neočkovaní to musí pochopit

Covid zvládneme bez lockdownu, nemá smysl lidi strašit, ale musíme jim říkat pravdu a ukázat realitu, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Jihočeský hejtman z ODS Martin Kuba. Češi by si také měli uvědomit, že třeba v USA by si museli péči na JIP platit sami. Jeden den na lůžku může v Česku vyjít až na 400 tisíc korun a to nemůže ani zdaleka pokrýt zdravotní pojištění, které si občané platí. Hejtman v rozhovoru dále uvedl, jak by postupoval on, kdyby byl ministr zdravotnictví, i to, proč si musíme na covid zvyknout.

Hořejší doplnil, že na jednotkách intenzivní péče (JIP) končí zejména nenaočkovaní pacienti. „Co se zásadně změnilo, je, že máme variantu delta, která je nakažlivější. Proto výsledky, jaké dneska máme, nejsou lepší. Kdybychom měli původní varianty, byla by čísla asi pětkrát nižší,“ upozornil také na důvod, proč se na první pohled může jevit očkování jako nepřínosné.

Startuje drastická kampaň s fotkami z JIP

Opak je ale pravdou a Čechy má k vakcinaci nově motivovat i drsná vládní kampaň. Ta je postavena na odstrašujících fotografiích z nemocničních JIP. „Pokud to ovlivní alespoň část neočkované populace, splní to svůj účel. I v minulosti byla snaha přiblížit očkování proti klíšťové encefalitidě. Vítejme každou očkovací kampaň, která aspoň někoho přesvědčí,“ míní optimisticky Pazdiora.

Proočkovanost v Česku je totiž stále pod průměrem EU, přestože část lidí už dostala třetí dávku vakcíny, konkrétně přes 386 tisíc obyvatel. Není ale vyloučeno, že ani ta nebude poslední.

„Těžko někdo odhadne další vývoj. Je třeba si uvědomit, že na tuto problematiku se stále díváme očima Evropanů. Na jiných kontinentech je proočkovanost velmi nízká, což vytváří ideální podmínky mutacím. Pokud se mutace rozšíří po celém světě, může se stát, že účinnost vakcíny, kterou je ve velkém procentu evropská populace proočkována, se sníží,“ vysvětlil propojení s méně vyspělými částmi světa epidemiolog působící v Plzni.

„Obávám se, že si budeme muset spíše zvyknout na přeočkování, protože to není tak dlouho, co jsme si mysleli, že dvě dávky budou stačit na delší dobu, než se nyní ukazuje. Pravděpodobně ani třetí dávkou očkovací kalendář neskončí,“ varoval také.

Nechat se každý rok přeočkovat není podle Václava Hořejšího zásadní problém. „Každý rok se nechávám očkovat proti chřipce,“ připomněl. „Nevíme, jak dlouho bude třetí dávka fungovat, možná bude mít silnější efekt. Kdyby se část populace musela každoročně nechat očkovat, nevidím v tom žádný problém,“ dodal Hořejší a poukázal i na vývoj léků proti novému typu koronaviru. Například ve Velké Británii bylo už schváleno antivirotikum molnupiravir.

Tagy: