Jelínek k podpoře žen ve firmách: Muži mohou být frustrovaní. Manažerka Komerční banky souhlasí

Marian Jelínek a Jitka Haubová v podcastu Do pohody

DO POHODY s Marianem Jelínkem, Ženy vs. Muži - 2.11. v 09:30

„Nedávno mi zazvonil telefon s zajímavou zakázkou z jedné firmy. Ta zněla následovně: Potřebujeme vymyslet něco pro chlapy, abychom je zklidnili, už se začínají stavět na zadní,” popsal v posledním díle podcastu Do pohody mentální kouč Marian Jelínek.

Reagoval tak na aktuální trend. Západní společnost lamentuje, že je málo žen ve vrcholových pozicích politiky nebo byznysu a hledají se proto nástroje, jak jim do těchto míst pomoci. Například formou kvót. Na straně druhé se paradoxně jako vedlejší produkt může prohlubovat frustrace mužů, kteří mají pocit, že jim se pomoci nebo úlev nedostává.

ČTĚTE TAKÉ: Cíleně dítě vystavit nepohodě nebo chladu není na škodu, říká k výchově Marian Jelínek

Ta pak může být cítit ve firmách, i v celé společnosti. Kde začíná a končí ženská role? Kde ta mužská? A jak je správně nakombinovat do týmu? I tomu se věnoval aktuální díl podcastu. „Jedna strana se může cítit podhodnocená. Často se to týká například mladších mužů, zažíváme takové situace,” připustila Jitka Haubová, členka představenstva Komerční banky.

„Hasíme je dialogem,” doplnila. Podle Mariana Jelínka je stále potřeba chtít vidět hlavně cíle a výsledky, které dokáží, že je jeden nebo druhý ve firmě důležitý.

Jitka Haubová popsala vlastní zkušenost z praxe -  je jedinou ženou v sedmičlenném boardu Komerční banky. „Kdybych byla v představenstvu sedmkrát jen já, bude mezi námi jen bujet konflikt. Jsem tu sama, ale mluví za mě moje výsledky,” řekla.

Jestli mají smíšené týmy společně fungovat, musí být podle Haubové dobře nastavené a hlavně měřitelné cíle. Ještě hlouběji se pustil Jelínek. „Podle mě se dnes příliš přeceňuje akcent žena-muž, ale důležitá je jejich energie. Může být i žena, která má příliš mnoho chlapské energie a naopak, na to je potřeba dát pozor,” zdůraznil.

A tak recept na harmonii mezi muži a ženami zní následovně: „Papír taky můžu rozdělit přesně na dvě půlky podle jedné linky, ale ty pak spolu nedrží. Naopak zuby ano - trochu bílé, trochu černé. Zkrátka hranice nemá být přímá - máme hledat aspekt ženský a mužský a hledat místa, kde to do sebe zapadá,” popisuje. „Když budeme dbát na přímku, bude trpět výkon firmy,” uzavřel Jelínek.

Příklad z praxe dodala Jitka Haubová - atmosféru v kolektivech si podle ní někdy vyostří samy ženy. „Ta linka by neměla být úplně rovná, souhlasím. Je to na diskusi. Mítinky nemají být vždy v pět, aby mohla jít žena do školky, když chce. Když jsou naopak opravdu důležité situace, věřím, že i žena se pak má důvod zařídit na pozdní mítink,” shrnula.

Tagy:
společnost Marian Jelínek podcast ženy Komerční banka videopodcast Lucie Čermáková Do pohody