reklama

Třetí dávkou to neskončí, varují experti. Proti covidu se zřejmě budeme očkovat každý rok

Nejen třetí dávka, ale i další. Proti covidu se bude zřejmě nutné přeočkovat každý rok, podobně jako proti chřipce. Ve vysílání CNN Prima NEWS na to upozornil epidemiolog Petr Pazdiora. Podle imunologa Václava Hořejšího každoroční aplikace vakcíny není pro lidi žádnou zátěží.

reklama

Podle Pazdiory se během druhého roku pandemie změnila celá řada věcí. „Máme populaci, která částečně infekci prodělala a zhruba 67 procent populace, která je očkována ve věkových skupinách, kde očkování bylo zahájeno. To je velký přínos. Vidíme, že očkování je velmi úspěšné,“ řekl.

Hořejší doplnil, že na jednotkách intenzivní péče (JIP) končí zejména nenaočkovaní pacienti. „Co se zásadně změnilo, je, že máme variantu delta, která je nakažlivější. Proto výsledky, jaké dneska máme, nejsou lepší. Kdybychom měli původní varianty, byla by čísla asi pětkrát nižší,“ upozornil také na důvod, proč se na první pohled může jevit očkování jako nepřínosné.

Startuje drastická kampaň s fotkami z JIP

Opak je ale pravdou a Čechy má k vakcinaci nově motivovat i drsná vládní kampaň. Ta je postavena na odstrašujících fotografiích z nemocničních JIP. „Pokud to ovlivní alespoň část neočkované populace, splní to svůj účel. I v minulosti byla snaha přiblížit očkování proti klíšťové encefalitidě. Vítejme každou očkovací kampaň, která aspoň někoho přesvědčí,“ míní optimisticky Pazdiora.

Proočkovanost v Česku je totiž stále pod průměrem EU, přestože část lidí už dostala třetí dávku vakcíny, konkrétně přes 386 tisíc obyvatel. Není ale vyloučeno, že ani ta nebude poslední.

„Těžko někdo odhadne další vývoj. Je třeba si uvědomit, že na tuto problematiku se stále díváme očima Evropanů. Na jiných kontinentech je proočkovanost velmi nízká, což vytváří ideální podmínky mutacím. Pokud se mutace rozšíří po celém světě, může se stát, že účinnost vakcíny, kterou je ve velkém procentu evropská populace proočkována, se sníží,“ vysvětlil propojení s méně vyspělými částmi světa epidemiolog působící v Plzni.

„Obávám se, že si budeme muset spíše zvyknout na přeočkování, protože to není tak dlouho, co jsme si mysleli, že dvě dávky budou stačit na delší dobu, než se nyní ukazuje. Pravděpodobně ani třetí dávkou očkovací kalendář neskončí,“ varoval také.

Nechat se každý rok přeočkovat není podle Václava Hořejšího zásadní problém. „Každý rok se nechávám očkovat proti chřipce,“ připomněl. „Nevíme, jak dlouho bude třetí dávka fungovat, možná bude mít silnější efekt. Kdyby se část populace musela každoročně nechat očkovat, nevidím v tom žádný problém,“ dodal Hořejší a poukázal i na vývoj léků proti novému typu koronaviru. Například ve Velké Británii bylo už schváleno antivirotikum molnupiravir.

Tagy:

Hlavní zprávy

Spory uvnitř České lékařské komory gradují. O očkování dětí museli členové jednat ve sněhu

Spory uvnitř České lékařské komory (ČLK) nabírají na intenzitě. Menší část jejích členů chtěla v sobotu v Lékařském domě uspořádat odbornou diskusi o očkování dětí. Vedení ale konání akce zamítlo. Jako důvod uvedlo špatnou epidemickou situaci. Jednání se tak muselo uskutečnit venku ve sněhu. Organizátoři semináře, kteří si přezdívají Paralelní lékařská komora a jsou podepsaní pod Deklarací lékařů proti nátlaku na očkování, to považují za naschvál. Prezident komory Milan Kubek to odmítá.

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama

Domácí zpravodajství

Strach o Rockyho: Covid Vémolově Lele zkomplikoval porod, s Karlosem teď spát nebude

Partnerka Karlose „Terminátora“ Vémoly Lela Ceterová ve středu porodila malého Rockyho. Jenže nic se neobešlo bez komplikací. Pár dní před nástupem maminky do nemocnice dostali novopečení rodiče covid. Ceterová v sobotu v živém vysílání na Instagramu popsala, že žila ve stresu a beznaději. Domů se vrací v neděli, se svým partnerem ale nemůže spát v jedné místnosti.

reklama