reklama

Jít s ANO? To fakt není pravděpodobné. Bartoš odmítl Babišovu nabízenou ruku

Kdo sledoval sobotní tiskovou konferenci premiéra Andreje Babiše (ANO) po vyhlášení krajských a senátních voleb, mohl mezi řádky postřehnout lehké nadbíhání Pirátům. „Vždycky jsem je bral jako hlavního spojence,“ prohlásil Babiš. Lídr Pirátů Ivan Bartoš nabízenou spolupráci v nedělní Partii Terezie Tománkové odmítl.

reklama

„Vždycky jsem bral Piráty jako hlavního spojence. Protože nejsou tradiční demokratická strana, tak jsem je ve volbách 2017 bral jako spojence,“ prohlásil na tiskové konferenci po vyhlášení volebních výsledků Babiš. „Kdysi jsem si myslel, že budeme společně spolupracovat, ale to nedopadlo,“ dodal.

Pirátský předseda Bartoš prý výrok premiéra zaznamenal. Potvrdil, že s Babišem v minulosti několikrát jednal. „Za historii hnutí ANO jsem se s panem premiérem sešel asi třikrát, byly to tři schůzky za osm let. Řešili jsme spolu korupci při výstavbě dálnice D11, každý to může dohledat v naší evidenci schůzek,“ uvedl v Partii Bartoš.

Na otázku, jestli si umí představit jít s hnutím ANO do vlády, odpověděl, že ne. „Hnutí ANO je premiér Babiš, tak to fakt není pravděpodobné. To by se musel stát nevím jaký zázrak,“ odmítl Bartoš.

Dodal, že jeho partaj má danou povolební strategii. „Ta jasně hovoří o podmínkách spolupráce. Musí tam být lidé, kteří nemají škraloup z minulosti a nemohou být ve střetu zájmů,“ prohlásil Bartoš. Střet zájmu podle něj má jak premiér Babiš, tak nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

ODS má jít v koalici, míní Stanjura

Piráti nyní řeší, jestli do sněmovních voleb příští rok půjdou v koalici s hnutím STAN. Rozhodnout by se mohlo během října. „Ta jednání probíhají. Není to žádné tajemství za zavřenými dveřmi. Připravujeme analýzu pro členskou základnu. Není to tak, že sečtete čísla a máte výsledek. Je důležitá programová souhra. Naše politika není antiBabiš. Musíte nabídnout funkční program pro budoucí vládu. Tímto směrem míří naše analýzy,“ řekl v Partii Bartoš.

Předvolební koalici vyjednává i ODS, která by se mohla spojit s lidovci a TOP 09. Šéf poslanců ODS a první místopředseda strany Zbyněk Stanjura v Partii prohlásil, že pokud má ODS sestavovat vládu, měla by jít do velkých voleb v předvolební koalici.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých
Vláda

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Měli jste omikron? Vláda chystá nové opatření, výjimka z testů se má ale týkat jen někoho

Prodělali jste omikron? Na měsíc se zřejmě vyhnete testům i karanténám. Ve středu večer by měla nová pravidla schválit vláda. Podle informací CNN Prima NEWS se ladí poslední detaily. Diskuze se vede o to, zda by mělo opatření platit i retrospektivně a zda se omikronem už znovu nakazit nemůžete. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je taková šance alespoň po dobu 30 dnů téměř nulová.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama